Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 18. 10. 2021 14:23 aktualizováno 18. 10. 2021 17:40 | 10 komentářů
Odcházející vláda ANO a ČSSD schválila první konkrétní pomoc domácnostem, která má částečně kompenzovat nečekaně prudké zdražení elektřiny a plynu.
Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

Zdroj: Shutterstock

V listopadu a v prosinci budou elektřina a plyn osvobozeny od daně z přidané hodnoty (DPH). Ve výsledku tak vyjdou o víc jak pětinu levnějií, protože DPH u energií je 21 %. Mimořádné opatření připravila končící vláda vedená Andrejem Babišem.

Konkrétní plán na snížení DPH oznámil Babiš spolu s vicepremiérem Karlem Havlíčkem a ministryní financí Alenou Schillerovou před dnešním jednáním kabinetu. Ten pověří Schillerovou, aby DPH u elektřiny a plynu na listopad a prosinec vynulovala.

Ministerstvo financí DPH dočasně promine na základě paragrafu 260 daňového řádu. Jde o mimořádný úkon, který už Schillerová využívá nějakou dobu u prominutí DPH u respirátorů.

„Státní rozpočet to vyjde na zhruba miliardu korun za měsíc,“ říká Schillerová. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, podle ní ušetří ve vyúčtování za listopad i prosinec kolem 350 korun. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vláda dnes také ministryni financí pověřila, aby začala jednat s Evropskou komisí o možném dočasném odpuštění DPH u energií nejlépe na celý rok 2022. Trvale chce pak Schillerová vyjednat možné přesunutí energií do snížené desetiprocentní sazby DPH.

Evropská komise už dříve uvedla, že členské státy mohou domácnosti podpořit přímým příspěvkem nebo daňovými úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele. Komise doporučuje i přesun DPH do snížené sazby, která má být aspoň pětiprocentní. Plošné zrušení DPH ale odmítá.

Schillerová na tiskové konferenci nezodpověděla jeden z novinářských dotazů, zda tedy kvůli plánům vlády na odpuštění DPH v listopadu a prosinci nebudou Česku hrozit ze strany Evropské komise sankce.

Vláda dnes také schválila, že domácnosti (a další odběrná místa, jako jsou třeba chalupy) budou osvobozeny od platby za obnovitelné zdroje. Lidem tak z plateb za elektřinu odpustí maximálně 1485 korun za rok, státní rozpočet to má vyjít na osm miliard korun. Tato podpora bude limitovaná spotřebou průměrné domácnosti, která teď podle Havlíčka dělá tři megawatthodiny. V jedné spotřebované megawatthodině přitom domácnosti platí 495 korun na podporu obnovitelných zdrojů. Stejnou podporu po vládě chtějí i zástupci firem. Podle Havlíčka se o tom bude ještě jednat.

Mimořádná podpora je reakcí na krizi v energetice. Poté, co ceny elektřiny a plynu na burzách rekordně stouply, výrazně zdražují i dodavatelé. V Česku je to navíc umocněné ukončením činnosti největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy. Stovky tisíc lidí tak ze dne na den začali hledat nové dodavatele, za energie však u nich musí platit aktuální – i násobně vyšší – cenu.

Odpouštění DPH i poplatků na podporu obnovitelných zdrojů má být podle vlády plošné. Podpora tedy bude stejná pro ty, kteří od Bohemia Energy nyní přechází k dodavatelům poslední instance a ceny jim rostou dvou- až čtyřnásobně, ale třeba i pro ty, kteří mají zafixované nízké ceny energií na další měsíce.

Koalice Spolu a Pirátů se STAN, která připravuje novou vládu, uvažuje o pomoci formou příspěvku na bydlení nebo zvýšení daňové slevy na poplatníka, využít lze také dosavadní dávku zvanou mimořádná okamžitá pomoc.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 10. 2021 18:23, Pavel

Těmito podporami se nic nevyřeší. Problém je na straně nabídky, a dokud se nezvedne nabídka, tak jakákoliv finanční podpora poptávky jen zvedne ceny a ve výsledku si budeme moci koupit té energie naprosto stejné množství, jen za vyšší cenu.

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 10. 2021 15:13

odectou elektriku 1.listopadu a pak 1.ledna aby zjistili spotrebu za listopad a prosinec? kde na to sezenou lidi? nebo jak to chtej udelat? odhadem? nebo 1/12 z roku? kdyz ten kdo topi elektrikou ma nejvetsi spotrebou v zime? proc chce StBak s alenkou odpustit DPH i tem, co maj elektriku fixovanou a levnou? proc chce odpustit DPH tem, kteri zdrazeni elektriky vzhledem ke svym prijmum ani nepoznaj? proc nepodporej jen ty, co jsou na tom opravdu bidne a spadli do pasti tim, ze jejich dodavatel elektriky skoncil? co na to EU, podle ktere 0% DPH na elektriku nejde? dostaneme pokutu?
je to jen dalsi populistickej vykrik StBaka babise, kterej bude tvrdit, ze chtel cenu elektriky snizit, ale zla EU nebo zlej Fiala byli proti ..

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Partners Financial Services