Bohemia Energy končí, lidé přejdou pod dodavatele poslední instance

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 13. 10. 2021 12:30 aktualizováno 13. 10. 2021 16:10 | 19 komentářů
Největší alternativní dodavatel energií končí. Podle vicepremiéra jde o selhání v důsledku nepovedených spekulací. Stovky tisíc lidí čeká přechod k novému dodavateli. Vláda chystá kompenzace za skokový růst cen energií.
Bohemia Energy končí, lidé přejdou pod dodavatele poslední instance

Zdroj: Shutterstock

Skupina Bohemia Energy končí s dodávkami elektřiny a plynu. Oznámila to na svém webu. Rozhodnutí se týká všech dodavatelů ze skupiny podnikatele Jiřího Písaříka. Konkrétně jde o Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Tyto firmy v Česku ještě nedávno měly sjednanou dodávku energií pro zhruba 900 tisíc odběrných míst a šlo tak o největšího alternativního dodavatele na trhu.

„K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ píše Bohemia Energy na svém webu.

Její klienti se nemusí bát, že by jim vypadly dodávky elektřiny či plynu. Ty pro ně teď bude zajišťovat takzvaný dodavatel poslední instance. U elektřiny to jsou podle distribučního území ČEZ, E.On a Pražská energetika, u plynu pak E.On, Innogy a Pražská plynárenská.

„Lidé od nich začnou energie odebírat a mají půl roku na případný výběr nového dodavatele dle svých požadavků. Je třeba ovšem dodat, že cena za dodávku od dodavatele poslední instance bývá vyšší,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Překvapení!

Zdroj: Shutterstock

Jeden z největších dodavatelů energií v Česku, společnost Bohemia Energy, prudce zdražuje. Klientům nepomohla ani sjednaná fixace ceny. Co teď mohou dělat?

Pojistka proti zdražení energie? Fixace byl jenom trik

„Spotřebitelé v tuto chvíli nemusejí nic dělat, nemusejí nikam volat nebo chodit na pobočky. Jejich dodavatel poslední instance se jim ozve sám během několika dní. Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Nové ceny jsou násobně vyšší

Cena, za kterou distributoři poslední instance budou energie dodávat, se bude odvíjet od aktuálních cen na burzách. Například Innogy uvedlo, že aktuální cena v režimu dodavatele poslední instance u dodávek plynu atakuje hranici 4800 korun za megawatthodinu (celková cena včetně DPH). Jde o zhruba tří- až čtyřnásobnou cenu, jaké si za plyn dodavatelé účtovali ještě nedávno. „Zákazník s rodinným domkem, který plynem vytápí, tak může do konce topné sezóny protopit více než 60 tisíc korun,“ upřesňuje Martin Chalupský, mluvčí Innogy. U elektřiny je cena u dodávek v poslední instanci zhruba 2,5krát vyšší, než byli lidé dosud zvyklí, uvádí Ekonomický deník.

„Situace je opravdu vážná a domníváme se, že vzhledem k nadcházející topné sezóně a výše uvedeným cenám je absolutně nezbytné, aby stát urychleně připravil systém kompenzací či subvencí. V opačném případě hrozí velké sociální problémy a může také docházet k masivnímu odpojování zákazníků pro neplacení,“ říká Chalupský. Situaci by výrazně pomohlo hlavně to, kdyby ceny na burzách brzy klesly. O jejich vývoji se ale dá jen spekulovat, i když nejdražší jsou na burzách teď nejkratší kontrakty a cena na další roky už pak klesá. Je to vidět i v nových cenících dodavatelů. Například právě Innogy teď novým zákazníkům mimo institut dodavatele poslední instance dodává plyn na příští tři roky s klesající cenou pro druhý a třetí rok.

Ti, co plynem vaří a ohřívají vodu, mohli dosud zafixovat cenu za megawatthodinu u Innogy v prvním roce za 1349,31 koruny, od dnešního dne to je nově za 3869,13 koruny. Ve druhém roce fixace cena dosud byla 1337,81 koruny, nově to je 2023,88 koruny. A ve třetím roce ceny vyrostla z 1326,32 koruny na 2023,88 koruny. Například konkurenční ČEZ fixace zdražil na konci minulého týdne a cena za megawatthodinu s roční fixací je 3109,66 koruny, u dvouleté fixace to je 2577,26 koruny (cena je stejná v obou letech).

„Zdražují téměř všichni dodavatelé a ani dodavatelé poslední instance nemohou nastavit ceny pod úrovní, za kterou energie sami nakupují. Přesto jsem už vyzval jejich vedoucí představitele, aby nabídli lidem ceny skutečně odpovídající situaci a nikoliv vyšší. Energetický regulační úřad bude jejich výpočet pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady,“ dodává Trávníček.

Dodavatelé poslední instance - elektřina

Dodavatelé poslední instance - elektřina. Zdroj: ERÚ

Dodavatelé poslední instance - plyn

Dodavatelé poslední instance - plyn. Zdroj: ERÚ

Lidé, kteří budou chtít od distributora poslední instance odejít, to nyní budou mít s výběrem nového dodavatele extrémně náročné. Dodavatelé v reakci na nastalou situaci, kdy zákazníci od Bohemia Energy jsou už nějakou dobu v pohybu, přestali nabízet některé typy produktů a ty zbylé pro nové zákazníky výrazně zdražují. Třeba největší dodavatel plynu Innogy od dneška násobně zdražil ceník s fixovanými cenami a jinou nabídku teď neprodává. Někteří dodavatelé vyhlásili na příjem nových zákazníků úplný stop stav.

O problémech některých dodavatelů se začalo psát na konci září, kdy začali lidem vypovídat smlouvy, u nichž původně slibovali fixované ceny. Už tehdy se šířily spekulace, že skupina Bohemia Energy vůči svým zákazníkům postupuje tak ostře proto, že „hraje o život“. Tehdy také skupina oznámila, že ukončí své působení na Slovensku. Nyní tedy po více jak 15 letech končí úplně. Podle ministra průmyslu a obchodu Karela Havlíčka jde o selhání komerčního subjektu v důsledku spekulací a celoevropského růstu cen energií.

Chystá se státní podpora

Havlíček už od září avizuje kompenzace pro domácnosti kvůli prudkému zdražování energií, konečný návrh původně plánovaného příspěvku pro 800 tisíc nízkopříjmových domácností však ministerstvo zatím oficiálně nepředstavilo.

Nové podrobnosti řekl Havlíček až na dnešní mimořádné tiskové konferenci s předsedou vlády Andrejem Babišem: Vláda bude v pondělí jednat o podpoře 4,3 milionu domácností, tedy prakticky všech. Stát by jim dočasně odpustil poplatky na obnovitelné zdroje energie - skoro 1500 korun za rok.

Vláda chce také dočasně zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) u energií, která je teď 21 procent. Babiš také vyzval Energetický regulační úřad, aby se s dodavateli poslední instance (kteří převezmou klienty zkrachovalých firem) dohodl na zastropování cen.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+832
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 10. 2021 18:34, TP

Citace - Pag / 13.10.2021 18:10

Škoda, že v naší zemi již dlouho neexistuje spravedlnost. To by majitel BE, který léta sdíral odběratele, především díky fixacím, nemohl z plnění smluv tak lehce vyklouznout v okamžiku, kdy to, tentokrát pro něho, začalo být nevýhodné. Správně by měl ze svých vyždímaných miliard platit odběratelům energii, tak jak stanovila fixace ve smlouvě. Bohužel, spravedlnost u nás není.

Není bohužel první, a nejspíš ani poslední... Vzpomeňte třeba jenom na kauzu OKD, která se rozprodala v době konjunkury a když šly ceny uhlí do kopru, zůstalo to na státu...

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 10. 2021 13:55

tak to je slusna palba. kdyz k tomu prihodim jeste az 2kc za distribuci a 60hal za obnovitelne zdroje, tak se v nekterych tarifech blizime az k 8kc za kWh. mam obavu, ze tohle mnohe domacnosti neunesou a stat nema diky politice predchozich 8 let kdy se vsechno rozfrcalo, kde brat. jestlize by stat dotoval kazdou kWh 1 korunou, tak by rocne vyhodil cca 70mld korun, coz si pri soucasnem extremne schodkovem rozpoctu nedokazu predstavit. jediny reseni asi bude lidi co neunesou drahou energii sestehovat do sokoloven a na stadiony. je zrejmy, ze pujde hlavne lidi, co volili odchazejici vladni garnituru s jejich pricmrdovaci

Zobrazit celé vlákno

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

15. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

Energie zlevňují a dostaly se pod vládou stanovené cenové stropy. Co mají ale dělat lidé, kteří si fixovali ceny elektřiny a plynu, když byly nejvýš? Pátrali jsme, jestli dodavatelé... celý článek

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

11. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

Nová zelená úsporám Light, Nová zelená úsporám Standard, Oprav dům po babičce, kotlíkové dotace... Každý dotační program míří na trochu jinou skupinu majitelů. Tady je přehled.

Partners Financial Services