ČEZ zdražuje fixace. Reaguje na příval lidí od konkurence

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 10. 2021 | 12 komentářů
ČEZ zdražuje fixace. Reaguje na příval lidí od konkurence

Zdroj: Shutterstock

Dodavatel energií ČEZ výrazně zvýšil cenu elektřiny s garantovanou cenou na jeden až tři roky pro nové zákazníky.

V nových cenících vzrostla cena silové elektřiny o desítky procent. Například u nejběžnější distribuční sazby D02d cena za megawatthodinu při roční fixaci nově dělá 5202 korun, u dvouleté fixace 4331 korun a u tříleté 3907 korun. K tomu je potřeba přičíst regulovanou složku celkové ceny za distribuci elektřiny ve výši 1995 korun. Ta je u všech fixací stejná a s novými ceníky se nemění. Například innogy má stále ještě ceny nezměněné a silovou elektřinu s jednoletým a dvouletým fixem prodává za 2056 korun.

Se základní, tedy nefixovanou cenou za silovou elektřinou zatím ČEZ nehýbal. Zůstává na 2056 korunách a je zhruba dvaapůlkrát levnější než nová cena za jednoletou fixaci. Velmi pravděpodobně ale ČEZ brzy výrazně zdraží i nefixované ceny. Stejně bude brzy zdražovat i konkurence. Jinou možnost dodavatelé teď ani nemají, vzhledem k tomu, že ceny energií na burzách jsou nyní na historických maximech a nikdo neví, kam se budou dál vyvíjet.

„Pro naše stávající zákazníky se nic nemění. Jejich smlouvy, podmínky, včetně fixaci, zůstávají stejné. Zároveň ale reagujeme na zvýšenou poptávku ze strany potencionálních zákazníků, kteří nyní opouštějí svoje dodavatele a hledají stabilní alternativu. Pro ty jsme připravili nové tarify, které reflektuji fakt, ze pro ně musíme zajistit potřebnou kapacitu elektřiny na současném rozkolísaném trhu,“ řekl Roman Gazdík, mluvčí ČEZ agentuře ČTK.

Překvapení!

Zdroj: Shutterstock

Jeden z největších dodavatelů energií v Česku, společnost Bohemia Energy, prudce zdražuje. Klientům nepomohla ani sjednaná fixace ceny. Co teď mohou dělat?

Pojistka proti zdražení energie? Fixace byl jenom trik

V Česku je trh s energiemi v pohybu poté, co dodavatelé energií ze skupiny Bohemia Energy začaly lidem ukončovat smlouvy. Stovky tisíc klientů si mysleli, že mají fixovanou cenu. Bohemia Energy a Europe Easy Energy tyto smlouvy ale teď ukončují, za což je prošetřuje Energetický regulační úřad. Firmám hrozí až pětimilionová pokuta. Obě firmy fixované smlouvy ukončují a lidem nabízí přechod na velkoobchodní ceny, což je podle regulátora velmi riskantní.

Kdo ceny kopírující vývoj na burze nechce, tomu Bohemia Energy nabízí cenu za megawatthodinu silové elektřiny ve výši 4114 korun. Je to cena bez fixace a je výhodnější než nová nabídka ČEZu u jednoleté i dvouleté fixace. Samozřejmě je tu hrozba, že pokud ceny na burze ještě nějaký měsíc porostou, může Bohemia Energy nefixovanou cenu znovu zvednout.

Bohemia Energy svým krokem, kdy vypovídá fixované ceny, naštvala tisíce lidí. Konkurenční dodavatelé teď hlásí přetížené zákaznické linky i nával na pobočkách. „Akvizice nových zákazníků nám raketově rostou, za poslední týden je to nárůst o dvě stě procent,“ říká třeba David Konvalina, ředitel dodavatele Innogy pro maloobchod a marketing.

Například dodavatel energií Moravské naftové doly přestal dočasně přijímat nové zákazníky. „Abychom zajistili co nejvýhodnější dodávky plynu a elektřiny stávajícím odběratelům, rozhodli jsme se s okamžitou platností pozastavit uzavírání nových smluv i aktivace ceníků s pevnou cenou. Nastalá situace je nepříjemná, ale věříme, že turbulentní situace na trhu zase přejde a naši nabídku budeme moci znovu v plné šíři obnovit,“ informuje firma na svém webu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 10. 2021 17:31, youda

Čekal bych naopak aktivní snahu získat více zákazníků nižššími cenami díky tomu že si elektřinu ČEZ vyrábí. Tohle dost na hlavu postavený krok. Ono ten management ĆEZu je tragédie odjakživa nejdřív ČEZ udělal s Martina Romana milardáře (což se asi moc ředitelům státních firem nestane) pak dobrodružné investice na Balkáně apod. co dopadli tragicky (v reichu to není o moc lepší), různé dojení ČEZ zprátelenými firmami provázanými kontakty s managementem ČEZu a stát dělá že to nevidí a neřeší že si vedení státní firmy dělá co chce, nepracuje v zájmu států ani akcionářů :-(
nikdo není hnán k odpovědnosti za špatné rozhodnutí apod. :-( :-(

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 10. 2021 16:52, Doyl

Hlavně že se nadává Bohemii a přitom je ČEZ to samé, jen v bledě růžové. Grrrrrr

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

12. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

Energetická společnost ČEZ ode dneška zlevňuje své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh). 

Partners Financial Services