Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

Petr Golka | rubrika: FINMARKET | 22. 10. 2021 | 13 komentářů
Rostoucí ceny nemovitostí probouzejí Česko ze sna o vlastním bydlení téměř pro každého. Místo toho můžeme čekat, že přibude těch, kteří budou bydlet v pronájmu. Proč se to jen tak neotočí?
Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky
Ilustrační foto
Zdroj: David Krásenský / Shutterstock.com

Několik let po sobě jsme svědky zdražování domů a bytů. Růst cen nemovitostí nezbrzdila ani pandemie, naopak paradoxně ještě přispěla k jeho zrychlení. V roce 2020 došlo ke zvýšení průměrné prodejní ceny bytů z developerských projektů ve srovnání s předchozím rokem takřka o 10 procent. Jaké faktory teď na trh rezidenčních nemovitostí působí a jak můžou ovlivnit jejich budoucí ceny?

Petr Golka

Petr Golka
Zdroj: Ronda Invest

Petr Golka je analytik a odborný poradce společnosti Ronda Invest. Vystudoval bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity. Má 14 roků praxe v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management a produktový management.

Levnější, ale dražší

Není překvapení, že se Češi kvůli výrazně rostoucím cenám nemovitostí uskromňují. Roste tedy zájem o menší byty. Největší zájem je o dispozice 1+kk a 2+kk. Developeři se poptávce ochotně přizpůsobují a dodávají na trh menší byty. V roce 2016 byla průměrná velikost prodaného bytu v Praze 70 metrů čtverečních, teď je to o pět metrů méně.

Právě proto, že jsou pražské byty nově dodávané na trh menší, jsou v absolutní částce levnější než dřív. To ale v žádném případě neznamená, že byty zlevnily. Naopak, u pražských bytů nabízených letos v červenci byla podle Cenové mapy nabídková cena o dvanáct procent vyšší než před rokem: 132 tisíc korun za metr čtvereční.

Partner seriálu

Partner seriálu je RONDA INVEST, česká P2B platforma, která umožňuje investovat do podnikatelských úvěrů zajištěných bonitními nemovitostmi. Za společností stojí skupina Alphaduct, do níž patří například značka Dermacol a skupina Citfin, expert na konverzi cizích měn.

Předchozí díly série:

Šnečí šiml

V Praze se za letošní první pololetí prodalo 4750 nových bytů, což je téměř dvojnásobek oproti loňskému roku. Poptávka neustále roste, ale nabídka nových bytů klesá – letos se zatím dostalo do nabídky nejméně nových bytů od roku 2014.

Jedním z důvodů je to, že developeři vyčkávají s umístěním nových projektů na trh kvůli rostoucím cenám materiálů a stavebních prací a čekají na jejich ustálení. Neméně významným faktorem jsou velmi zdlouhavá povolovací řízení. V žebříčku Doing Business Světové banky, který srovnává počet dnů potřebných k vyřízení stavebního povolení, skončilo Česko v roce 2019 na 157. místě ze 190 zemí.

Konec levných hypoték

Kvůli vysoké inflaci, která byla v srpnu v meziročním srovnání 4,1 procenta, zvýšila v tom samém měsíci Česka národní banka základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení hypotečních úvěrů. Na konci září ČNB repo sazbu zvýšila na dvojnásobek srpnové hodnoty, tedy na 1,5 procenta a čeká se, že do konce roku může byt i přes dvě procenta. Růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů na sebe potom přirozeně nenechá dlouho čekat.

Vývoj repo sazby ČNB

Dražší hypotéky budou znamenat, že na ně dosáhne menší procento žadatelů a dostupnost vlastního bydlení se zase zhorší. Protože vlastní bydlení se stává pro čím dál víc lidí nedostupnějším, je potřeba počítat s dlouhodobým trendem postupného zvyšování podílu českých domácností bydlících v nájmu.

Ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, je a dál bude přetrvávat významný deficit bytů. Nemůžeme tedy v těchto lokalitách ani v následujícím období očekávat nic jiného než další růst cen, byť může být už pozvolnější. V regionech může růst cen nemovitostí zpomalit výrazněji, žádný prudký pokles cen domů a bytů nelze ale očekávat ani tady.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Petr Golka

Petr Golka je analytik a odborný poradce společnosti Ronda Invest. Vystudoval bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity. Má 14 roků praxe v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 10. 2021 23:28, Pag

Obyčejný člověk, který vlastní jen pár desítek tisíc metrů zemědělské půdy, ji může prodat maximálně za 20 korun metr develovepřovi, neboť nemá páky na úřadech, aby ji změnil na stavební pozemky, ty však mají develovepři a pak takto získané pozemky prodávají 100x dráž, to způsobuje tak drahé vydlení. A teď do mne!

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 10. 2021 11:58, deprese

Ta regulace není všude, takže si stačí najít místo bez regulace a můžeš stavět třeba i na 400m2 pozemku v rozsahu do 30 % t.j.do 120 m2 včetně garáže a ostatními objekty. Taky není pravda, že pozemek stojí minimálně 10k/m2.
Nemovitosti nejsou drahé, když se prodávají, jen ty máš málo peněz. :D

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Už na to nemáme. Chalupy a chaty zlevňují, hlásí realitky

19. 12. 2022 | Jana Divinová

Už na to nemáme. Chalupy a chaty zlevňují, hlásí realitky

Za covidu vyletěly ceny rekreačních nemovitostí nahoru. Teď ale nabídka chalup a chat ke koupi roste. Některé realitní kanceláře už hlásí pokles cen, další ho očekávají po Novém roce. celý článek

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

15. 11. 2022 | Petr Kučera

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

Novým šéfem (CEO) skupiny JRD Group se od února 2023 stane Jan Sadil, který předtím mnoho let působil ve vedení Hypoteční banky a ČSOB.

Rozdělit se o elektřinu bude snazší. Komunitní výrobu podpoří stát

9. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Rozdělit se o elektřinu bude snazší. Komunitní výrobu podpoří stát

Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo do připomínkového řízení novelu energetického zákona, která má zásadně usnadnit rozvoj komunitní energetiky. Lidé, firmy, obce a další zájemci... celý článek

Zájem o výkup nemovitostí rapidně stoupá. Už nestojíme ve frontě

3. 11. 2022 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Zájem o výkup nemovitostí rapidně stoupá. Už nestojíme ve frontě

Vysoké úrokové sazby hypoték, drahé energie a rostoucí životní náklady na jedné straně, přestřelené ceny nemovitostí na straně druhé. To vše způsobuje, že poptávka po nemovitostech... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.