Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 11. 6. 2021
V koronavirové době rostl zájem lidí o investice a zvlášť o investice do realit, pro drobné investory třeba prostřednictvím realitních fondů. Na růstu realitního trhu je ale možné podílet se i jinak. O investicích do půjček jištěných nemovitostmi si povídáme s Pimem Brandsem ze společnosti Ronda Invest, která takové půjčky poskytuje a nabízí možnost investovat do nich.
Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

Zdroj: Shutterstock

Jak se pandemie koronaviru projevila v P2B půjčkách?

V době pandemie samozřejmě kvůli restrikcím omezujícím podnikání v řadě odvětví obecně narostlo procento nesplácených úvěrů. Některé P2P nebo P2B platformy se kvůli tomu dostaly do menších či větších problémů. Všechno zlé je k něčemu dobré. Díky tomu se trh pročistí a zůstanou na něm jen společnosti, které důkladně řídí kreditní rizika a chrání své investory před investicemi do příliš rizikových titulů. Myslím si, že lépe na tom budou platformy, které tak jako Ronda Invest nabízejí k investování pouze úvěry, které samy poskytly. A prověřily tedy bonitu úvěrovaných osob a jejich schopnost splácet.

Na nesplacených úvěrech jste viděli, koho pandemie zasáhla. Kdo naopak posílil?

Delikvence rostla u spotřebitelských půjček. Tedy u těch, které standardně bývají nezajištěné a které fungují na portfoliovém principu – určité procento půjček je nesplácených, ale zbývající procento by mi na nesplácené půjčky mělo vydělat.

Z těch, které pandemie posílila, můžeme zmínit developery. Výrazně stoupl zájem o rezidenční nemovitosti a s ústupem pandemie neutichá. Ceny domů a bytů rostly a pro developery toto období znamená doslova žně.

Jakým způsobem se vývoj posledního roku projevil v chuti lidí investovat s vámi?

Zájem lidí investovat přes naši platformu během posledního roku navzdory pandemii výrazně narostl – počet aktivních klientů vzrostl přibližně pětinásobně. 

Souvisí to mimo jiné s tím, že nás lidé znají už víc než na úplném začátku, i se zmiňovaným enormním nárůstem zájmu o nemovitostní investice. Ne každý si může dovolit pořídit na investici byt nebo dům. Pro ty, kdo disponují menší částkou nebo nechtějí řešit administrativu spojenou s vlastnictvím nemovitosti, je investice do podnikatelských úvěrů zajištěných nemovitostmi zajímavá alternativa, jak chránit peníze před inflací a svézt se na růstu cen nemovitostí.

Partner seriálu

Partner seriálu je RONDA INVEST, česká P2B platforma, která umožňuje firmám i lidem investovat do podnikatelských úvěrů zajištěných bonitními nemovitostmi. Za společností stojí skupina Alphaduct, do níž patří například značka Dermacol a skupina Citfin, expert na konverzi cizích měn.

Ve volném seriálu vyšlo:

Kolik peněz jste zatím podnikatelům půjčili? A jakým tempem byste rádi rostli v nejbližší době?

Ronda Invest zásluhou svých investorů dosud poskytla podnikatelským subjektům úvěry v souhrnné výši přes 972 milionů korun. V letošním roce, jehož první polovina je ještě významně ovlivněna pandemií koronaviru, bychom rádi financovali projekty v objemu okolo čtvrt miliardy korun. V dalších letech očekáváme, že jak poroste klientská báze, budeme schopni financovat řádově větší objemy.

Byl dopad koronakrize patrnější na straně investorů, nebo developerských projektů?

Investory obsluhujeme především online, z tohoto pohledu na nás koronakrize žádný dopad neměla. Právě naopak, Česko zažívá realitní horečku a zájem o nemovitostní investice všeho druhu je značný. Dopad pandemie byl mnohem víc znát na straně developerských projektů, těch se dotkl omezený přísun levné pracovní síly ze zahraniční. Přes čtvrtinu pracovníků ve stavebnictví tvoří cizinci, takže se loni stavělo výrazně méně. V Praze bylo dokončeno nejméně nových bytů za posledních sedm let. Ještě víc se tak prohloubil problém s nedostatkem bytů.

Změnila se struktura nebo zaměření developerských projektů, které jsou spolufinancovány přes vaši platformu?

Zaměření projektů zůstává víceméně stejné – nejčastěji se jedná o rekonstrukce nemovitostí, o něco méně zastoupena je výstavba, která může být případně spojena i s financováním nákupu nemovitosti. Další část portfolia tvoří projekty, které nejsou developerské, například financování nákupů nemovitostí, které pak slouží k pronájmu nebo je vlastníci využívají pro své podnikání.

Chcete ve svém portfoliu složení projektů co do zaměření nebo specializace něco měnit nebo rozšiřovat?

Na základě zkušeností získaných z předchozích projektů se chceme do budoucna zaměřovat víc na menší projekty, o které banky často právě kvůli malému objemu nemají zájem. Nám takové menší projekty vyhovují, protože rozšiřují naši nabídku projektů k zainvestování. Větší nabídka menších projektů je výhodná i z hlediska diverzifikace rizika. Jak pro naše investory, tak pro nás.

Co pro Ronda Invest znamenal „pandemický rok“ po procesní stránce, upravovali jste produkty nebo technický chod platformy? Čemu jste se museli proti původním plánům přizpůsobovat?

Během pandemie došlo k výraznému útlumu některých odvětví. Na to jsme samozřejmě museli reagovat zpřísněným posuzováním nových žádostí o financování. Logicky se tak snížil počet financovaných projektů a následně i nových titulů určených k investování. Zakládáme si na důsledném řízení rizik, a tak v době ekonomického útlumu raději budeme pomaleji růst, než abychom své investory vystavovali zvýšenému riziku.

Na vylepšování online investiční platformy pracujeme neustále. Loni jsme zapracovali na urychlení registračního procesu, nyní už během registrace generujeme smluvní dokumentaci. A teď pracujeme na zpřehlednění a doplnění náhledu pro klienty na jejich portfolio.

V březnu letošního roku jsme nabídli možnost investovat také v eurech a otevřeli jsme tak možnost investování také zahraničním investorům.

Jak se v posledních měsících chovají retailoví investoři? Je cítit postupné uvolnění, nebo je nejistota z dalšího ekonomického vývoje stále patrná? 

Pro nás období pandemie představovalo z hlediska zájmu investorů velmi úspěšné období. S pokračujícím rozvolňováním protipandemických opatření se tento trend ještě stupňuje. K tomu přispívá i růst inflace – podnikatelé si zdražováním zboží a služeb snaží kompenzovat výpadky příjmů za celé období pandemie. Stále víc lidí si tak uvědomuje, že pokud nechají své peníze ležet ladem na účtu v bance, bude jim z nich inflace stále výrazněji ukrajovat. Proto je raději investují – a nejčastěji právě do nemovitostí nebo aktiv zajištěných nemovitostmi.

Pim Brands

Pim BrandsFoto: Ronda Invest

Jako analytik společnosti Ronda Invest má několikaletou praxi ze světa finančních trhů. Studoval na Fakultě informačních technologií ČVUT a kromě analytické činnosti se také aktivně podílí na vývoji algoritmického obchodování a online marketingu. Ve volném čase se věnuje studiu cizích jazyků a jak technické, tak fundamentální analýze trhu. Jeho oblibou je japonská kultura, cestování a sport.

Máte v šuplíku plán B pro provoz svého projektu, kdyby se tuzemské ekonomice výrazněji nedařilo?

Jsem přesvědčený, že náš projekt bude životaschopný i v době, kdy se ekonomice tolik dařit nebude. Období koronaviru pro nás bylo takovým prubířským kamenem. Přesvědčili jsme se, že důsledné řízení rizik se vyplácí. Nikdo z našich dlužníků nás během pandemie nepožádal o zákonný odklad splátek, všichni investoři dostávali po celé pandemické období své výnosy včas a zároveň nikdo z investorů neutrpěl sebemenší ztrátu investovaného kapitálu.

Na jaké klienty dnes nejvíc cílíte a proč?

Náš produkt je určený každému, kdo není spokojený se zhodnocením svých peněz a chce vzít svou finanční budoucnost do vlastních rukou, ale i tomu, kdo chce diverzifikovat portfolio a při nízké míře rizika získat zajímavý výnos, který překoná inflaci.

Věříte, že bude ochota lidí investovat do developerských projektů růst? Jak je chcete přesvědčit, aby místo realitních fondů investovali s vámi?

Rozhodně věříme. Vidíme to na vlastních investorech. Daří se nám je přesvědčit především férovými podmínkami a také tím, že jsme s nimi na jedné lodi. Naši investoři neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky, dělíme se s nimi o úrokový výnos, a je tedy v našem společném zájmu, aby všichni naši dlužníci řádně spláceli. Každý z našich investorů si zároveň zaslouží osobní přístup a pro každého z nich chceme být dlouhodobým férovým partnerem.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services