Tři banky vypnou elektronické bankovnictví. Limity na víkend si nastavte včas
21. 3. 2025 | Petr Kučera

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví.
Zdroj: Expobank CZ
Novým vlastníkem Expobank CZ se definitivně stala Banka Creditas. Transakci, kterou obě banky oznámily v polovině července, už odsouhlasily Česká národní banka i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Cenu, za kterou Creditas tuzemskou Expobank koupila, banky nezveřejnily.
Obě banky budou v nejbližších letech fungovat samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se v současnosti nic nemění. Podle dostupných informací se spojení bank do roku 2025 neplánuje. Podrobnosti k dalším plánům chtějí brzy představit na společné tiskové konferenci.
„Vítáme rychlé schválení regulátorů. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují a může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ říká Vladimír Hořejší, předseda představenstva Banky Creditas.
Samostatné působení obou bank na trhu je důležité i z pohledu pojištění vkladů - pro ty, kdo mají vklady v Creditas i Expobank, se nic nemění. „Fyzické i právnické osoby, které mají vklady u obou bank, mohou i nadále počítat s limitem pojištění vkladů 100 000 euro na osobu a finanční instituci. Banka Creditas i Expobank CZ, a.s. totiž dle vyjádření nového vlastníka budou i nadále fungovat jako samostatné instituce,“ říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu.
Expobank patří k nejmenším českým bankám s bilanční sumou 12 miliard korun. Zaměřuje se hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Má jedinou pobočku v Praze. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl Igor Kim. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.
O prodeji se neoficiálně mluvilo nejméně od roku 2020, nesouvisí tedy s ruským útokem na Ukrajinu. Igor Kim pak loni v říjnu potvrdil, že ruská Expobank jedná o prodeji svých poboček v Česku, Srbsku a Lotyšsku. Z vedení české Expobank se Kim už dříve stáhl. Od roku 2020 ji vedl Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady České národní banky. Od začátku roku 2022 byl předsedou představenstva Jan Winkler, od června ho vystřídal řídí Petr Krumphanzl. Ryze české vedení má Expobank CZ od konce roku 2019.
„Tato transakce je dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu. Naší strategií bude využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného ryze českého vlastníka. Expobank CZ se bude dále koncentrovat zejména na oblasti retailového bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií,“ říká Krumphanzl.
„Netušili jsme, že Sberbank je ruská banka,“ říkají teď někteří její klienti. Nejen pro ně máme přehled majitelů.
Vklady v Expobank CZ dosahovaly ke konci letošního června 10,89 miliardy korun (z toho necelých 6,9 miliard připadalo na domácnosti, SVJ a neziskové instituce sloužící domácnostem). Ke konci loňského roku dosahovaly vklady 13,5 miliardy. Úvěry a pohledávky ke konci letošního června činily kolem 11,74 miliardy, ke konci loňského roku 14,4 miliardy. Počet klientů banka nezveřejňuje – poslední informace byla „přes 20 tisíc“ ke konci března roku 2018. Hospodaření Expobank CZ za rok 2021 skončilo ve ztrátě 58 milionů korun, vyplývá z dostupných údajů.
„Žádný ze současných akcionářů Expobank CZ není na žádném sankčním seznamu,“ zdůraznili zástupci Creditas už v červenci. Nebojí se ani toho, že by hodnotu transakce ovlivnily úvěry problematickým (ruským) firmám nebo ruské vklady. „Nevnímáme žádná problematická aktiva ani pasiva, z nichž by hrozily dodatečné ztráty,“ dodali.
Expobank původně v březnu oznámila prodej konsorciu lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů. K tomu ale nakonec nedošlo, když podle zástupců Expobank investor od záměru odstoupil kvůli změně strategie.
Creditas vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou, od 1. ledna 2017 se stala bankou. Loni zvýšila počet klientů přibližně o 20 tisíc na 150 tisíc, aktuálně uvádí 170 tisíc. Její bilanční suma přesahuje 80 miliard korun. Celkové vklady ke konci března dosahovaly skoro 68 miliard korun, úvěry a pohledávky 53,5 miliardy. Hospodaření Creditas loni skončilo se ziskem 92,9 milionů korun.
Banku Creditas ovládá olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 24. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2021. Hubáček vlastní také investiční skupinu Unicapital nebo Grandhotel Pupp v Karlových Varech.
„Touto transakcí pokračujeme ve své snaze dále růst organicky i akvizičně," říká mluvčí Banky Creditas Lucie Brunclíková. Loni banka koupila leasingovou a úvěrovou společnost EkoRent, která poskytuje úvěry a leasingové financování pro segment soukromého zdravotnictví, a založila vlastní investiční společnost.
Generální ředitel a předseda představenstva Vladimír Hořejší počátkem března v rozhovoru pro Peníze.cz řekl, že Creditas dostává různé nabídky na převzetí, ale letos žádnou akvizici nechystá a chce se soustředit na začlenění EkoRentu, na prodej svých nových podílových fondů pro retailové klienty, na aktivní sjednávání hypoték a také v pilotním projektu rozjet nabídku spotřebitelských úvěrů.
Akvizice na bankovním trhu patří mezi ty komplikovanější, uvedl partner KPMG zodpovědný za fúze a akvizice Igor Mesenský, jenž převzetí Expobank zprostředkoval na straně kupujícího. „Ocenění bankovních aktiv je složité zejména v době, kdy se významně mění úrokové sazby a narůstá nejistota ohledně rizikovosti úvěrového portfolia. Transakci se přesto podařilo uzavřít pozoruhodně rychle,“ dodal s tím, že detaily nemůže komentovat.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem