Expobank CZ změní majitele. Už nebude z Ruska

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2022 | 9 komentářů
Expobank CZ změní majitele. Už nebude z Ruska

Zdroj: Expobank CZ

Expobank CZ, v Česku registrovaná banka ovládaná ruským ekonomem Igorem Kimem sídlícím na Kypru, dnes oznámila dohodu o prodeji 100 procent akcií. Koupí je konsorcium složené z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů.

„Uskutečnění transakce je podmíněno souhlasem České národní banky. Ta již byla o dohodě oficiálně informována. Jakmile ČNB transakci odsouhlasí a dojde k jejímu naplnění, Expobank CZ přestane mít ruské akcionáře,“ říká mluvčí Expobank CZ Jakub Švestka.

Dohoda je podle něj výsledkem dlouhodobého a veřejně známého záměru akcionářů Expobank CZ prodat banku strategickému partnerovi, který umožní její další rozvoj a růst. O transakci s výše uvedeným konsorciem jednali akcionáři od roku 2021. Hlavním důvodem je, že se akcionáři Expobank CZ už dříve rozhodli do budoucna soustředit na své podnikatelské aktivity jinde než v České republice.

Signet Bank AS sídlí v lotyšském hlavním městě Rize. Je držitelem bankovní licence od lotyšské Komise pro finanční a kapitálový trh (FKVT) a od Evropské centrální banky (ECB). Začátkem roku 2022 získala 100% podíl v tamní AS Expobank.

Vzpomínáte?

Zdroj: Zuno

Vydejte se s námi do nedávné historie. Zavzpomínáme hlavně na banky, které tu byly – a už nejsou.

Banky, které zmizely. Kvíz pro pamětníky

O prodeji se neoficiálně mluvilo nejméně od roku 2020, nesouvisí tedy s ruským útokem na Ukrajinu. Igor Kim pak loni v říjnu potvrdil, že ruská Expobank jedná o prodeji svých poboček v Česku, Srbsku a Lotyšsku. 

Z vedení české Expobank se Kim už dříve stáhl. Od roku 2020 ji vedl Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady České národní banky. Od začátku roku 2022 je novým předsedou představenstva Jan Winkler. Ryze české vedení má Expobank CZ od konce roku 2019. „Při našem podnikání v České republice důsledně vyznáváme hodnoty jako svoboda, respekt či rovnost. I z toho důvodu nemůžeme souhlasit s konfliktem na Ukrajině,“ oznámila Expobank CZ na konci letošního února.

Expobank CZ patří k nejmenším tuzemským bankám. Zaměřuje se hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Má jedinou pobočku v Praze, druhou – v Karlových Varech – zavřela v květnu 2019. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl Igor Kim. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Podle zatím posledních dostupných informací dosahovaly vklady v Expobank CZ ke konci loňského září 14 miliard korun (z toho necelých osm miliard připadalo na domácnosti, SVJ a neziskové instituce sloužící domácnostem). Úvěry a pohledávky přesahovaly 15 miliard. Počet klientů banka nezveřejňuje – poslední informace byla „přes 20 tisíc“ ke konci března roku 2018.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 3. 2022 19:53, Fil

Pro doplnění: Signet Bank dostala v roce 2020 vysokou pokutu skoro milion eur od lotyšského regulátora kvůli AML - porušení pravidel proti praní špinavých peněz: https://www.fintechfutures.com/2020/07/latvian-regulator-fines-signet-bank-e906k-for-aml-issues/

+19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, Expobank

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.