Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nemocenská a náhrada mzdy 2016: Kalkulačky a přehled pravidel

| rubrika: Když se řekne | 25. 1. 2016 | 8 komentářů
Peníze.cz přinášejí čerstvou várku kalkulaček pro všechny marody. Spočítají, kolik dostanete od zaměstnavatele a od státu, když se v roce 2016 rozstonáte. Živnostníkům nabízíme i kalkulátor, který ukáže, jak nastavit pojistné a jak to nemocenskou ovlivní.
Nemocenská a náhrada mzdy 2016: Kalkulačky a přehled pravidel

Než se dostaneme k podnikatelům a živnostníkům, podíváme se na pravidla náhrady mzdy a nemocenské u zaměstnanců. S čím můžete počítat, když v roce 2016 skončíte na neschopence?

Náhrada mzdy v roce 2016

Za první tři pracovní dny nemoci (nejvýš však za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn) nedostanete od zaměstnavatele ani státu nic. S jedinou výjimkou: když je nemocnému nařízená karanténa, čerpá náhradu mzdy od zaměstnavatele od prvního pracovního dne. Ostatní lazaři dostávají náhradu mzdy až od čtvrtého pracovního dne na neschopence.

Ve Sněmovně právě leží novela zákoníku práce, která chce třídenní karenční lhůtu zrušit a obnovit vyplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci. O případných novinkách vás budeme včas informovat.

Ty ne!

Kdo náhradu mzdy a nemocenskou nedostane

Rozloučit se s náhradou mzdy i nemocenskou může člověk, který si pracovní neschopnost způsobí úmyslně (a zaměstnavatel a sociálka to zjistí). Když si pracovní neschopnost přivodíte pod vlivem alkoholu nebo drog, při rvačce nebo páchání úmyslného trestného činu, sníží se náhrada mzdy i dávky nemocenské na polovic.

Nárok na náhradu mzdy má zaměstnanec v pracovním poměru. Člověk, který pracuje na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, má nárok na náhradu mzdy v případě, že má nárok na nemocenskou – tedy zaměstnavatel za něj odvádí nemocenské pojištění. K tomu dochází, když měsíční odměna od jednoho zaměstnavatele v rámci DPP přesáhne deset tisíc korun nebo v rámci DPČ dosáhne alespoň dvou a půl tisíce korun.

Podmínkou vzniku nároku na náhradu mzdy samozřejmě je, že zaměstnavatel obdrží vaši neschopenku. Náhrada mzdy pak musí být vyplacená v nejbližším termínu pravidelné výplaty. Dosahuje šedesáti procent průměrného hodinového hrubého výdělku za poslední čtvrtletí. Průměrný výdělek se ale nejprve sníží prostřednictvím redukčních hranic. Hodnoty redukčních hranic pro výpočet náhrady mzdy v roce 2016:

Redukční hranice

uplatňují se na hodinovou mzdu

 • z částky do 157,68 Kč se počítá 90 procent
 • z rozdílu částky 157,68 a 236,43 Kč se počítá 60 procent
 • z rozdílu částky 236,43 Kč a 472,68 Kč se počítá 30 procent
 • k částce nad 472,68 Kč se už nepřihlíží

Náhradu mzdy zaměstnavatel vyplácí do čtrnáctého dne nemoci – za každý den, který by pro vás jinak byl dnem pracovním, a za každý svátek, za který byste jinak (nebýt v pracovní neschopnosti) dostali náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Dávky nemocenské v roce 2016

Jakmile přijde patnáctý den pracovní neschopnosti, přebírá ve finančním zabezpečení nemocného štafetu stát: sociálka začíná vyplácet nemocenskou, přesněji dávky nemocenského pojištění. Na rozdíl od náhrady mzdy je dostáváte za každý kalendářní den pracovní neschopnosti. Nanejvýš ovšem po dobu tři sta osmdesáti dní od začátku pracovní neschopnosti. Při dlouhé nemoci byste si měli pohlídat den číslo sto osmdesát. Když bude k tomuto datu váš stav ustálený, stabilizovaný, lékař vám neschopenku ukončí, i když ještě nebudete docela zdraví.

A kolik na nemocenské dostanete? Dávka dosahuje šedesáti procent denního vyměřovacího základu – a ten se rovná průměru vašich hrubých příjmů za uplynulý rok. I v případě nemocenské se ale vyměřovací základ nejdřív sníží skrze redukční hranice. Hodnoty redukčních hranic pro výpočet nemocenské v roce 2016:

Redukční hranice

uplatňují se na denní mzdu

 • z částky do 901 Kč se počítá 90 procent
 • z částky nad 901 do 1351 Kč se počítá 60 procent
 • z částky nad 1351 do 2 701 Kč se počítá 30 procent
 • k částce nad 2 701 Kč se už nepřihlíží

Kdo si chce ušetřit počty, udělá nejlíp, když nasází vstupní údaje do naší kalkulačky – se zbytkem si poradí za vás.

Výpočet nemocenské, nemocenská 2016

Anketa

Stonáváte?

OSVČ: Nemocenská není samozřejmost

Podnikatelé nemají zaměstnavatele ani mzdu, nárok na náhradu mzdy tedy nepadá v úvahu. Pomýšlet mohou na dávky nemocenského pojištění od patnáctého dne nemoci. Ale jen v případě, že jsou účastni nemocenského pojištění, které je pro podnikatele nepovinné. Velká část podnikatelů si ho neplatí. Na dávky nemocenského pojištění, jako je nemocenská, ošetřovné nebo mateřská, tím pádem nedosáhnou.

Vyhráno ale nemají ani ti, kteří si nemocenské pojištění platí. Výši nemocenského pojištění si osoby samostatně výdělečně činné nevolí tak docela svobodně, omezují je zákonné limity. Minimální pojistné se rovná 115 korunám měsíčně; minimální vyměřovací základ je totiž stanoven na pět tisíc korun. A je tu i horní hranice. Maximálním vyměřovacím základem pro stanovení pojistného je vyměřovací základ pro sociální pojištění, ke kterému jste došli v loňském přehledu pro správu sociálního zabezpečení, rozpočítaný na měsíce.

V praxi to znamená, že abyste dosáhli solidní nemocenské, musíte si předtím delší dobu platit vedle nemocenského pojištění také poměrně vysoké sociální pojištění.

Když navíc zohledníte, že nemocenská se vyplácí až od patnáctého dne nemoci, není od věci zauvažovat nad alternativou v podobě pojistky od některé komerční pojišťovny.

Jestli chcete spoléhat na krytí od státu, oceníte naše kalkulačky. První spočítá osobám samostatně výdělečně činným, které si platí nemocenské pojištění, s jak vysokou nemocenskou můžou počítat.

Nárok na nemocenské dávky pro OSVČ

Druhá napoví, jestli se vůbec vyplatí nemocenské pojištění platit a jak ho případně optimálně nastavit.

Optimální nemocenské pojistné pro zvolené dávky v nemoci 2016

Pozor na kontroly a porušování režimu

Kdo pobírá náhradu mzdy nebo nemocenskou z důvodu pracovní neschopnosti, musí dodržovat léčebný režim a počítat s tím, že zaměstnavatel nebo sociálka přijdou na kontrolu. Adresu, na které budete marodit, musíte povinně nahlásit ošetřujícímu lékaři, byt musí být označený jménem, (funkční) zvonek taktéž. Rozsah vycházek určuje lékař – trvají nanejvýš šest hodin denně v čase mezi sedmou ráno a sedmou večer. Ve výjimečných případech je může lékař prodloužit.

Když budete léčebný režim porušovat a zaměstnavatel nebo sociálka to zjistí, hrozí snížení nebo ztráta náhrady mzdy či nemocenské, až dvacetitisícová pokuta a v nejhorším případě i výpověď.

Podle posledních statistik České správy sociálního zabezpečení navštíví kontrola ze sociálky zhruba každého desátého člověka na neschopence. Jen v průběhu 3. čtvrtletí roku 2015 padlo za porušování léčebného režimu 2671 postihů. 

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+36
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 4. 2016 17:51, Romana

Chci se zeptat jsem nemocná od 29.2 a ještě jsem nedostala nemocenskou, kdy se vyplácí, děkuji

Reagovat

 

+41
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

18. 4. 2016 | 17:51 | Romana

Chci se zeptat jsem nemocná od 29.2 a ještě jsem nedostala nemocenskou, kdy se vyplácí, děkuji více

6. 4. 2016 | 19:40 | Kateřina

Dobry den, pracuji na polovicni uvazek na zamestnaneckou smlouvu. Mela bych jit na operaci s naslednym lecenim. Z ceho se mi bude vypocitavat nemocenska ? Mam 5100 cisteho. Dekuji více

18. 3. 2016 | 8:24 | patrik

Dobry den chtel jsem se zeptat jsem treti mesic v nechopnosti mam 5500kc zvysi se mi po nejake dobe davky? Dekuji více

9. 3. 2016 | 16:37 | tomas

Pocita se do nemocenske i vikend? více

8. 2. 2016 | 15:25 | Lucie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude vypočítávat mateřská, když jsem se v listopadu 2015 vrátila do práce a teď jsem zase těhotná. Tedy když jsem nepracovala znovu min. 12 měsíců ale méně. více

Čtenáři také navštívili

20. 1. 2016 |  | 12 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2016: Kolik vám strhnou

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Jak se daní v roce 2016? Kolik ukrojí odvody a kdo neplatí žádné? Nabízíme přehled pravidel i kalkulačku, která čistou odměnu, zdravotní pojištění,...

19. 1. 2016 |  | 16 komentářů

Výpočet čisté mzdy 2016: Kolik dostanete a co spolknou povinné odvody

Naši kalkulačku čisté mzdy aktualizovanou pro rok 2016 ocení zaměstnanec i zaměstnavatel. První si spočítá, jaký čistý příjem dostane a kolik mu z hrubé mzdy uloupnou povinné odvody. Druhý zase snadno...

24. 9. 2015 |  | 1 komentář

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo balíček změn pro rodiny: rodičovská dovolená na půl roku, otcovské volno po narození dítěte, „mikrojesle“ a zcela nová pečovatelská dovolená – pro člověka,...

6. 3. 2015 |  | 13 komentářů

Očima expertů: Bude se za první tři dny nemoci zase platit?

Simulantenbande. Celý ten český národ není než banda simulantů, říkal vojenský doktor Bautze ze Švejka. Když se přestaly vyplácet náhrady mzdy za první tři dny pracovní neschopnosti, počet nástupů na neschopenku...

5. 3. 2015 |  | 13 komentářů

Nemocenská už od prvního dne? Nevěřte jim, je to podfuk!

Už jste slyšeli, že nemocenská se snad nebude vyplácet až od třetího dne nemoci, ale zase už od prvního? Je to trik. Jestli vám to někdo slibuje, prostě kecá.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

zaměstnání, robotizace, Radka Dohnalová, nezaměstnanost, průmyslová revoluce, pacht, výkonost, recese ekonomiky, PATRON, tomáš sokol, AXA penzijní společnost, obraz, evropský platební rozkaz, arnold schwarzenegger, dynamický, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění online, povinné ručení kalkulačka, půjčka bez doložení příjmů

3P56243, 2K86010, 2K86010, 1AN2106, 2K86010

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.