Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová představila opatření, která vycházejí z práce Odborné komise pro rodinnou politiku. Pečovatelská dovolená, otcovské volno a změny v pravidlech rodičovského příspěvku by podle plánů ministerstva měly být zavedeny nejpozději v lednu 2017, pilotní projekt „mikrojeslí“ se rozběhne už příští rok.
Rodičovský příspěvek na půl roku
Dnešní pravidla čerpání rodičovského příspěvku od nás dobře znáte:
Víte také, jak a kde o něj žádat:
Pokud se Michaele Marksové podaří najít podporu ve vládě a Parlamentu, budou se od roku 2017 pravidla rodičovského příspěvku měnit. „Současná úprava neumožňuje čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší částce než 11 500 korun měsíčně, což znamená, že rodič může celkovou částku rodičovského příspěvku 220 000 korun vyčerpat nejrychleji za devatenáct měsíců,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Jiří Vaněk. Šéfka rezortu chce umožnit čerpání dávky i v rychlejším režimu. Rodiče by podle jejího plánu mohli celkovou částku 220 tisíc vybrat už během šesti měsíců; respektive libovolné doby v rozmezí šesti měsíců a čtyř let. Jistá omezení však zůstanou.
„Měsíční částka bude tvořit maximálně 70 procent předchozí hrubé mzdy. Rodičovský příspěvek nemůže být vyšší než dřívější plat,“ uvedla ministryně Marksová. Jinými slovy: horní hranice rodičovského příspěvku se bude rovnat vaší předchozí mateřské.
Rodiče, kteří splňují podmínky pro vznik nároku na mateřskou a měli v předešlém roce vysoké příjmy, budou moct celkovou částku rodičovského příspěvku vyčerpat už během šesti měsíců – dávka pak bude dosahovat zhruba 36 tisíc měsíčně.
„Spolu s výplatou peněžité pomoci v mateřství tedy půjde o podporu ze strany státu zhruba do jednoho roku dítěte. Rodiče s nižším než maximálním denním vyměřovacím základem, budou moct volit čerpání rodičovského příspěvku až do výše 70 procent třicetinásobku svého denního vyměřovacího základu (tedy až do výše předchozí peněžité pomoci v mateřství - pozn. red.),“ pokračuje mluvčí MPSV.
Rodiče, kterým nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevzniká, dnes rodičovský příspěvek čerpají v nejnižší a nejpomalejší verzi – do čtyř tel věku dítěte. Toto pravidlo chce ministryně zrušit.
„Rodiče, kterým nelze stanovit denní vyměřovací základ (tedy nemají nárok na mateřskou – pozn. red.) budou mít stejnou možnost jako rodiče s nízkým denním vyměřovacím základem, a to čerpat rodičovský příspěvek až do výše 7600 korun měsíčně,“ dodává mluvčí rezortu.
A další zmírnění: ze zákona by mělo vypadnout omezení ohledně umisťování dítěte do jeslí a školky. Dítě mladší dvou let dnes smí být v předškolním zařízení maximálně 46 hodin měsíčně, jinak o rodičovský příspěvek přijdete. Ministryně chce omezení úplně zrušit.
Speciální otcovská dovolená
Další novinka cílí na otce. Během prvních šesti týdnů života potomka si nově budou moct vybrat týdenní otcovskou dovolenou, během které budou čerpat dávku otcovské poporodní péče z nemocenského pojištění. Bude se počítat stejně jako peněžitá pomoc v mateřství.
„Očekáváme, že možnosti využije 70 až 90 procent otců. K zavedení opatření nás vedla snaha vytvořit podmínky pro posílení vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života dítěte a podporovat a motivovat otce k zapojení do rané péče o dítě,“ objasňuje předsedkyně Odborné komise Marie Čermáková.
Dostupnější péče o nejmenší: „Mikrojesle“
Novinkou v oblasti péče o nejmenší, která by mohla rodičům usnadnit sladění pracovního a rodinného života, mají být „mikrojesle“. Půjde o nanejvýš čtyřčlenné skupiny dětí ve věku od šesti měsíců, o které se bude starat jeden pečovatel nebo pečovatelka. Projekt má být financovaný z Evropského sociálního fondu, prozatím je na něj vyčleněno padesát milionů korun. Pilotní část se spustí už příští rok ve třech krajích s nejvyšší poptávkou po jeslích – v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. „Mikrojesle“ budou zřizovat přímo obce, případně je pro obce bude provozovat nezisková organizace. Kromě toho chce ministerstvo podporovat vznik dalších dětských skupin:
„Vítáme a podporujeme také záměr Ministerstva školství zavést právní nárok na místo v mateřské školce,“ dodává Zuzana Jentschke Stöcklová, náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku. Ověřovali jsme na Ministerstvu školství, v jaké fázi opatření je a jak by mělo vypadat.
„Ministerstvo školství přepracovalo novelu školského zákona, vláda o ní bude jednat v tomto měsíci. Ve všech evropských zemích převažuje model desetileté povinné školní docházky a osvědčuje se z hlediska kvality následného vzdělávání a úspěšnosti dětí. Ministerstvo školství proto do novely zavedlo dřívější nárok na vstup dítěte do předškolního vzdělávání. Stát bude povinen zajistit kapacitu v mateřských školách. Od roku 2017 to bude povinné pro dítě od čtyř let, od roku 2018 už od tří let věku dítěte,“ okomentovala pro Peníze.cz mluvčí Klára Bílá.
Nová pečovatelská dovolená: Když onemocní příbuzný
Poslední ze sady připravovaných novinek: Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zavést takzvanou pečovatelskou dovolenou v rozsahu tří až šesti měsíců. Čerpat by ji mohl člověk, který se stará o rodinného příslušníka, jehož zdravotní stav se náhle zhoršil natolik, že potřebuje celodenní péči, a není ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení poskytujícím sociální služby. „Nárok na pečovatelskou dovolenou a peněžitou pomoc ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu by měly osoby v příbuzenském stavu a osoby, které odvádí nemocenské pojištění,“ upřesňuje mluvčí ministerstva Vaněk.
Tolik výčet novinek z chystaného balíčku pro rodiny. Návrhy jsou ovšem teprve ve stádiu příprav, přesnější kontury dostanou, až projdou připomínkovým řízením. A ani potom nebude jejich osud jistý – zákonné úpravy musí schválit vláda i Parlament.
Další vývoj pro vás budeme sledovat.
Sdílejte článek, než ho smažem