Kartou platí už přes sto tisíc dětí, můžou i prvňáci. Pozor na rizika

Pro rodiče může jít o skvělý nástroj, jak kontrolovat výdaje svého potomka. Kartu by mu ale neměli dávat příliš brzo.
Kartou platí už přes sto tisíc dětí, můžou i prvňáci. Pozor na rizika

Už dvě banky – Komerční a Creditas – nabízejí debetní platební karty i pro šestileté děti. U dalších sedmi bank je minimální věk pro vydání osm let, některé z nich ale nevylučují jeho snížení v budoucnu. A jenom jediná banka z těch, které vůbec umožňují založení účtu dětem do 15 let, poskytne platební kartu až od 10. narozenin.

Z dvanácti na osm let letos snížila věkovou hranici Raiffeisenbank. „Podmínky u všech produktů upravujeme průběžně s cílem vyhovět klientům a vyrovnat se ostatním podobným nabídkám na trhu,“ říká k tomu obecně mluvčí Petra Kopecká. O dalším snížení banka neuvažuje.

Pro rodiče může jít o skvělý nástroj, jak kontrolovat výdaje svého potomka. Záleží jenom na nich, kolik peněz na kartu „nahrají“ – děti můžou čerpat jen peníze na svém účtu, nikoliv na účtu rodičů. Nemůžou jít ani do minusu, žádná z dětských karet nefunguje jako kreditní. Také limity pro platby určují vždycky rodiče. Banky se hájí také tím, že rodiče mají o výdajích detailní přehled díky online přístupu k účtu.

Přesto jsou tu rizika. „Nepřipravené děti mohou mít pocit, že věci jsou zadarmo. Karta je pro ně příliš abstraktní platidlo, hodnotu peněz si dokáží přece jen lépe představit u bankovek či mincí,“ říká dětský psycholog Jan Kulhánek, ředitel pražského centra Psychoterapie Anděl. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Anketa

Už má váš školák účet?

„Proto bych rozhodně doporučil nejprve děti seznámit s hotovostí, dávat jim malé kapesné do ruky,” dodává Kulhánek. Obecně ale dětské platební karty vítá, protože je to každodenní realita většiny nás dospělých, na kterou se musí děti tak jako tak připravit.

„Připadají mi vhodné až od druhého stupně základní školy, kdy má většina dětí už dostatečně vyvinuté abstraktní myšlení,“ doporučuje s tím, že mezi dětmi samozřejmě jsou rozdíly.

Podobný názor má i Marcela Hrubošová, bývalá vedoucí úseku vymáhání pohledávek v jedné stavební spořitelně. Teď jako nezávislá lektorka vyučuje finanční gramotnost – nejenom na školách.

„Při placení kartou se ukazuje, že máme větší ochotu peníze vydat než při platbách v hotovosti. Děláme větší nákupy, necháváme daleko větší spropitné. Také jsme nakloněni více podceňovat, nebo dokonce zapomínat, kolik peněz jsme utratili a kde to bylo,” říká Hrubošová.

„Děti, které jsou rodiči vedeny k tomu, aby své kapesné utrácely prostřednictvím platebních karet, se nenaučí s penězi skutečně hospodařit. Dát si část peněz bokem jako železnou rezervu na horší časy, část peněz si jen tak užít a část peněz použít na skutečně potřebné věci – to všechno se jim smíchá do jedné sumy, která se utrácí až do nuly,“ domnívá se lektorka.

Speciální dětské účty – nebo upravené varianty účtů pro dospělé – nabízí desítka bank, jejich podrobný přehled a porovnání jsme přinesli v září. Trojice největších bank – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – se snaží děti zaujmout i tím, že na platební kartě můžou mít obrázek podle svého přání. U spořitelny a KB si vybírají z předem daných možností, u ČSOB můžou přijít i s vlastním návrhem.

Česká spořitelna má celkem 120 tisíc dětských kont. Z toho 80 tisíc je ve věku od osmi do patnácti let, kteří platí kartou. „Z našich analýz vyplývá, že více než polovina dětských karet je využívána v době školní výuky. To znamená, že děti je například využívají k nákupu svačiny či občerstvení,” upřesňuje Lukáš Kropík z tiskového oddělení ČS.

Už je na to zralé?

Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Víme, na co si dát pozor u účtu pro školáka.

Dětské účty lákají i na vyšší kapesné. Poradíme, jak si vybrat


Každý třetí školák má svůj vlastní účet v bance, ukázal průzkum. Rodiče ho v průměru zakládají okolo devátého roku života, tedy zhruba ve čtvrté třídě.

Třetina školáků má vlastní bankovní účet, kapesné dostávají brzo

Počet dětských kont u Komerční banky už dosáhl 210 tisíc, z toho 160 tisíc je pro uživatele do 15 let. Kartou platí 23 tisíc dětí ve věku šest až 15 let, jejich počet roste. Hitem se stal motiv s Batmanem nebo Spidermanem.

ČSOB data o počtu dětských karet nezveřejňuje. Mluvčí Patrik Madle uvedl jenom to, že klienti mladší 15 let zaplatí v průměru čtyřikrát měsíčně v objemu 800 korun.

Jenom ze součtu čísel od Komerční banky a České spořitelny vyplývá, že kartou už platí přes sto tisíc dětí mladších patnácti let. Podle statistiků žije v Česku něco přes milion dětí v kategorii od šesti do patnácti let, pro banky má tudíž ještě obrovský obchodní potenciál.

Podle Hrubošové by banky měly přistupovat k dětem velmi obezřetně – i kvůli tomu, aby do budoucna nevyráběly nové dlužníky, jejichž finanční gramotnost je mizerná. 

Zástupci bank ujišťují, že si velmi dobře uvědomují případná rizika. „Debetní kartu vydáváme od osmi let. Před tímto věkem mívají děti nejasnou představu o penězích a většinou nejsou schopny přečíst nebo plně pochopit například texty v bankomatech,” říká například mluvčí ČSOB Patrik Madle. O snížení věkové hranice proto banka neuvažuje. „Nicméně pokud bude ze strany klientů zájem, určitě to zvážíme,“ dodává.

Banky přitom – pod hlavičkou kurzů finanční gramotnosti – působí přímo na školách. Například Česká spořitelna prostřednictvím svého programu Abeceda peněz. Nedávno se musela omluvit, když program zaštiťovala akreditací ministerstva školství, přestože ta se vztahovala jenom na seminář, v jehož rámci se učitelé mohli dozvědět, jak vyučovat finanční gramotnost.

Spořitelna v programu Abeceda peněz změnila i některé kritizovaná pravidla. Šlo hlavně o půjčku, kterou děti od banky obdržely na uspořádání jarmarku a původně ji nemusely vracet. Teď už děti – jako v běžném životě – musí počítat s tím, že půjčka není dárek, ale splácí se.

Nejnověji získala akreditaci ministerstva školství ČSOB pro svůj kurz Finanční vzdělávání pro školy.

Petra Jaroměřská

 Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

20. 12. 2019 17:52 | torpey clare

Jaké velké svědectví, jsem torrey clare a byl ženatý, bylo s mým manželstvím spokojené, teprve když můj manžel začal poslouchat klepy na mě, že jsem nevěrný našim manželským slibům, snažil jsem se ho pochopit, že jsou lži, ale ztratil v nás lásku, důvěru a důvěru. Stali jsme se tak otravnými páry a pak jsme se rozešli, později jsme se rozešli. let po našem rozvodu jsem se snažil žít normální život, ale nemohl jsem, takže jsem začal pátrání po tom, jak se vrátit zpět mému manželovi, pak jsem byl označen, BaBa ogbogo velký a vysoce duchovní muž, který vrhá kouzlo lásky mě a můj EX se mi vrátil do 48 hodin. Jsem ohromen, takže sem upustím jeho kontakt pro ty, kteří mají problémy se vztahem a manželstvím. greatbabaogbogotemple@gmail.co m.Spojte se s ním, on je opravdu skvělý a mocný. Pomáhá také v následujících záležitostech ...
(1) Zastavte rozvod (2) Ukončete neúrodnost (3) Hodně štěstí Kouzlo (4) Kouzlo manželství (5) Zbavte se duchovních problémů
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 11. 2019 16:37 | pag

to je ultra svinstvo!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 11. 2019 16:13 | Miroslav

Ahoj, bankám nevadí výroba mladistvých dlužníků. Mají totiž jistotu, že to za ně rodiče zaplatí :-). M
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2019 13:06 | Starší generace

Pro Annu:
Kdybych teď měla malé dítě do první třídy, udělala bych to samé, co jsem udělala před 24 lety, když šel syn do první třídy.
Vyrobila jsem mu domácí "vkladní knížku" z malého sešitku.
Týdně připisovala částku kapesného, a také další vklady od prarodičů, k svátku, narozkám, za domluvenou "brigádu" jako vysbírání padaných jablek, shrabání padaného listí na chalupě atd. Kdykoliv požádal o hotové peníze, dostal je okamžitě a bez otázek, protože to byly "jeho peníze". To jsem zaznamenala jako výběr.
A každý týden jsem připisovala úroky. Časem - v té první třídě ne, už si to nepamatuji, ale překvapil mě, že fakt brzo si počítal úrok na kalkulačce sám a když ho měl spočítán dobře, dostal připsáno dvojnásobek.
Dnes bych tuhle ručně vedenou domácí vkladní knížku nazvala kontem, a "propojila" právě s tou platební kartou. Protože o tom, kolik na té kartě bude peněz, rozhoduju já, takže není problém poslat na kartu pouze částku na výběr. Tak se naučí nejprve používat kartu a přitom bude vidět, že když si dokáže odříci nákupy, tak se částka na kontě zvětšuje a může si začít "spořit" na něco většího. Brzo by se naučilo úročit a vést si konto samo, já bych jen kontrolovala... Podle mé osobní zkušenosti-pokud jste finančně gramotný a zodpovědný rodič Vy a zároveň svým dětem věnujete to nejcennější pro ně-svůj čas: hrajete si s nimi a formou hry je učíte to, co potřebují pro život, budou finančně zodpovědné velmi brzy.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2019 12:26 | Starší generace

Jsem ta starší generace, mým potomkům je 25 a 30 let, já jsem oslavila 60. A přesto se oba potomci ohledně finančních záležitostí nejprve radí se mnou, tou starší generací.. S PC jsem se setkala až po první mateřské a brzo jsem pak nastoupila na druhou mateřskou, takže jsem měla ohledně nových technologií těžkou pozici, vše jsem se musela učit za běhu v práci a při starosti o rodinu. Ani nejsem fin.poradcem, umím se však orientovat v této oblasti, mám prostě víc zkušeností. A moje dospělé děti odmala vědí, že je potřeba věnovat svůj čas a porozumět, jak funguje systém (nějaký produkt). Pouze tak ho mohou využít tak, aby to bylo ku prospěchu jim. V opačném případě se běžně stává, že prospěch má pouze systém a klient neprospěch. Domácí vkladní knížku (taková náhrada dětského bankovního účtu) jsem svým dětem vyrobila každému od první třídy, připisovala jsem jim týdně kapesné a také úroky. Takže dřív než trojčlenku si uměli spočítat úroky, které jsem jim měla připsat. Pokud spočítali dobře, připsala jsem jim dvojnásobek :-) Tak se mi zdá, že s vámi si doma takhle nehráli. A nejen s vámi, vím z vyprávění mých dětí, že mezi jejich vrstevníky, kteří mají v malíčku od mala chytré technologie, se najdou finančně gramotní zrovna tak jako totální finanční neználkové, kteří nevyjdou s žádným příjmem, utrácejí dokud to jde... Takže já ze svých osobních zkušeností nevidím žádný rozdíl mezi finančně nezodpovědnou starší nebo mladou generací.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2019 10:25 | Michal Kubeček

Nějaké studie existují a opravdu potvrzují, že lidé s kartou opravdu utrácejí víc než při placení v hotovosti. Ale není to nějak propastný rozdíl, IIRC statisticky spíš v řádu procent.

S inteligencí to až tak moc společného nemá, ten psychologický efekt rozdílu mezi abstraktním číslem a tím, že člověk musí vzít ty fyzické kousky papíru nebo kovu a někomu je dát, tam prostě je a pravděpodobnost, jestli si koupí něco, co úplně nepotřebuje, trochu ovlivní. Stejně tak o sobě spousta lidí tvrdí, že jsou inteligentní a reklamu zcela ignorují, ale ve skutečnosti to nikdy úplně pravda není.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2019 22:49 | Pendejo Trafficante

Clovek, ktery se nenauci zachazet s hotovosti se nenauci ani s kartou. Clovek, ktery na neco setri a nechce vsechny penize rozhazet to dokaze i s kartou i s hotovosti, protoze dulezite je kolik penez ma a ne v jake forme. A klidne i v tech osmi letech.

Opravdu by me zajimalo, jestli nekdo delal vyzkum rozdilu jak lidi utraceji kartou versus hotovosti. A pak jeste rozdeleni do grafu podle priblizneho IQ. Jestli se to nahodou nebude lisit jenom u lidi, kteri nezvladaji pochopit souvislous mezi stavem jisticu a tim, jestli funguje svetlo.

Nicmene detem bych karty nevnucoval z uplne jineho duvodu a tim je ztrata soukromi. Banka opravdu nemusi vedet kde a kdy dite bylo a co si kupovalo.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2019 18:30 | Daisy

Absolutně nesouhlasím, jsou to dospělí lidé, kteří právě na karty a internetové či mobilní bankovnictví nebyli naučení, kteří kartou utrácejí více.
Jsem student, mám appku v mobilu a v každý moment si můžu zkontrolovat kolik jsem ten měsíc utratila a kolik ještě mám. Nejsou to žádné abstraktní peníze, které je těžké uchopit a představit si a lehké utratit. To si může myslet jenom někdo z předchozí generace. A děti by se na karty učit měly, hlavně s tempem, se kterým se méně a méně používá hotovost. Od osmi let je vhodný věk.
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2019 17:55 | Anna

Rodice se zblaznili. Potrebovali by na leceni. 6tilete dite neumi ani cist a psat, platebni kartu by neme tak male dite nemelo mit. nejdrive od 15 let a to je jeste I tak riziko. Kartu bych jim dala az kdyz si na svou utratu vydelaji, jinak bych jim davala male mesicni kapesne, aby se decka naucila hospodarit s penezmi.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazeno všech 9 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Banky lákají školáky na bonusy. Která dá k novému účtu nejvíc?

5. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Banky lákají školáky na bonusy. Která dá k novému účtu nejvíc?

Některé banky připravily k začátku školnímu roku akce, které mají přilákat dětské klienty. Na nově založené účty jim připíšou i několik set korun. Nabízejí i zajímavé úročení vkladů,... celý článek

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

28. 8. 2023 | Petr Kučera | 7 komentářů

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

Peníze zdarma – jenom za trochu vašeho času. Ale kromě toho třeba poznáte, že jiná banka má lepší účet než ta vaše. Koneckonců víc účtů v různých bankách se může hodit vždycky.

Kapesné od ČSOB. K dětskému účtu nabízí hru o peníze

31. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kapesné od ČSOB. K dětskému účtu nabízí hru o peníze

Až 600 korun nabízí mládeži od osmi do osmnácti let ČSOB. Akce je zaměřená na sběr nových zákazníků, peníze tedy můžou získat jen ty děti, které si mezi 1. červnem a 30. zářím založí... celý článek

Spořitelna přichází se spořicím účtem pro děti. Bonus získáte snadno

29. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Spořitelna přichází se spořicím účtem pro děti. Bonus získáte snadno

Spořicí účet pro děti zatím v nabídce České spořitelny, největší banky podle počtu klientů, chyběl. Co teď nabízí a jak vychází v porovnání s konkurencí?

Spořitelna zjednoduší podmínky pro Plus účet bez paušálu

20. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Spořitelna zjednoduší podmínky pro Plus účet bez paušálu

Od února 2023 stačí čtyři platby kartou za měsíc. Odpadne podmínka pravidelného příjmu a využívání dalšího z vybraných produktů skupiny ČS.

Partners Financial Services