Do kdy vám rodiče vidí na účet? U čtyř bank si to pohlídejte
10. 1. 2025 | Petr Kučera
Ani 18. narozeniny automaticky neznamenají, že zaniknou předchozí oprávnění rodičů k dětskému účtu. Zjišťovali jsme, jak to mají nastavené jednotlivé banky.
Už dvě banky – Komerční a Creditas – nabízejí debetní platební karty i pro šestileté děti. U dalších sedmi bank je minimální věk pro vydání osm let, některé z nich ale nevylučují jeho snížení v budoucnu. A jenom jediná banka z těch, které vůbec umožňují založení účtu dětem do 15 let, poskytne platební kartu až od 10. narozenin.
Z dvanácti na osm let letos snížila věkovou hranici Raiffeisenbank. „Podmínky u všech produktů upravujeme průběžně s cílem vyhovět klientům a vyrovnat se ostatním podobným nabídkám na trhu,“ říká k tomu obecně mluvčí Petra Kopecká. O dalším snížení banka neuvažuje.
Pro rodiče může jít o skvělý nástroj, jak kontrolovat výdaje svého potomka. Záleží jenom na nich, kolik peněz na kartu „nahrají“ – děti můžou čerpat jen peníze na svém účtu, nikoliv na účtu rodičů. Nemůžou jít ani do minusu, žádná z dětských karet nefunguje jako kreditní. Také limity pro platby určují vždycky rodiče. Banky se hájí také tím, že rodiče mají o výdajích detailní přehled díky online přístupu k účtu.
Přesto jsou tu rizika. „Nepřipravené děti mohou mít pocit, že věci jsou zadarmo. Karta je pro ně příliš abstraktní platidlo, hodnotu peněz si dokáží přece jen lépe představit u bankovek či mincí,“ říká dětský psycholog Jan Kulhánek, ředitel pražského centra Psychoterapie Anděl.
„Proto bych rozhodně doporučil nejprve děti seznámit s hotovostí, dávat jim malé kapesné do ruky,” dodává Kulhánek. Obecně ale dětské platební karty vítá, protože je to každodenní realita většiny nás dospělých, na kterou se musí děti tak jako tak připravit.
„Připadají mi vhodné až od druhého stupně základní školy, kdy má většina dětí už dostatečně vyvinuté abstraktní myšlení,“ doporučuje s tím, že mezi dětmi samozřejmě jsou rozdíly.
Podobný názor má i Marcela Hrubošová, bývalá vedoucí úseku vymáhání pohledávek v jedné stavební spořitelně. Teď jako nezávislá lektorka vyučuje finanční gramotnost – nejenom na školách.
„Při placení kartou se ukazuje, že máme větší ochotu peníze vydat než při platbách v hotovosti. Děláme větší nákupy, necháváme daleko větší spropitné. Také jsme nakloněni více podceňovat, nebo dokonce zapomínat, kolik peněz jsme utratili a kde to bylo,” říká Hrubošová.
„Děti, které jsou rodiči vedeny k tomu, aby své kapesné utrácely prostřednictvím platebních karet, se nenaučí s penězi skutečně hospodařit. Dát si část peněz bokem jako železnou rezervu na horší časy, část peněz si jen tak užít a část peněz použít na skutečně potřebné věci – to všechno se jim smíchá do jedné sumy, která se utrácí až do nuly,“ domnívá se lektorka.
Speciální dětské účty – nebo upravené varianty účtů pro dospělé – nabízí desítka bank, jejich podrobný přehled a porovnání jsme přinesli v září. Trojice největších bank – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – se snaží děti zaujmout i tím, že na platební kartě můžou mít obrázek podle svého přání. U spořitelny a KB si vybírají z předem daných možností, u ČSOB můžou přijít i s vlastním návrhem.
Česká spořitelna má celkem 120 tisíc dětských kont. Z toho 80 tisíc je ve věku od osmi do patnácti let, kteří platí kartou. „Z našich analýz vyplývá, že více než polovina dětských karet je využívána v době školní výuky. To znamená, že děti je například využívají k nákupu svačiny či občerstvení,” upřesňuje Lukáš Kropík z tiskového oddělení ČS.
Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Víme, na co si dát pozor u účtu pro školáka.
Každý třetí školák má svůj vlastní účet v bance, ukázal průzkum. Rodiče ho v průměru zakládají okolo devátého roku života, tedy zhruba ve čtvrté třídě.
Počet dětských kont u Komerční banky už dosáhl 210 tisíc, z toho 160 tisíc je pro uživatele do 15 let. Kartou platí 23 tisíc dětí ve věku šest až 15 let, jejich počet roste. Hitem se stal motiv s Batmanem nebo Spidermanem.
ČSOB data o počtu dětských karet nezveřejňuje. Mluvčí Patrik Madle uvedl jenom to, že klienti mladší 15 let zaplatí v průměru čtyřikrát měsíčně v objemu 800 korun.
Jenom ze součtu čísel od Komerční banky a České spořitelny vyplývá, že kartou už platí přes sto tisíc dětí mladších patnácti let. Podle statistiků žije v Česku něco přes milion dětí v kategorii od šesti do patnácti let, pro banky má tudíž ještě obrovský obchodní potenciál.
Podle Hrubošové by banky měly přistupovat k dětem velmi obezřetně – i kvůli tomu, aby do budoucna nevyráběly nové dlužníky, jejichž finanční gramotnost je mizerná.
Zástupci bank ujišťují, že si velmi dobře uvědomují případná rizika. „Debetní kartu vydáváme od osmi let. Před tímto věkem mívají děti nejasnou představu o penězích a většinou nejsou schopny přečíst nebo plně pochopit například texty v bankomatech,” říká například mluvčí ČSOB Patrik Madle. O snížení věkové hranice proto banka neuvažuje. „Nicméně pokud bude ze strany klientů zájem, určitě to zvážíme,“ dodává.
Banky přitom – pod hlavičkou kurzů finanční gramotnosti – působí přímo na školách. Například Česká spořitelna prostřednictvím svého programu Abeceda peněz. Nedávno se musela omluvit, když program zaštiťovala akreditací ministerstva školství, přestože ta se vztahovala jenom na seminář, v jehož rámci se učitelé mohli dozvědět, jak vyučovat finanční gramotnost.
Spořitelna v programu Abeceda peněz změnila i některé kritizovaná pravidla. Šlo hlavně o půjčku, kterou děti od banky obdržely na uspořádání jarmarku a původně ji nemusely vracet. Teď už děti – jako v běžném životě – musí počítat s tím, že půjčka není dárek, ale splácí se.
Nejnověji získala akreditaci ministerstva školství ČSOB pro svůj kurz Finanční vzdělávání pro školy.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
20. 12. 2019 17:52 | torpey clare
(1) Zastavte rozvod (2) Ukončete neúrodnost (3) Hodně štěstí Kouzlo (4) Kouzlo manželství (5) Zbavte se duchovních problémů
23. 11. 2019 16:37 | pag
14. 11. 2019 16:13 | Miroslav
10. 10. 2019 13:06 | Starší generace
Kdybych teď měla malé dítě do první třídy, udělala bych to samé, co jsem udělala před 24 lety, když šel syn do první třídy.
Vyrobila jsem mu domácí "vkladní knížku" z malého sešitku.
Týdně připisovala částku kapesného, a také další vklady od prarodičů, k svátku, narozkám, za domluvenou "brigádu" jako vysbírání padaných jablek, shrabání padaného listí na chalupě atd. Kdykoliv požádal o hotové peníze, dostal je okamžitě a bez otázek, protože to byly "jeho peníze". To jsem zaznamenala jako výběr.
A každý týden jsem připisovala úroky. Časem - v té první třídě ne, už si to nepamatuji, ale překvapil mě, že fakt brzo si počítal úrok na kalkulačce sám a když ho měl spočítán dobře, dostal připsáno dvojnásobek.
Dnes bych tuhle ručně vedenou domácí vkladní knížku nazvala kontem, a "propojila" právě s tou platební kartou. Protože o tom, kolik na té kartě bude peněz, rozhoduju já, takže není problém poslat na kartu pouze částku na výběr. Tak se naučí nejprve používat kartu a přitom bude vidět, že když si dokáže odříci nákupy, tak se částka na kontě zvětšuje a může si začít "spořit" na něco většího. Brzo by se naučilo úročit a vést si konto samo, já bych jen kontrolovala... Podle mé osobní zkušenosti-pokud jste finančně gramotný a zodpovědný rodič Vy a zároveň svým dětem věnujete to nejcennější pro ně-svůj čas: hrajete si s nimi a formou hry je učíte to, co potřebují pro život, budou finančně zodpovědné velmi brzy.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 10. 2019 12:26 | Starší generace
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 10. 2019 10:25 | Michal Kubeček
S inteligencí to až tak moc společného nemá, ten psychologický efekt rozdílu mezi abstraktním číslem a tím, že člověk musí vzít ty fyzické kousky papíru nebo kovu a někomu je dát, tam prostě je a pravděpodobnost, jestli si koupí něco, co úplně nepotřebuje, trochu ovlivní. Stejně tak o sobě spousta lidí tvrdí, že jsou inteligentní a reklamu zcela ignorují, ale ve skutečnosti to nikdy úplně pravda není.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2019 22:49 | Pendejo Trafficante
Opravdu by me zajimalo, jestli nekdo delal vyzkum rozdilu jak lidi utraceji kartou versus hotovosti. A pak jeste rozdeleni do grafu podle priblizneho IQ. Jestli se to nahodou nebude lisit jenom u lidi, kteri nezvladaji pochopit souvislous mezi stavem jisticu a tim, jestli funguje svetlo.
Nicmene detem bych karty nevnucoval z uplne jineho duvodu a tim je ztrata soukromi. Banka opravdu nemusi vedet kde a kdy dite bylo a co si kupovalo.
9. 10. 2019 18:30 | Daisy
Jsem student, mám appku v mobilu a v každý moment si můžu zkontrolovat kolik jsem ten měsíc utratila a kolik ještě mám. Nejsou to žádné abstraktní peníze, které je těžké uchopit a představit si a lehké utratit. To si může myslet jenom někdo z předchozí generace. A děti by se na karty učit měly, hlavně s tempem, se kterým se méně a méně používá hotovost. Od osmi let je vhodný věk.
9. 10. 2019 17:55 | Anna
Zobrazeno všech 9 komentářů