Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 2. 2023 | 1 komentář
Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

Zdroj: Shutterstock

Dnešní padesátníci by měli odcházet do starobního důchodu v 66 letech, dnešní čtyřicátníci v téměř 67 letech a lidé, kterým je dnes 34 a méně, dokonce v 68 letech. Informovala o tom Česká televize s odkazem na interní materiál ministerstva práce a sociálních věcí, který projednalo vedení stran vládní koalice.

Nová pravidla by se nedotkla lidí, kterým je dnes více než 57 let. Všichni ostatní by šli do důchodu později, předpokládá návrh.

Věk odchodu do důchodu se každoročně zvyšuje i podle dosavadních pravidel, které v roce 2017 schválila tehdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců. Postupně se důchodový věk sjednotí pro muže a ženy na 65 letech. Prodlužování se mělo zastavit v roce 2030 s tím, že zřejmě půjde jen o dočasný strop.

Podle principu, který navrhla předchozí důchodová komise vedená sociologem Martinem Potůčkem, mají Češi trávit v důchodu čtvrtinu života. Důchodový věk se přepočítává z předpokládaného věku dožití při vstupu do penze. A protože věk dožití roste, měl by růst i důchodový věk.

„Po roce 2030 začnou chodit do penze populačně silné ročníky. Abychom udrželi solidní důchody, tak o tom musíme debatovat. Do roku 2030 jsou jasně daná pravidla a nic se nezmění, je to dlouhodobě dané,“ řekl České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Také ostatní zástupci vládní koalice argumentují, že bez dalšího postupného zvyšování věku odchodu do důchodu je současný penzijní systém neudržitelný. Pro růst důchodového věku byla v roce 2019 například i tehdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Senioři by tedy měli trávit v důchodu zhruba stejnou dobu jako dosud, ale nárok na něj jim vznikne později. Kritici namítají, že takové plány neberou v úvahu zdravotní omezení, tedy nižší šanci dožít se důchodového věku bez vážnějších problémů. Politici i experti už mnoho let mluví o tom, že lidé z náročných profesí budou moct do důchodu dříve (bez sankcí). Zatím ale takovou úlevu dostali jen horníci, kteří dlouhodobě pracovali v hlubinných dolech, a nově také zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči.

Věk odchodu do penze podle aktuálních pravidel si můžete spočítat na naší kalkulačce.

Výpočet odchodu do důchodu

+

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Výplatu důchodů čekají změny. Lidé dostanou nový termín

24. 5. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Výplatu důchodů čekají změny. Lidé dostanou nový termín

Místo třinácti termínů v měsíci se důchody začnou vyplácet jen v sedmi, a to nejpozději do čtrnáctého dne v měsíci. Nově se také budou vyplácet vždy na kalendářní měsíc, takzvané klouzavé... celý článek

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

16. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, teprve letošní duben ukázal, jak moc případné zájemce odradila. Až do března totiž mohli někteří... celý článek

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Partners Financial Services