Srovnání spořicích účtů: nováčci útočí

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 19. 4. 2018 | 8 komentářů
Kdo vám dnes na spořicím účtu nejvíc zhodnotí sto tisíc a kdo milion korun? V čele našeho žebříčku jsou nové banky.
Srovnání spořicích účtů: nováčci útočí

Zdroj: Shutterstock

Před čtvrt rokem se na první místo naší srovnávačky spořicích účtů vyšvihla Banka Creditas. Dnes ji v čele doplňuje další nováček českého bankovního trhuHello Bank! Ta vznikla na konci loňského roku transformací z nebankovní společnosti Cetelem a stejně jako tato splátková firma patří do silné francouzské finanční skupiny BNP Paribas. Hello Bank! v březnu zvýšila úrokovou sazbu u svého spořicího účtu (do částky 300 tisíc korun) z 0,3 na 0,6 procenta, čímž zabodovala v našem srovnání.

„Aktivní byla v posledním čtvrtletí také Wüstenrot, která od dubna do konce července na svém spořicím účtu umožňuje zhodnocení až 1,2 procenta ročně, platí to ale jen pro nově vložené peníze. Banka Creditas zase zvýšila základní úrokovou sazbu pro všechny spořicí účty založené od 1. 4. 2017 na 0,5 procenta,“ popisuje nedávné dění na trhu spořicích účtů šéfredaktor portálu Finparáda.cz Zdeněk Bubák.

Úspory vs. inflace

I když inflace za poslední rok (od března 2017 do března 2018) výrazně klesla z 2,6 na 1,7 procenta, stále se pohybuje mnohem výš než úrokové sazby spořicích účtů. Pokud tedy chcete mít peníze v bance stále po ruce a nechcete s nimi jít do investičního rizika, musíte počítat s tím, že vaše úspory budou dál ztrácet na hodnotě. Drobné střadatele nepotěší ani výhled do budoucna – v nejbližší době se na tomto stavu jen tak nic nezmění.

Inflace

Jejda, ta nám vyrostla!

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Nehoňte se za chimérou

Vybíráte spořicí účet? Přesouváte peníze, když trošku spadne úrok nebo jinde nabídnou o desetinku víc? Nadáváte? Čekáte na zvýšení úroků z vkladů? Marníte čas kvůli pár korunám. A přece je spořicí účet dobrý sluha.

Nejlepší spořicí účet? Kterýkoli. Nebo žádný

Úroky rostou, ale…

Možnost nastartovat růst úrokových sazeb na českém finančním trhu má Česká národní banka. Ta v tomto ohledu ale není tak aktivní, jak se dřív čekalo. „Inflace hluboko pod cílem i prognózou ČNB a neochota ke zvedání sazeb v eurozóně jsou jasnou indikací pomalejšího zvedání sazeb v Česku. Přehřívající se ekonomika České republiky (viz nárůst mezd a rekordně nízká nezaměstnanost) však donutí centrální banku ještě jednou letos sazbu zvýšit na jedno procento. Zvýšení očekávám až na konci roku,“ říká portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát. Na úroky spořicích produktů to ale na rozdíl od úvěrů nebude mít prý žádný zásadní vliv.

Podobného názoru je i Zdeněk Bubák: „Razantní zvýšení úrokových sazeb u spořicích účtů se očekávat nedá. Hypoteční sazby sice jdou nahoru, ale to je způsobeno zejména dopady regulace a ne posunem hladiny úrokových sazeb na trhu. Proto se nezvyšují zatím ani sazby spotřebitelských půjček. Navíc české banky mají stále dostatek zdrojů v podobě vkladů od klientů, takže je nic k zásadnímu zvyšování sazeb nenutí.“ Výjimkou by podle něj mohly být menší banky, které musí o klienty víc bojovat, což ukázal i vývoj za poslední čtvrtletí.

Bobříci spoření

V našem srovnání sledujeme předpokládaný výkon jednotlivých spořicích účtů za rok. Porovnáváme, kolik peněz na nich bude, když se na ně nalije určitá suma a po roce se vybere. Nechceme se zatěžovat dalšími podmínkami, zakládat ke spořáku zpoplatněný běžný účet, hlídat si placení kartou a podobně. Pokud ale chcete nějakou tu desetinku navíc, zvažte, jestli byste takový úkol, který si na vás v bance vymyslí, nemohli a nechtěli splnit. Může se to vyplatit. Vždyť je vlastně docela dobře možné, že takového bobříka spoření běžně lovíte, jen si to neuvědomujete…

Wüstenrot – nejvyšší úrok ze všech spořáků, které zůstaly mimo hru, nabízí Wüstenrot. Spořicí účet vám v tomto případě přináší zhodnocení až 1,2 procenta ročně. Má to ale hned několik háčků. Na vklady od 30 tisíc do 1,5 milionu korun platí základní sazba 0,2 procenta, kterou si však můžete vylepšit o čtyři desetinky díky věrnostnímu bonusu. Ten však neznamená nic jiného než předem sjednanou fixaci uložených peněz na jeden rok. Ze spořicího účtu se tak rázem stává termínovaný vklad. Dalších šest desetinek navíc pak můžete získat díky akčnímu zvýhodnění, které ve Wüstenrot platí od začátku dubna do konce července, ovšem jen na nové vklady.

Air  bankspořicí účet i běžný účet můžou být i z hlediska úroků celkem fajn. Dostanete zde jedno procento (na vklad do sta tisíc u běžného, do čtvrt milionu korun u spořicího účtu). Stačí k tomu pětkrát do měsíce zaplatit kartou aspoň žvýkačky. To se dá. Pokud vám tedy žvejka netahá plomby ze zubů.

Sberbank – spořicí účet FÉR spoření PLUS slibuje úrok 0,53 procenta. Pokud si ale v bance zřídíte běžný účet FÉR konto, budete mít na spořáku nárok na sazbu 0,83 (na vklady do 300 tisíc korun). Běžný účet je zdarma. Ovšem pouze v případě, že na něj každý měsíc přijde aspoň 15 tisíc korun. Když ne, stojí 99 korun měsíčně.

Equa bank – pokud budete aktivně využívat běžný účet této banky, tak vám na spořicím účtu HIT k základnímu úroku 0,2 procenta přibude ještě dalších šest desetinek (na vklady do 200 tisíc korun). Aktivním využíváním účtu se myslí příchod víc než deseti tisíc korun nebo tři platby kartou u obchodníka měsíčně.

Raiffeisenbank – díky produktu eKonto Flexi můžete mít úrok 0,75 procenta (na vklady do 150 tisíc korun). Musíte ale u Rajfky taky mít běžný účeteKonto Smart nebo eKonto Komplet. A například eKonto Smart je zdarma pouze v případě, že vám na účet přijde aspoň 15 tisíc korun a zároveň provedete minimálně tři odchozí transakce. Jinak platíte 99 korun měsíčně.

MONETA Money Bank – na dnešní dobu solidního úroku 0,7 procenta můžete dosáhnout se Spořicím účtem GOLD. Je ale pouze pro ty, kdo mají v bance účet Genius Gold, který měsíčně stojí 469 korun. Poplatek můžete vynulovat, stačí mít v Moneta Money Bank uložený pakatel – aspoň milion korun.

Artesa – na Spořicím účtu Artesa Universal dostanete sazbu 0,6 procenta. Stejná sazba navíc platí klidně i pro milionové úložky. Počítejte ale s tím, že u kampeličky musíte složit členský vklad ve výši desetiny toho, co budete mít na účtu. Členský vklad se nezhodnocuje a neplatí pro něj ani pojištění vkladů.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Nejlepší spořicí účty

Pro produktové srovnání jsme vybrali úložky sto tisíc a jeden milion korun. Po dobu ročního spoření se nebude ze spořicího účtu vybírat ani na něj nově ukládat, takže budeme moci sledovat, jak se za rok vložená částka rozroste. Z žebříčku jsme vyřadili všechny spořicí účty, které svůj úrok podmiňují podmínkami typu minimální obrat na účtu, útrata platebními kartami nebo nutnost zřízení běžného účtu, který je zpoplatněný. Mimo hru zůstaly i spořicí účty s časově omezeným akčním zhodnocením a „spořicí účty“ s výpovědní lhůtou. Stejně tak spořicí účty kampeliček, kde by klienti museli skládat vysoký členský vklad, který nepodléhá pojištění vkladů.

  • Kdo vám nejlíp zhodnotí sto tisíc

O první pozici v našem srovnání spořicích účtů se vkladem 100 tisíc korun se tentokrát dělí hned dvě banky. Obě nabízejí zhodnocení 0,6 procenta, což po roce spoření znamená zisk 511 korun.

Hello bank!, která je v čele žebříčku vůbec poprvé, připíše na účtu Hello spoření slibovanou úrokovou sazbu bez jakékoli podmínky. U Banky Creditas a jejího produktu Spořicí účet s bonusem už musíte počítat s tím, že na úrok 0,6 procenta budete mít nárok jen v případě, že v průběhu kalendářního čtvrtletí ze spořicího účtu neprovedete žádný výběr. Pokud podmínku nedodržíte, klesne vám sazba o jednu desetinu procenta.

Na druhém místě je Sberbank s produktem FÉR spoření PLUS, na kterém vám stotisícový vklad po roce spoření díky sazbě 0,53 procenta může narůst o 451 korun.

Bronzová ING bank na spořicím účtu ING Konto nabízí úrok 0,5 procenta, který by váš stotisícový vklad měl po roce zhodnotit o 426 korun.

Banka

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno (Kč)

Připisování úroku

Creditas

Spořicí účet

0,6

100 511,19

měsíčně/čtvrtletně

Hello bank!

Hello spoření

0,6

100 511,19

měsíčně

Sberbank

FÉR spoření PLUS

0,53

100 451,44

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,5

100 425,83

měsíčně

Expobank

Expo spořicí účet

0,3

100 255,31

měsíčně

Česká spořitelna

Spoření ČS

0,2

100 170,16

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet HIT

0,2

100 170,16

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,2

100 170,16

měsíčně

FIO banka

Spořicí účet FIO konto

0,15

100 127,52

měsíčně

Pozn. Od naspořené částky je už odečtena patnáctiprocentní daň z úroku. Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

  • Kdo vám nejlíp zhodnotí milion

U milionové úložky se pořadí v čele našeho žebříčku od posledního srovnání nijak nezměnilo. Nejvýhodnější je tedy stále spořicí účet u Banky Creditas, která vám za rok zhodnotí vklad o 5111 korun. Stejně jako v případě stotisícového vkladu ale musíte počítat s tím, že zvýhodněná sazba 0,6 procenta platí jen na čtvrtletí, kdy z účtu nevybíráte peníze. V opačném případě je sazba o desetinu nižší.

Stříbrná je v našem „milionovém“ srovnání Sberbank. Díky produktu FÉR spoření PLUS byste měli při ročním spoření dosáhnout na zhodnocení 2720 korun.

Expobank získává bronzovou medaili. Milionový vklad vám tato finanční instituce zhodnotí úrokem 0,3 procenta, což po roce spoření znamená 2552 korun k dobru.

Banka

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno (Kč)

Připisování úroku

Creditas

Spořicí účet

0,6

1 005 111,94

měsíčně/čtvrtletně

Sberbank

FÉR spoření PLUS

0,53 (od 300 tisíc 0,23)

1 002 720,13

měsíčně

Expobank

Expo spořicí účet

0,3

1 002 552,98

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,5 (od 300 tisíc 0,1)

1 001 870,73

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet HIT

0,2

1 001 701,33

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,2

1 001 701,33

měsíčně

Hello bank!

Hello spoření

0,6 (od 300 tisíc 0)

1 001 530

měsíčně

FIO banka

Spořicí účet FIO konto

0,15

1 001 275,75

měsíčně

Pozn. Od naspořené částky je už odečtena patnáctiprocentní daň z úroku. Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 4. 2018 8:20, Plucnara

Proc v clanku chybí Air Bank?

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 4. 2018 21:59

Když čtete od čtvrtýho dílu, tak si proboha nestěžujte, že tam chybí hrdina, kterýho znáte z upoutávky na první díl. Už v tom prvním díle umřel, trumbero.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Úrok na spořicím účtu sníží i Moneta

23. 2. 2024 | Petr Kučera | 5 komentářů

Úrok na spořicím účtu sníží i Moneta

Na snížení základní úrokové sazby Českou národní bankou reaguje také Moneta Money Bank. Od začátku března sníží maximální sazbu jejího spořicího účtu na 5,1 % ročně místo dosavadních... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

8. 2. 2024 | Petr Kučera

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Česká národní banka dnes podruhé za sebou snížila základní úrokové sazby, od nichž se odvíjejí i sazby jednotlivých bank na spořicích produktech. Na termínovaných vkladech si můžete... celý článek

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

30. 1. 2024 | Finparáda | 2 komentáře

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 13. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Partners Financial Services