Úvěry zkrachovalé Sberbank koupí Česká spořitelna. Potvrzeno

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 7. 11. 2022
Úvěry zkrachovalé Sberbank koupí Česká spořitelna. Potvrzeno

Zdroj: Cineberg/Shutterstock

Insolvenční správkyně padlé Sberbank CZ Jiřina Lužová oznámila, že podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy korun.

„Podpis smlouvy o smlouvě budoucí s Českou spořitelnou je skvělou zprávou pro všechny úvěrové klienty i věřitele Sberbank CZ,“ uvedla Lužová. „Zároveň ale musím uvést, že úspěšné dokončení prodeje v první polovině roku 2023 předpokládá, že proces prodeje nebude žádným věřitelem Sberbank CZ napadán. Každý takový spor značně ohrožuje a oddaluje termín zahájení výplaty všech věřitelů,“ zdůraznila správkyně.

Nabídku na prodej úvěrového portfolia Sberbank správkyně poslala 44 bankám s licencí České národní banky 13. září. Do 10. října museli zájemci předložit závaznou nabídku. Celkově jde o úvěry 659 firem, 3184 menších podnikatelů a 31 588 retailových klientů, z nichž je 13 322 hypotečních klientů a 20 277 klientů se spotřebitelskými úvěry. Nabídnutá kupní cena vychází z řízení, kterého se účastnilo několik zájemců. Jejich jména insolvenční správkyně nezveřejnila.

Komu patří

Zdroj: Shutterstock

„Netušili jsme, že Sberbank je ruská banka,“ říkali někteří její klienti. Nejen pro ně máme přehled majitelů.

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se podpisem smlouvy zatím nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou povinni splácet své závazky jako doposud. Podle Lužové by pak k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu mělo dojít ve druhé polovině roku 2023.

Peníze ze Sberbank dostanou i kraje a obce

„Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by také měla podle dostačovat ke nejen ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu, ale i pohledávek fyzických osob a malých a středních podniků. „S velkou pravděpodobností pak měla stačit i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých firem,“ řekla Lužová.

Pořadí při vypořádávání pohledávek určuje insolvenční zákon, který je založen na evropské legislativě. „Námitky některých věřitelů, že v případě rychlého prodeje úvěrového portfolia dojde k prodeji za nízkou kupní cenu, se proto ukázaly jako zcela neopodstatněné,“ uvedla správkyně.

Podepsanou smlouvu musí ještě schválit Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Předpokladem dokončení prodeje je udělení další výjimky z amerického sankčního seznamu OFAC, ta současná vyprší 12. prosince tohoto roku.

Kromě toho může dokončení prodeje úvěrového portfolia za uvedenou kupní cenu a v daném časovém rámci zkomplikovat několik dalších okolností.

„K dokončení prodejního procesu nemusí dojít, pokud se povedou soudní řízení o odvoláních, která někteří z věřitelů podali proti jmenování věřitelského výboru na schůzi věřitelů 6. a 7. října. Nebo pokud bude příslušná smlouva o prodeji úvěrového portfolia spořitelně napadána žalobami věřitelů či budou prodej ohrožovat jiné soudní návrhy, upozornila správkyně,“ upozornila správkyně.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka jí počátkem května odebral licenci. Důvodem byla neschopnost Sberbank CZ dostát svým závazkům po masivním odlivu vkladů, který nastal začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Před invazí patřila Sberbank CZ k nejzdravějším bankám na českém trhu, kde působila od roku 1993; aktivnější začala být od roku 2012, kdy převzala tuzemskou Volksbank. Měla 25 poboček a asi 120 tisíc klientů. 

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

Průměrný úrok u nových hypoték, které nabízejí tuzemské banky, na začátku prosince mírně stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Stavební spořitelny umějí doručit státní podporu, kam je třeba

5. 12. 2022 | Radim Zelený | 1 komentář

Stavební spořitelny umějí doručit státní podporu, kam je třeba

Je stavební spoření přežitý produkt? Má se měnit nebo úplně rušit jeho podpora? Pavel Čejka z Raiffeisen stavební spořitelny má jasno: Lidé, kteří tak uvažují, nerozumějí, jak stavební... celý článek

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 150. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

30. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 150. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává 37 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 14 parametrů.

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii

24. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii

Společnost Home Credit Group, divize skupiny PPF poskytující spotřebitelské financování, dnes podepsala dohodu o prodeji svých aktiv na Filipínách a v Indonésii. Celková hodnota transakce,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.