Úvěry zkrachovalé Sberbank koupí Česká spořitelna. Potvrzeno

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 7. 11. 2022
Úvěry zkrachovalé Sberbank koupí Česká spořitelna. Potvrzeno

Zdroj: Cineberg/Shutterstock

Insolvenční správkyně padlé Sberbank CZ Jiřina Lužová oznámila, že podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy korun.

„Podpis smlouvy o smlouvě budoucí s Českou spořitelnou je skvělou zprávou pro všechny úvěrové klienty i věřitele Sberbank CZ,“ uvedla Lužová. „Zároveň ale musím uvést, že úspěšné dokončení prodeje v první polovině roku 2023 předpokládá, že proces prodeje nebude žádným věřitelem Sberbank CZ napadán. Každý takový spor značně ohrožuje a oddaluje termín zahájení výplaty všech věřitelů,“ zdůraznila správkyně.

Nabídku na prodej úvěrového portfolia Sberbank správkyně poslala 44 bankám s licencí České národní banky 13. září. Do 10. října museli zájemci předložit závaznou nabídku. Celkově jde o úvěry 659 firem, 3184 menších podnikatelů a 31 588 retailových klientů, z nichž je 13 322 hypotečních klientů a 20 277 klientů se spotřebitelskými úvěry. Nabídnutá kupní cena vychází z řízení, kterého se účastnilo několik zájemců. Jejich jména insolvenční správkyně nezveřejnila.

Komu patří

Zdroj: Shutterstock

„Netušili jsme, že Sberbank je ruská banka,“ říkali někteří její klienti. Nejen pro ně máme přehled majitelů.

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se podpisem smlouvy zatím nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou povinni splácet své závazky jako doposud. Podle Lužové by pak k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu mělo dojít ve druhé polovině roku 2023.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Peníze ze Sberbank dostanou i kraje a obce

„Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by také měla podle dostačovat ke nejen ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu, ale i pohledávek fyzických osob a malých a středních podniků. „S velkou pravděpodobností pak měla stačit i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých firem,“ řekla Lužová.

Pořadí při vypořádávání pohledávek určuje insolvenční zákon, který je založen na evropské legislativě. „Námitky některých věřitelů, že v případě rychlého prodeje úvěrového portfolia dojde k prodeji za nízkou kupní cenu, se proto ukázaly jako zcela neopodstatněné,“ uvedla správkyně.

Podepsanou smlouvu musí ještě schválit Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Předpokladem dokončení prodeje je udělení další výjimky z amerického sankčního seznamu OFAC, ta současná vyprší 12. prosince tohoto roku.

Kromě toho může dokončení prodeje úvěrového portfolia za uvedenou kupní cenu a v daném časovém rámci zkomplikovat několik dalších okolností.

„K dokončení prodejního procesu nemusí dojít, pokud se povedou soudní řízení o odvoláních, která někteří z věřitelů podali proti jmenování věřitelského výboru na schůzi věřitelů 6. a 7. října. Nebo pokud bude příslušná smlouva o prodeji úvěrového portfolia spořitelně napadána žalobami věřitelů či budou prodej ohrožovat jiné soudní návrhy, upozornila správkyně,“ upozornila správkyně.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka jí počátkem května odebral licenci. Důvodem byla neschopnost Sberbank CZ dostát svým závazkům po masivním odlivu vkladů, který nastal začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Před invazí patřila Sberbank CZ k nejzdravějším bankám na českém trhu, kde působila od roku 1993; aktivnější začala být od roku 2012, kdy převzala tuzemskou Volksbank. Měla 25 poboček a asi 120 tisíc klientů. 

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

Více než desetina lidí (11 procent) v Česku se zadlužuje výrazně problematicky. Oproti loňsku se situace mírně zhoršila, a to o jeden procentní bod. Ukázal to Index rizikového zadlužování České... celý článek

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Půjčí vám 50 tisíc, za rok chtějí 180. Žebříček radí, na koho si dát pozor

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Půjčí vám 50 tisíc, za rok chtějí 180. Žebříček radí, na koho si dát pozor

Kolik zaplatíte, když si na rok půjčíte 50 tisíc korun? To zjišťoval Index odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. Porovnal třicet nabídek od bank i nebankovních... celý článek

Licenci na crowdfunding získaly jen tři firmy. Další zůstaly v šedé zóně

20. 11. 2023 | Filip Murár

Licenci na crowdfunding získaly jen tři firmy. Další zůstaly v šedé zóně

Regulace úvěrového či investičního crowdfundingu odstartovala. Licenci získal jen malý zlomek všech platforem, které ho nabízejí. Ostatním provozovatelům může hrozit pokuta v řádech... celý článek

Partners Financial Services