Kalkulačka příspěvku na bydlení 2019. Kdo ho dostane a kolik dělá?

Příspěvek na bydlení čerpá něco přes dvě stě tisíc rodin. Na jak vysoký příspěvek letos dosáhnou a co je potřeba splnit, aby úřady dávku přikleply i vám? Poradíme. A přidáváme i výpočet příspěvku na bydlení.
Kalkulačka příspěvku na bydlení 2019. Kdo ho dostane a kolik dělá?

Prostřednictvím příspěvku na bydlení pomáhá stát rodinám i jednotlivcům, kteří vzhledem k nízkým příjmům nezvládají pokrýt náklady na bydlení. Konkrétně, pokud za bydlení vydají víc než třicet procent svých příjmů, respektive pětatřicet, když bydlí v Praze. Zmíněná třetina příjmů zároveň nesmí překročit takzvané normativní náklady na bydlení, které se určují na základě velikosti obce a počtu členů domácnosti.

O nároku na dávku ale nerozhodují jen nízké příjmy. Žadatel musí bydlet ve vlastním bytě či domě, v nájmu nebo družstevním bytě a mít zde trvalé bydliště. Pokud jste k trvalému bydlení zapsaní jinde, na dávku nedosáhnete.

Současně lze o příspěvek požádat, i pokud jde o byt ve vlastnictví manžela či manželky. Ovšem jen za předpokladu, že dávku nečerpá partner – na jednu nemovitost lze příspěvek na bydlení pobírat pouze jednou. Na dávku naopak nedosáhne ten, kdo si pronajímá pouze část bytu. V tomto případě můžete požádat o doplatek na bydlenídávku v hmotné nouzi, které se budeme věnovat v samostatném článku.

Příspěvek na bydlení: Kolik lidí bere?

Loni v lednu pobíralo příspěvek na bydlení 203 tisíc rodin a jednotlivců. Což je o zhruba dvacet tisíc míň než v předchozích letech. Největší počet příjemců příspěvku na bydlení je v Moravskoslezském kraji: v roce 2016 sem putovalo celkem 585 787 příspěvků na bydlení. V průměru zde tedy dávku čerpá bezmála 49 tisíc lidí. Na přední příčky se zařadil také Ústecký kraj a Praha. Podrobné informace včetně částek, které na příspěvek na bydlení padnou, najdete v článku:

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky

Co se počítá? Mzda i dávky

Z výše popsaných podmínek je patrné, že se žádost o příspěvek na bydlení neobejde bez doložení příjmů. Úředníci se v praxi zajímají o příjmy všech osob, které v daném bytě či domě trvale bydlí. Pozor: roli nehraje, zda všechny osoby v jedné domácnosti skutečně žijí a hospodaří. Jinak řečeno: v případě rodiny s dospělými dětmi, které žijí a vydělávají samostatně, ale trvalé bydliště mají u rodičů, zahrnou úředníci i příjmy dětí.

Do rozhodného příjmu spadají vedle čisté mzdy ze zaměstnání nebo čistého zisku ze samostatně výdělečné činnosti i některé dávky:

Vždy se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. To znamená: když o dávku požádáte letos v lednu, rozhodnou příjmy za říjen, listopad a prosinec 2018. Kdo požádá například v květnu, doloží příjmy za leden až březen 2019.

Poradna při finanční tísni

Nemůžete utáhnout dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Další složkou, která o přiznání příspěvku na bydlení rozhodne, jsou náklady na bydlení. Počítají se mezi ně výdaje za plyn, elektřinu, topení, teplou vodu, vodné a stočné, televizi a rozhlas, odvoz komunálního odpadu a náklady za pevná paliva. Pro letošek se pevná paliva započítají takto:

  • 1 osoba: 781 Kč
  • 2 osoby: 1068 Kč
  • 3 osoby: 1397 Kč
  • 4 a víc osob: 1727 Kč

Tím ale propočet nákladů na bydlení nekončí. Roli přitom hraje, zda žadatel bydlí ve vlastním, družstevním, nebo si nemovitost pronajímá. Pokud jde o nájemní bydlení, započítává se nájem a náklady a služby související s užíváním bytu.

Poradna: Sociální dávky

A nemám právo na nějaké peníze, když…? Mateřská, přídavky na děti, příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi a další – v bezplatné sociální poradně vám řekneme, o jakou dávku ve své situaci můžete požádat, co k tomu budete potřebovat a na koho se obrátit.

Bezplatná sociální poradna

U družstevního a vlastního bydlení se nájem nahradí takzvanými srovnatelnými náklady. Ty se liší v závislosti na počtu osob, pro rok 2019 jsou nastavené takto:

  • 1 osoba: 2050 Kč
  • 2 osoby: 2805 Kč
  • 3 osoby: 3668 Kč
  • 4 a víc osob: 4424 Kč

Pokud o příspěvek žádá jednotlivec nebo rodina, která v bytě žila celé předcházející kalendářní čtvrtletí – tedy celé rozhodné období pro posouzení nároku na dávku, započítají úředníci skutečně zaplacené a doložené náklady na bydlení. V opačném případě – jestliže rodina v rozhodném období (předchozím kalendářním čtvrtletí) v daném bytě nebydlela, započítá se 80 procent normativních nákladů na bydlení. Nebo se využije další varianta: zápočet nákladů na bydlení hrazených v předchozím bytě. Uvedenou možnost lze uplatnit, jen pokud se skupina společně posuzovaných osob přestěhovala do nového a v původním bytě pobírala příspěvek na bydlení.

Normativní náklady na bydlení v roce 2019

Jestli vám mají úředníci příspěvek na bydlení přiklepnout, musíte ale splnit ještě jednu podmínku: třicet procent (v Praze pětatřicet procent) vašich příjmů nepřesahuje normativní náklady na bydlení. Normativní náklady každoročně vyhlašuje vláda, jednotlivé sumy se liší podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Do normativních nákladů se počítá nájemné (nebo srovnatelné náklady) a ceny služeb a energií.

Nájemní bydlení

Počet osob v rodině

Měsíční náklady na bydlení podle počtu obyvatel obce v Kč

Praha

více než 100 000

50 000–99 999

10 000 - 49 999

do 9 999

jedna

8233

6541

6233

5314

5117

dvě

11 444

9129

8708

7450

7180

tři

15 288

12 260

11710

10 065

9712

čtyři a víc

18 805

15 154

14 491

12 507

12 082

Družstevní bydlení a byty v osobním vlastnictví

Počet osob v rodině

Měsíční náklady na bydlení podle počtu obyvatel obce v Kč

Praha

víc než 100 000

50 000–99 999

10 000–49 999

Do 9999

jedna

4670

4670

4670

4670

4670

dvě

6661

6661

6661

6661

6661

tři

9050

9050

9050

9050

9050

čtyři a víc

11 268

11 268

11 268

11 268

11 268

Příspěvek na bydlení: Kalkulačka

Samotný výpočet příspěvku na bydlení vypadá následovně: od skutečných nákladů na bydlení se odečte třicet (pro Prahu pětatřicet) procent příjmů domácnosti. Když jsou náklady na bydlení vyšší než normativní náklady, namísto skutečných nákladů se do vzorečku dosadí normativní náklady.

Sami se ale do počtů pouštět nemusíte, naše kalkulačka si s nimi snadno poradí za vás.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Anketa

Vyšel vám v kalkulačce nárok na příspěvek?

Žádost krok za krokem

S žádostí o příspěvek na bydlení – všechny potřebné tiskopisy najdete v naší galerii formulářů, se vydejte na kontaktní pracoviště úřadu práce. Vedle Žádosti o příspěvek na bydlení s sebou vezměte také Doklad o výši nákladů na bydlení, kam podrobně rozepíšete jednotlivé náklady na bydlení. Pokud žádáte o příspěvek na nájemní bydlení, výši nájemného doložíte výpisem z bankovního účtu nebo potvrzením od pronajímatele. Zapomenout nesmíte ani na Doklad o výši čtvrtletního příjmu, který musí vyplnit všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště a v posledním kalendářním čtvrtletí měly nějaký příjem.

Lejstra prokazující náklady na bydlení a výši příjmů se dokládají každého čtvrt roku. Samotný příspěvek na bydlení se ovšem vyplácí měsíčně, vyplatit ho jde i zpětně – až za jedno čtvrtletí od měsíce, kdy vám ho schválili.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 2. 2019 22:13, Andrea

vyřizuji příspěvek na bydlení tchýni, ovdověla. Jedno čtvrtlení vyjde na 5 návštěv, každý uřaduje podle svého a nikdo vám nedá papír s body které máte donést. Vrcholem bylo když uřednice chtěla OP tchyně, v ten moment jsem pochopila co za slepice tam sedí. S klidem jsem ji oznámila že jdu policii, prokazovat se cizím OP je trestné, zřejmě netušila...od té doby mám klid, každou žádost vyřídím v klidu, policie ji zřejmě proškolila.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 1. 2019 11:48, Bibina

Prizpevek na pevná paliva se nepočítá pausalem, ale dle skutečného nákupu paliva ve čtvrtletí. V kalkulacce máte zapocitany paušál, který se ale nezapočítává. Bibi

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

15. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou majetkovým testem. Známe podrobnosti.

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

5. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

Místo čtyř opakujících se sociálních dávek, u nichž záleží na výši příjmu domácnosti, má vzniknout jediná. Jde o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek... celý článek

Zařídíme za vás příspěvek na bydlení. Většinu si ale necháme

25. 1. 2024 | Gabriel Pleska

Zařídíme za vás příspěvek na bydlení. Většinu si ale necháme

Jsou žádosti o sociální dávky komplikované? Podnikavci vsadili na to, že ano. Za to, že o příspěvek zažádají místo vás, si chtěli brát velkou provizi. Každý měsíc. Na žádost ministerstva... celý článek

Nabízejí příspěvek 18 tisíc, peníze ale seberou. Pozor na podvod

18. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nabízejí příspěvek 18 tisíc, peníze ale seberou. Pozor na podvod

Úřad práce varuje před další vlnou podvodných telefonátů a SMS. Jedná se o automaticky generované hovory, které potenciální oběti lákají na údajné schválení příspěvku na bydlení ve... celý článek

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

17. 1. 2024 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

Dotační program Nová zelená úsporám Light dnes po vánoční přestávce znovu otevřel příjem žádostí, a to ještě většímu okruhu domácností.

Partners Financial Services