Nucení zaměstnavatele

Dobrý den, pracuji v malé firmě, která je placena jako služba pro jinou velkou firmu /není součástí, máme kontrakt na určitou dobu/. Dne 28.7.2013 jsi mě zaměstnavatel zavolal, s tím že neví zda jim bude kontrakt prodloužen či nikoli /byť vyhráli konkurs/ a dal mi na výběr - buď podepíši dohodu o ukončení prac.poměru bez datumu - volná kolonka, s tím že když budou pokračovat, tak to roztrhají nebo mi sníží plat na 10.000 Kč hrubého, což je o polovinu a o příplatky. Plat mám daný mzdovým výměrem /v prac. smlouvě pouze uvedeno mzda je v mzdov.výměru - musel bych se přesně podívat na definici, ale není tam že mzdový výměr je součástí/. Navíc je dán k 1.7. a napsáno v Pze, dne 28.6.2013, ale dostal jsem ho až 28.7. a zpětně by to nemělo být. Tak nevím jak postupovat, zda si vzít právníka, nebo to nahlásit na inspektorát práce. Dohodnout se s nimi nedá, jsou nekompromisní. Nejraději bych odešel hned a alespoň s nějakým odstupným. Navíc se bojím teď nižší výplaty - kterou mi dají když nepodepíši dohodu. Poradíte mi? předem děkuji

Otázku poslal/a:  , 1. 8. 2013 11:44

Na otázku odpovídá:

 GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář

Dobrý den,

děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Podepisovat blanketní dohodu o rozvázání pracovního poměru v části, kde má být vyplněno datum jejího uzavření je krajně neetické a domnívám se, že toto lze považovat za jednání v rozporu s dobrými mravy, když ono datum v dohodě bude doplněno až v závislosti na situaci, která má nastat v budoucnu s tím, že podpisy obou ze stran bude již dohoda obsahovat předem. Navíc s ohledem na to, že datum uzavření této dohody může být také datem, kdy pracovní poměr skončí. Mimo jiné to velmi oslabuje Vaši pozici jako zaměstnance, což je přímo proti smyslu zákoníku práce. Proto doporučuji se uzavírání takových blanketních dohod rozhodně vyhnout.
Pokud si nepřejete snížení mzdy, zároveň chcete skončit pracovní poměr v co nejkratší době a nejlépe s odstupným, bude pro Vás nejvýhodnější se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru s tím, že jako důvod rozvázání uvedete Vaši nadbytečnost vzhledem k zaměstnavateli. Tento důvod by dle mého názoru mohl být namístě, jelikož jestli tomu správně rozumím, zaměstnavatel pro Vás momentálně práci nemá a jen čeká, jestli novou zakázku dostane nebo ne a musí tedy v souvislosti s tím provést organizační změnu. To, že bude v dohodě uveden výše zmíněný důvod, Vám vznikne právo na vyplacení odstupného a v dohodě si můžete stanovit datum rozvázání pracovního poměru dle potřeby na základě dohody se zaměstnavatelem. Jelikož podrobně neznám momentální situaci u Vašeho zaměstnavatele, bude ještě před skončením pracovního poměru dohodou s tímto důvodem dobré, když celou situaci ještě podrobně popíšete osobně advokátovi dle Vašeho výběru, aby bylo jisté, že důvody nadbytečnost zde opravdu jsou a Vaše pozice v případě sporu, kdyby Vám zaměstnavatel odstupné nechtěl vyplatit, byla dostatečně pevná.

Samozřejmě můžete dát i podnět na inspektorát práce, avšak ten Vám jako zaměstnanci přímo nepomůže, pouze může např. uložit zaměstnavateli pokutu spolu s povinností napravit zjištěné nedostatky. Toto na Vás však bude mít jen nepřímý vliv.

Pokud byste měl zájem, neváhejte se na nás obrátit a celou situaci můžete s námi ještě podrobně zkonzultovat.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Richard Gürlich

Richard Gürlich
advokát/attorney at law
GÜRLICH & Co.
Politických vězňů 19
110 00 Praha 1
tel.: + 420 222 101 591
direct tel.: + 420 222 101 595
fax: + 420 222 101 590
mobil: +420 604 233 118
mailto: gurlich@akrg.cz
http: www.akrg.cz

8. 8. 2013 15:09

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde o pracovní úraz? Nejvyšší soud teď dospěl k jasnému závěru.

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

26. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

Kdy možné dát výpověď zaměstnankyni, která tráví část pracovní doby na internetových seznamkách? A musí si zaměstnavatel nechat kutila, který kvůli nepozornosti způsobí v práci výbuch? Advokáti z kanceláře Aegis Law upozornili na zajímavé příběhy, které se dostaly až k Nejvyššímu soudu.

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákoníku práce. Počítá se zásadními změnami. Mluví se především o výpovědích, řeší se ale i zkušební doba či odstupné pro nemocné zaměstnance.

Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

12. 12. 2023 | Veronika Odrobinová

Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

Na konci roku zaměstnavatelé a zaměstnanci řeší, jak naložit s nevyčerpanou dovolenou. Poradíme, co se dá dělat.

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

13. 4. 2022 | Martin Horvát | 7 komentářů

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

Okamžitá výpověď za předstírání přítomnosti na pracovišti. Užívání služebního auta bez souhlasu zaměstnavatele. Vyřizování soukromých záležitostí v pracovní době. Neoprávněné předložení jízdenek k vyúčtování. Odcizení potravin ve školní jídelně. Útrata v restauraci z firemní karty. Odklon zakázek ve prospěch osoby blízké. Tady jsou důležitá rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

30. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

V trestním řízení přidělí nemajetnému obhájce ex offo. Ale co když se člověk bez peněz potřebuje nebo musí soudit v civilním procesu nebo správním řízení? Žádný nárok na bezplatného advokáta pro chudé v Česku neexistuje. Jisté možnosti, jak se domoci právního zastoupení zdarma, ale jsou. Ročně je využijí stovky lidí. Poradíme.

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

12. 6. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

Ať se snažíme sebevíc, abychom zaměstnavatele přesvědčili o své pravdě, někdy to prostě nepomáhá. Pak nám nezbude než se soudit. U jakého soudu ale žalobu podat a jaké jsou opravné prostředky, pokud se nám rozsudek soudu prvního stupně nebude zdát správný? Více o tom v posledním díle našeho seriálu o pracovním právu.

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

4. 5. 2014 | Petr Kučera | 4 komentáře

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

Nejvyšší soud opakovaně řešil odpovědnost za úraz při sportovních aktivitách během teambuildingové akce.

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

4. 2. 2014 | Jiří Lojda | 6 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

Občan Evropské unie může pracovat v Evropské unii. Tedy kdekoli v Evropské unii. Ovšem jakým právem se pak řídí vztah mezi ním a jeho zaměstnavatelem, řekněme třeba v případě, že český občan pracuje pro švédskou firmu v Rakousku?

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

27. 1. 2014 | Jiří Lojda | 12 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

V minulém díle našeho nového seriálu nás vyhazovali z práce. Nemilé. Dnes se podíváme na několik málo situací, kdy nás vyhodit nemůžou. A na odstupné, které nám případný vyhazov může aspoň trochu osladit. Kdy na něj máme nárok? A kolik dostaneme?

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

21. 1. 2014 | Jiří Lojda | 9 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

V předchozích dílech našeho nového seriálu jsme mluvili o případech, kdy se zaměstnanec rozhodne, že mu bez stávající práce bude líp. Bohužel existují na světě také případy opačné: že se zaměstnavatel rozhodne, že toho a toho zaměstnance už živit nebude. Co je právoplatný důvod k výpovědi, co není a za co můžete letět na hodinu?

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

13. 1. 2014 | Jiří Lojda | 7 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

Minulý týden jsme na Peníze.cz představili nový seriál věnovaný pracovnímu právu. Tedy zejména vztahům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Začali jsme trochu netradičně – prvním z článků o tom, jak se v práci končívá. Ovšem v tomhle případě víc než kdy jindy platí, že každý konec je vlastně taky nový začátek.

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

16. 2. 2013 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

Pro outplacement zatím nemáme a možná nikdy ani mít nebudeme vlastní slovo. Služba, která pomáhá firmám překonat s citem a se ctí vyhazovy zaměstnanců a propuštěným zase hledat novou práci, v Česku pomaličku zdomácňuje. Povídali jsme si o ní s Evou Kramešovou, která právě takové programy zaštiťuje u personální agentury Hays.

Stránka 1/2

Předchozí

1

Aktuální články

První zbraň proti volání z falešného čísla. Úřad od června zpřísní pravidla

První zbraň proti volání z falešného čísla. Úřad od června zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v červnu a červenci spustí nová opatření v boji proti...více

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě....více

Připevněná víčka, papírová brčka a další „eko“ vychytávky. Mají smysl?

Připevněná víčka, papírová brčka a další „eko“ vychytávky. Mají smysl?

Rozmočené brčko v pití nebo víčko připevněné k lahvi, které se nepříjemně odírá o obličej....více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services