Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

Veronika Odrobinová | rubrika: Když se řekne | 12. 12. 2023
Na konci roku zaměstnavatelé a zaměstnanci řeší, jak naložit s nevyčerpanou dovolenou. Poradíme, co se dá dělat.
Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

Zdroj: Shutterstock

Dobu čerpání dovolené musí ze zákona určit zaměstnavatel tak, aby ji zaměstnanec vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém mu na dovolenou vzniklo právo. Takto určenou dovolenou je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci písemně alespoň 14 dnů předem. Pokud se tedy nedohodnou na kratší době.

Zaměstnanec může také kdykoli zaměstnavatele o čerpání dovolené požádat. Zaměstnavatel s tím ale musí souhlasit. Záleží tedy na jeho rozhodnutí.

Pokud zaměstnanec do konce roku dovolenou nevyčerpá, může být převedena do dalšího kalendářního roku jen v případě, kdy vyčerpání dovolené brání překážky na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Zaměstnanec ale také může o převedení části dovolené požádat sám. 

Převede se dovolená nad čtyři týdny

A pokud písemně požádá, je možné převést pouze dovolenou, která přesahuje zákonem dané čtyři týdny. U pedagogických a akademických pracovníků vysokých škol šest týdnů.

Například ve firmě, která poskytuje svým zaměstnancům pět týdnů dovolené, může zaměstnanec písemně požádat o převedení pouze pátého týdne dovolené do následujícího kalendářního roku.

Ve firmách, kde mají zaměstnanci pouze základní výměru dovolené v rozsahu čtyř týdnů, převedení části dovolené není možné. 

V praxi se lze mnohdy setkat se situací, kdy zaměstnanci ke konci roku dovolená zbývá, aniž by jejímu čerpání bránily překážky na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Pokud zaměstnavatel v rozporu s právními předpisy nenařídí čerpání zbývající dovolené do konce kalendářního roku nebo zaměstnanec nepodá písemnou žádost o převedení dovolené, případně jeho žádosti nebude ze strany zaměstnavatele vyhověno, dovolená nepropadne. I v tomto případě dojde k převodu dovolené automaticky ze zákona. 

Zaměstnavatel se tím však dopustí přestupku, neboť takovým jednáním poruší svoji zákonnou povinnost určení čerpání dovolené do konce příslušného kalendářního roku. Za to mu hrozí pokuta až do výše 200 tisíc korun ze strany inspekce práce. 

O autorce

Veronika OdrobinováZdroj: GT Legal

Veronika Odrobinová je zakládající partnerkou advokátní kanceláře GT Legal. Předtím působila více než 20 let v několika mezinárodních advokátních kancelářích. Veronika je zprostředkovatelem kolektivních sporů, jmenovaným ministerstvem práce a sociálních věcí, a místopředsedkyní spolku Czech Employment Lawyers Association, který sdružuje advokáty specializované na pracovní právo. Vedle advokátní praxe se věnuje publikační a přednáškové činnosti. 

Do kdy je třeba převedenou dovolenou čerpat? 

Také čerpání převedené dovolené do následujícího roku musí zaměstnavatel určit tak, aby ji zaměstnanec využil nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Převedená dovolená z roku 2023 musí být vyčerpána do konce roku 2024.

Neurčí-li zaměstnavatel dobu čerpání převedené dovolené do 30. června následujícího kalendářního roku, tedy pro převedenou dovolenou z roku 2023 do 30. června 2024, může si určit čerpání dovolené sám zaměstnanec. Musí ale stejně jako zaměstnavatel čerpání dovolené oznámit písemně alespoň 14 dnů předem, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou na jiné době oznámení. 

Psali jsme podrobně: Zbyla vám loňská dovolená? Přišel zlomový termín 

Nemůže-li být převedená dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku (tedy pro převedenou dovolenou z roku 2023 do konce roku 2024), proto, že byl zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným nebo čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou, musí zaměstnavatel určit dobu čerpání převedené dovolené po skončení těchto překážek. 

Je možné nevyčerpanou dovolenou proplatit? 

Proplacení nevyčerpané dovolené je možné pouze v případě skončení pracovního poměru zaměstnance. Pokud pracovní poměr trvá, nesmí zaměstnavatel namísto čerpání dovolené zaměstnanci poskytnout finanční kompenzaci, respektive náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou. 

Převádění se týká pouze dovolené a nikoli jiných dnů volna jako jsou sick days nebo rekondiční volno. Na tyto benefitní volna se pravidla pro dovolenou neuplatní a zaměstnavatel může postupovat podle jím nastavených pravidel. 

Veronika Odrobinová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů. Problém s bydlením sílí

22. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů. Problém s bydlením sílí

Minimální důstojná mzda pro rok 2024 činí 45 865 Kč hrubého, v Praze a v Brně vzhledem k vyšším životním nákladům pak dokonce 53 953 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky zveřejnila... celý článek

Nejlépe a nejhůře placené práce v Česku. Nové porovnání podle krajů

22. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nejlépe a nejhůře placené práce v Česku. Nové porovnání podle krajů

Nová čísla o průměrném výdělku jsou tu. Kdo dostal přidáno nejvíce a jak jsou lidé placeni v jednotlivých krajích? Tady je porovnání.

Jak se zvýšily odměny v tenise za posledních 30 let?

22. 4. 2025 | PR text

Jak se zvýšily odměny v tenise za posledních 30 let?

Výdělky sportovců dramaticky rostou – a v tenise je to vidět nejlíp. Každoroční turnaje jako Wimbledon umožňují férové srovnání napříč lety, bez ohledu na sponzory nebo smlouvy. Zajímá... celý článek

Zaměstnavatel vám už nebude dělat daně, plánuje stát. A nevidí v tom problém

17. 4. 2025 | Gabriel Pleska | 9 komentářů

Zaměstnavatel vám už nebude dělat daně, plánuje stát. A nevidí v tom problém

Vláda navrhuje zrušit srážkovou daň u brigád a dalších přivýdělků. Pro ty, kteří si takhle přivydělávají k zaměstnání, to bude znamenat povinnost přiznávat se k dani z příjmů. Má to... celý článek

Jak si říct o vyšší mzdu? Experti radí, co na šéfa funguje

14. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Jak si říct o vyšší mzdu? Experti radí, co na šéfa funguje

Jste nespokojení se svým příjmem a máte za to, že si zasloužíte přidat? Experti radí, jakou strategii vyjednávání zvolit, abyste se žádostí o vyšší mzdu u zaměstnavatele uspěli. A také... celý článek

Partners Financial Services