Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 10. 11. 2023 | 3 komentáře
Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza České národní banky a inflace půjde dál rychle dolů, výnosy dluhopisů ji překonají a přinesou reálný zisk.
Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci
Poražená inflace
Zdroj: Pleska / Dall-e

Pardox: ekonomice se nad očekávání daří, ale ceny akcií jdou dolů. Řeč je o Spojených státech. Amerika dosáhla ve třetím čtvrtletí relativně silného růstu domácího produktu a i tamější trh práce byl v překvapivé kondici.

Centrální banka Fed ale delší dobu drží vysoké sazby s cílem ekonomiku ochladit a srazit inflaci. Proto ani nenaznačovala, že by snad chtěla v dohledné době sazby snížit. Každý další měsíc s vysokými úroky bude ovšem bolet spotřebitele i firmy.

Ani ostatní podstatné centrální banky v říjnu se sazbami nehýbaly, ale taky se nechaly slyšet, že období vysokých sazeb zdaleka nekončí. 

Kromě přísné měnové politiky centrálních bank ovlivnila ale vývoj na trzích i politika bez přívlastků: konflikt na Blízkém východě zvyšuje rizikovost investování do akcií.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Připočtěme neuspokojivé výsledky některých významných technologických firem a máme v kostce důvod, proč akcie jako celek oslabovaly a proč tedy klesá i výkon akciových podílových fondů.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Partners indexy akciových fondů

 

fondy investující do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

říjen 2023

-2,9 %

0,6 %

od začátku roku

5,9 %

10 %

rok

5,6 %

17,1 %

3 roky

25,2 %

23,2 %

5 let

34,1 %

25,0 %

10 let

73,8 %

34,9 %

Počet fondů

38

14

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku byla v říjnu v minusu – zhruba 2,9 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři pořád v plusu v průměru o 5,6 procenta. Vyplývá to z Partners indexu fondů (PIF) za říjen.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony, nebo sektory, vykázala za říjen na rozdíl od fondů zaměřených na hlavní trhy kladnou výkonnost 0,6 procenta. Hlavním důvodem odlišné výkonnosti této skupiny fondů jsou dobré výsledky fondů speializovaných na střední a východní Evropu včetně českých akcií. Zrovna česká burza v říjnu přidala 1,2 procenta, zatímco index světových akcií o 3 procenta klesl.

Partners indexy dluhopisových fondů

 

fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

 

říjen 2023

1,0

-0,1 %

od začátku roku

5,3 %

5,5 %

rok

8,2 %

8,6 %

3 roky

0,2 %

3,1 %

5 let

4,4 %

8,1 %

10 let

6,8 %

22,0 %

Počet fondů

18

22

Výnosy českých státních dluhopisů se po několika měsících růstu vydaly směrem dolů, což pomohlo posunout jejich ceny naopak výš. Hlavním důvodem poklesu dlouhodobých výnosů byla svižně klesající inflace. Ta už sešplhala na meziročních 6,9 procenta.

Dnes sice statistikové oznámí podstatně vyšší meziroční inflaci, jde ale víc o umělé číslo než opravdový hospodářský ukazatel: ve výpočtu se totiž projeví loňské zavedení úsporného tarifu na energie.

Podle poslední prognózy centrální banky se můžeme těšit na inflaci pod třemi procenty už od začátku příštího roku. Při posledním měnovém zasedání České národní banky dokonce dva bankéři hlasovali pro snížení základní sazby ze 7 procent o čtvrt procenta. Ani dvě vlaštovky ale zatím jaro nedělají. 

Výnos desetiletých státních dluhopisů se snížil na 4,7 procenta, což znamená, že pokud se prognóza České národní banky trefí a inflace spadne na začátku roku pod tři procenta, státní dluhopisy ji překonají. Podílníci dluhopisových fondů se můžou těšit z budoucího reálného zhodnocování svých konzervativních rezerv.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 1 procento. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 8,2 procenta výš. Rizikovější dluhopisy ale kvůli růstu rizikových přirážek, který jde ruku v ruce výkyvy na akciových trzích, ztrácely a skončily v říjnu s negativním zhodnocením desetinu procenta pod nulou. Meziročně jsou výše o 8,6 procenta.

Partners index smíšených fondů

říjen 2023

- 0,9 %

od začátku roku

3,8 %

rok

5,3 %

3 roky

6,2 %

5 let

9,8 %

10 let

18,6 %

Počet fondů

50

Smíšené fondy v souladu s cenami akcií zaznamenaly negativní výkonnost. Jejich průměrná hodnota klesla meziměsíčně o 0,9 procenta a meziročně jsou 5,3 procenta v zisku.

Jak porazit inflaciZdroj: peníze.cz

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.

Partners Financial Services