Proč doba přeje investicím do komerčních nemovitostí?

Marek Pokorný | rubrika: FINMARKET | 15. 11. 2023
Obliba investic do nemovitostí je v Česku vysoká. Roste i popularita nemovitostních fondů určených širší veřejnosti. Podle údajů Asociace pro kapitálový trh v nich Češi měli ke konci minulého roku majetek v hodnotě přibližně 62 miliard korun. Před osmi lety to byly pouhé jednotky miliard.
Proč doba přeje investicím do komerčních nemovitostí?

Zdroj: Shutterstock

Správně vybrané komerční nemovitosti v dobré lokalitě mohou přinášet atraktivní a současně stabilní příjem hned z několika důvodů. 

Doba investicím do komerčních nemovitostí přeje. Ty, které už stojí, získávají na ceně. Zvyšují se totiž náklady na stavební materiály, služby i mzdy a zvedají se i ceny pozemků. Výrazně zkrátka rostou výdaje na novou výstavbu a developerská chuť pouštět se do ní přirozeně klesá. 

To zvyšuje hodnotu existujících budov i nájemné za jejich užívání. 

Klesá i neobsazenost budov – důvodem je návrat zaměstnanců do kanceláří. Na home office zůstává podstatně míň lidí, než se čekalo.

Co zkusit něco nového?

Když lidé uvažují o tom, že by vložili peníze do nemovitosti, první jim pochopitelně přijde na mysl nemovitost vlastní. K bydlení nebo k rekreaci. Hodně lidí ale už byt, dům, případně chalupu vlastní, a proto je logické, aby jejich další investice v rámci trhu s nemovitostmi směřovaly do jiného segmentu. Přímá investice do nemovitostí ale může být složitá a náročná na kapitál, jednodušší vstupní cesta vede přes investice do fondu. 

Komerční nemovitosti nabízejí jedinečnou příležitost pro investory hledající stabilní výnosy a diverzifikaci portfolia. A výnos z komerčních nemovitosti je teď vyšší než u rezidenčních.

Marek Pokorný

Zdroj: Portu

Marek se o problematiku finančních trhů začal zajímat už při studiu a kariéru v tomto odvětví započal na pozici reportéra akciových novinek. Nyní pracuje jako analytik finančních trhů a ekonomiky v Portu a snaží se lidem přiblížit svět investování. Pravidelně píše jak články na blog, tak tiskové zprávy do médií s cílem informovat veřejnost o aktuálním dění na trzích.

Právě v dobách ekonomické nejistoty se mnozí investoři k takovým možnostem obracejí, aby ochránili a zhodnotili své investice. Nemovitostní složka v portfoliu dobře diverzifikuje riziko a současně je schopna dlouhodobě porážet inflaci. Sektor komerčních realit je zajímavý jak kvůli dlouhodobému růstu hodnoty nemovitostí, tak i kvůli atraktivnímu příjmu z nájmu.

Návrat do normálu

Návštěvnost nákupních center se postupně vrací na úroveň před covidovou pandemií a dopad e-commerce, tedy online nakupování, na dobře situovaná nákupní centra není tak negativní, jak se předpokládalo.

Inflace v tomhle případě nevadí, nájemníci v obchodních centrech mají v nájemních smlouvách inflační doložky, nájem se jim tedy o inflaci zvedá. Inflace vlastně vede k vyšším výnosům z pronájmu.

Jak do komerčních nemovitostí investovat

Jeden z předních investičních fondů v oblasti komerčních nemovitostí v Česku spravuje skupina Wood & Company. Je ale určený jen pro kvalifikované investory, kteří jsou ochotni nést nižší riziko a investovat minimálně jeden milion korun.

Aby umožnila participovat na investicích do nemovitostí i konzervativnějším investorům s menším kapitálem, založila Wood & Company v roce 2023 otevřený podílový fond WOOD & Company Realitní. Do toho je možné investovat už od sta korun přes platformu opPORTUnity od Portu.

Fond investuje do nemovitostních projektů v oblasti kancelářských budov a obchodních center v České republice, Polsku a na Slovensku. Do portfolia patří například Galerie Harfa nebo bratislavský Aupark, z kanceláří potom Hadovka Office Park, Greenline, Green Point nebo Lakeside Park.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Marek Pokorný

 Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Partners Financial Services