Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.
Nový podfond Alpha od společnosti LitFin SICAV cílí na výnos 12 až 15 procent při dodržení minimálního investičního horizontu pět let (výnos není zaručený).
„Jde o první fond svého druhu ve středoevropském regionu, který je zaměřený výhradně na financování soudních sporů,“ říká Miroslav Nosál, ředitel investiční společnosti Wood & Company. Ta je administrátorem a obhospodařovatelem fondu.
Novinka je dostupná pro kvalifikované investory, tedy pro lidi s větší investiční zkušeností i s větším finančním zázemím. Minimální investice je buď 125 tisíc eur (přibližně tři miliony korun), případně aspoň milion korun (něco přes 40 tisíc eur). Pro nižší limit je potřeba ujištění, že investice odpovídá finančnímu zázemí, investičním cílům, odborným znalostem a zkušenostem klienta – základem je vyplnění investičního dotazníku.
Podfond je vázán na výsledky portfolia sestaveného z vybraných otevřených soudních kauz společností ze skupiny LitFin, jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů financování soudních sporů v Evropě.
„Financování soudních sporů je mnohamiliardovým odvětvím. Nabízí zajímavou investiční příležitost s perspektivou dvouciferných výnosů. Výsledky soudních sporů nejsou obvykle ovlivněny makroekonomickými trendy a nekorelují tak s výkony tradičních aktiv nebo nemovitostí, což může přispívat ke snížení volatility portfolia,“ vysvětluje Nosál.
LitFin je v současné sobě aktivní ve 25 otevřených soudních sporech. Patří mezi ně například kauza německého mýtného nebo kauza kartelu výrobců nákladních automobilů. Odhadovaná souhrnná hodnota nároků dosahuje 1,5 miliardy eur. V minulosti společnost financovala soudní spory s firmami jako Google, Visa nebo Mastercard.
„Tím, že se zaměřujeme především na skupinové spory, které se už opírají o rozhodnutí soudu nebo jiné autority a my prokazujeme u soudu pouze výši škody, máme dlouhodobou průměrnou úspěšnost 89 procent,“ říká Maroš Kravec ze společnosti LitFin.
LitFin poskytuje poškozené straně kapitál na vedení soudního sporu výměnou za podíl v případě pozitivního výsledku. Odměna bývá obvykle 20 až 30 procent z vymožené částky. Když soudní spor neskončí výhrou, nedostane LitFin žádnou odměnu.
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem