Místo karty zaplatíte prstenem. Pak i obličejem

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 24. 6. 2021 | 18 komentářů
Bezkontaktní platby mají za sebou prvních deset let. Teď míří třeba do prstenů. A jednou zřejmě nebudete potřebovat k platbě nic než sebe.
Místo karty zaplatíte prstenem. Pak i obličejem

Zdroj: Shutterstock

První bezkontaktní platební karty se v Česku objevily před deseti lety a Češi je rychle přijali za své. V bezkontaktním placení jsme dokonce evropskými premianty. V Česku takto platí už 96 procent obyvatel, průměr v Evropě je 90 procent.

„Jen v loňském roce Češi provedli přes jednu miliardu transakcí za více než 574 miliard korun, a to prostřednictvím téměř 13 miliónů bezkontaktních karet. To představuje téměř 95 procent všech vydaných karet,“ říká Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko.

A nejde jen o plastové karty. Během posledních dvou let se možnost bezkontaktního placení výrazně rozšířila o karty převedené (tokenizované) do mobilních telefonů či hodinek. Jen přiložením mobilu k terminálu podle Čarného už někdy zaplatila pětina české populace, chytrými hodinkami platí už desetina populace (nejčastěji přes Garmin Pay, vyplývá z dat Mastercardu).

Nastupujícím trendem je další zmenšování a rozšiřování zařízení, do nichž lze uložit platební kartu. „Půjde třeba o prsteny nebo náramky. Ale viděl jsem, že už se dá takto platit i čepicí,“ tvrdí Čarný.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Právě možnost platit prstenem je z nových možností zřejmě v Česku nyní nejvíc na dosah. „Podporu bezkontaktního placení pomocí prstenu už dojednáváme s některými tuzemskými bankami. Jsem přesvědčený, že v dohledné době se této možnosti některá z nich chopí. Zatímco pro platbu mobilem či hodinkami je nutné, mít nabitou baterii, tato technologie to nevyžaduje,“ říká Čarný s tím, že platby prstenem je možné buď napojit na tokenizovanou platební kartu, nebo přímo na bankovní účet. Cena prstenu pro bezkontaktní platby se podle něj může pohybovat od řádu stovek do několika tisíců korun.

Dalším trendem v rozvoji bezkontaktního placení je rozšiřování jejich akceptace pomocí takzvaného top on phone řešení. Což je platební terminál v mobilním zařízení. Příslušnou aplikaci pro akceptaci bezkontaktních karet si obchodník stáhne do svého mobilu a nemusí si pak zajišťovat pronájem fyzického terminálu. Tuto technologii nedávno v Česku spustila společnost Global Payments a podle Čarného už ji někteří obchodníci využívají. Mastercard věří, že tato technologie může prorazit například mezi živnostníky nebo v malých obchodech na menších místech, které zatím často ani platbu kartou nenabízejí.

V samotných počtech platebních terminálů pro bezkontaktní platby je Česko hodně vepředu. Nyní lze takto zaplatit zaplatit bezkontaktně na 93 procentech všech míst v zemi, která přijímají platební karty. Horší je to s celkovou penetrací platebních terminálů, kdy právě menší prodejci nebo živnostníci terminály často nemají. V tom jsme pod evropským průměrem.

Na zmíněném top on phone řešení už Mastercard také umožňuje obchodníkům další novinku – zavést pro potvrzení transakce zvukovou znělku namísto známého pípnutí. Zatím se s tím podle Čarného Češi budou nejspíš setkávat na tržištích nebo hudebních festivalech.

„Pro běžnou kamennou síť zavedení akustické znělky předpokládá většinou určité úpravy hardwaru. Myslím proto, že mnozí obchodníci si tuto možnost zvolí až při pravidelné obměně platebního terminálu,“ říká Čarný.

Zvukové logo pro úspěšnou transakci představil Mastercard v Praze už v březnu 2019 s tím, že akustické identity značek se ve světě rozšiřují. Umožňuje to rostoucí využívání hlasového ovládání v digitálním prostředí. V oblasti nakupování to pak může lidem pomoci v další orientaci.

A třetím současným trendem je podle Mastercard zjednodušení plateb na internetu. „Podobně jako v kamenných obchodech probíhají platby už jen na jedno pípnutí, to takto bude možné i při placení na internetu. A to za pomocí biometrie, umělé inteligence nebo třeba hlasu,“ říká Čarný.

Biometické ověření platby jen na jeden klik už klienti mohou využít při takzvaném uložení platební karty u obchodníka.

„Jde to ale většinou jen při opakovaném nákupu, kdy si klient uloží čísla karty dobrovolně u obchodníka. Při dalším nákupu je už nemusí vepsat do objednávky. K dispozice je však už i technologie, která to umožní i při jednorázové platbě,“ tvrdí Čarný.

Platby v kamenných obchodech se mohou ještě víc proměnit ve vzdálenější budoucnosti. „Identifikace kupujícího proběhne bez nutnosti přikládání plastové platební karty či její tokenizované podoby v některém nositelném zařízení, ale jen někde na pozadí. Třeba pomocí kamer, které snímají obličej kupujícího. Experimentálně se už tato technologie v některých zahraničních obchodech zkouší, ale samozřejmě to vyžaduje další náklady pro obchodníky,“ říká Čarný.

„Dřívější směr identifikace pomocí otisku prstu je směr, kterým do budoucna asi nepůjdeme,“ dodává.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 6. 2021 9:27, Mike

Jen další ze způsobů jak se banky a obchodníci snaží bezbolestně připravit zákazníka o peníze. Je dávno dokazané, že placení v hotovosti způsobuje že zakazník utrácí o pár procent méně než když použivá plastovou kartu. A to ani nemusím mluvit o tom že banky jsou velice rady za každá data od zákazníku co můžou prodávat dále.

+14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Snadné ověření přes Bank ID spouštějí další firmy

24. 6. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Snadné ověření přes Bank ID spouštějí další firmy

Online ověření klientů prostřednictvím BankID nabízí už 18 společností. Dalších 26 firem se připravuje na spuštění v blízké době – má už podepsané smlouvy. Do konce roku by se počet... celý článek

Předčasné splacení hypotéky: Vysoký poplatek odmítá i finanční arbitr

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Předčasné splacení hypotéky: Vysoký poplatek odmítá i finanční arbitr

Na stranu klientů, po nichž banky chtěly vysoké poplatky za předčasné splacení hypotéky, se postavil i finanční arbitr.

Běžný účet láká na úrok, který se vyrovná spořicímu

11. 6. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Běžný účet láká na úrok, který se vyrovná spořicímu

Ani úrok 0,5 % sice neochrání úspory před tříprocentní inflací, ale pořád je lepší než nula, kterou na běžném účtu nabízejí konkurenti.

Jméno, jaké chcete. Je tu genderově neutrální karta

18. 5. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Jméno, jaké chcete. Je tu genderově neutrální karta

Mobilní banka nazvaná bunq začíná jako první v Evropě vydávat platební karty Mastercard True Name. Umožňují lidem mít na své kartě uvedené jméno, které vystihuje, kým se skutečně cítí... celý článek

Banky chystají novou službu. Peníze pošlete i na číslo mobilu

8. 2. 2021 | Olga Skalková | 15 komentářů

Banky chystají novou službu. Peníze pošlete i na číslo mobilu

Posílání peněz mezi klienty tuzemských bank se může zjednodušit. Místo čísla účtu by mohlo stačit, když zadáte číslo mobilu. A to bez stahování nějaké speciální aplikace.

Partners Financial Services