Jméno, jaké chcete. Je tu genderově neutrální karta

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2021 | 9 komentářů
Jméno, jaké chcete. Je tu genderově neutrální karta

Zdroj: Mastercard

Mobilní banka nazvaná bunq začíná jako první v Evropě vydávat platební karty Mastercard True Name. Umožňují lidem mít na své kartě uvedené jméno, které vystihuje, kým se skutečně cítí být.

Banka a kartová asociace tak vycházejí vstříc transgenderovým a nebinárním držitelům, oznámili zástupci obou firem u příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, bifobii, intersexfobii a transfobii.

Banka bunq je registrovaná v Nizozemsku, ale její služby jsou dostupné zájemcům z třiceti evropských zemí včetně Česka. Nejlevnější varianta účtu přijde jednorázově na 9,99 eur, což je poplatek za vydání karty. Za dražší varianty se platí měsíční paušál, levnější stojí 7,99 eur.

Platební kartu True Name představila asociace Mastercard už v roce 2019, dosud ji do své nabídky zařadily jen banky v USA.

„Pro transgenderové a nebinární osoby může být jméno uvedené na platební kartě zdrojem nepříjemných pocitů a trapných situací, jelikož neodpovídá tomu, kým se ve skutečnosti cítí a jak se navenek prezentují. Současně je však legální změna jména často zdlouhavý a náročný úřední proces,“ říká Mark Barnett, prezident Mastercard Europe.

Téměř třetina (32 procent) příslušníků komunity LGBTQIA+ má podle amerického průzkumu z roku 2015 zkušenosti s nepříjemnými reakcemi okolí, včetně posměchu, urážek či odmítnutí služby, jakmile se prokázali osobním dokladem, jehož údaje neodpovídaly vnějšímu vzhledu držitele.

Mastercard zdůrazňuje, že platební karty True Name umožňují, aby na nich lidé měli jméno, kterému sami dávají přednost. Asociace ani na doplňující otázku webu Peníze.cz nevysvětlila, proč je k tomu potřeba speciální typ karty. Připustila, že uvádět na kartě jiné jméno než na občanském průkazu zakazovaly jednotlivé banky. „Evropské banky doposud neumožňovaly na platební kartu uvádět jiné jméno, než které je evidované na občanském průkazu. Vydavatel platebních karet Mastercard společně s bankou bunq tuto změnu umožnily,“ říká Gabriela Pečenková, mediální zástupkyně Mastercard v Česku.

Podle ohlasů z několika tuzemských bank, které web Peníze.cz oslovil, nepřináší nový typ karty nic zásadně nového, co by dosud nebylo teoreticky možné u stávajících karet. Zákony ani regulátoři nestanoví, že by karta (na rozdíl od smlouvy) musela obsahovat skutečné jméno držitele – některé novější typy karet ho už neobsahují vůbec. Jde tedy „jenom“ o pravidla tvořená samotnými bankami, případně kartovými asociacemi. Pro méně přísné podmínky se mohly rozhodnout už dřív, nepotřebují k tomu speciální značku. Jiné jméno (odlišné od majitele účtu) zatím připouštějí především u karty pro disponenta.

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, takovou změnu nechystá. „Možnost umístit na platební kartu jiné jméno (přezdívku a podobně), než mají klienti uvedené ve svých osobních dokladech, jsme zvažovali, ale z průzkumu nám vyplynulo, že o tuto možnost nemají větší zájem. Do budoucna chceme klientům spíše umožnit přidat na kartu titul nebo jméno ve zkrácené podobě, například J. Novák nebo Jan N.,“ říká mluvčí Lukáš Kropík.

Oslovení zástupci českých bank upozorňují, že by bylo potřeba nastavit jasná pravidla pro případné používání takové karty, typicky zákaz vulgárních nebo jinak problematických textů. Například americká BMO Harris Bank umožnila klientům změnit si jen křestní jméno, ne příjmení. Držitel se tím přesto nezbaví možných komplikací u obchodníků, kteří by při pochybnostech měli ověřit jeho totožnost.

S nabídkou pro zájemce, kteří chtějí svou příslušnost k menšině naopak zvýraznit, přišla loni asociace Visa. Společně s aplikací Revolut uvedla na trh duhovou kartu.

Nejlepší bankovky roku

Motýle, veverky, sloni, myslitelé i politici... Podívejte se, kdo uspěl ve světové soutěži o titul Bankovka roku 2020. Každoročně ji pořádá International Bank Note Society. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 5. 2021 21:09, Martina

Citace - Michal C / 18.05.2021 20:41

A já blbec si vždycky myslel, že to jméno je tam proto aby se vědělo čí karta to je. Už se těším kolik bude Batmanů a Supermanů. Spíš to bude pojato stylem napište si tam co chcete a i následné oslovení od operátorky call centra bude fajn když mi někdo bude říkat například pane Bože :D nebo pane Supermane, a nebo pan Klátič. Svět se v prdel obrací díky takovým capinám jako genderová neutralita, ta zde je odjakživa muž či žena stačí se podívat mezi nohy.


Operátorka call centra se řídí jménem klienta (ze smlouvy o účtu/kartě), ne tím, co je napsané na kartě (kterou nevidí).

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 8. 2021 15:36, Jakovlev Skripaldvermi

Normalni rovnak na vohejbak. Par lidi se citi byt jinym pohlavim, nez jak se narodili. Hromada kokotu, kterym do toho nic neni s tim ma obrovsky problem, misto toho, aby s v kostele strcili do prdele kriz a drzeli svoje zasrany tlamy. Takze tech par lidi nesmyslne buzeruji. A ti timpadem nechteji dat najevo, jak na tom jsou. A jmeno na karte, ktere naznacuje opacne pohlavi ukaze kokotum, ze maji obet k buzeraci. Systemove reseni je vypalit kostely a mesity a verici poslat do blazincu.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

mBank ukáže klientům, kdo si uložil jejich kartu

13. 6. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

mBank ukáže klientům, kdo si uložil jejich kartu

Klienti mBank mohou snadno zjistit, které nákupy zaplatili kartou uloženou u obchodníka. V mobilní aplikaci i internetovém bankovnictví nově najdou filtr „Karta uložená u obchodníka“.... celý článek

Jeden bankomat pro všechny. KB tlačí konkurenty ke sdílení

6. 6. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Jeden bankomat pro všechny. KB tlačí konkurenty ke sdílení

Komerční banka spustila kampaň za sdílení bankomatových sítí. Pomohlo by to klientům i samotným bankám, říká. Jak na to reaguje konkurence?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.