Platby mobilem: Pětina lidí se bojí, že udělá chybu

| rubrika: Aktuality | 1. 11. 2019 13:00

Zhruba polovina (54 %) těch, kdo platí mobilem, jím platí kdykoliv a kdekoliv je to možné. Uživatelé mobilních plateb na nich oceňují zejména to, že jsou praktické (70 procent), snadno se používají (52 procent) a šetří čas (40 procent). Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Mastercard.

Třetina těch, kteří platí za zboží a služby prostřednictvím mobilního telefonu, tak činí pouze tehdy, když vyrazí ven bez peněženky, čtvrtina mobilní platby využívá při nakupování na internetu.

Nejrozšířenější platební aplikací je Google Pay, kterou má ve svém telefonu 51 procent z těch, kdo mobilem platí. Na druhém místě je Apple Pay, kterou používá necelá čtvrtina aktivních účastníků průzkumu. Průzkum také ukázal, že kdo má Apple Pay, platí mobilem daleko častěji než uživatelé ostatních aplikací.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Osm procent respondentů průzkumu zvažuje změnu banky, protože ta jejich mobilní platby neumožňuje. Tři procenta tak už učinila.

Kdo platby mobilem umí? Apple Pay spouštějí další dvě banky. Z velkých zbývá jediná

„Rozvoj digitálních plateb prostřednictvím chytrých zařízení v kamenných obchodech a provozovnách patří mezi hlavní priority Mastercard pro rok 2020. I přes rychle rostoucí popularitu tato oblast stále skýtá velký potenciál, a to nejen u plateb prostřednictvím mobilních telefonů, ale i u nositelné elektroniky a dalších doplňků, kam patří náramky či prsteny,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko.

Kolik lidí mobilem už platí, Mastercard neuvedl. Například Česká spořitelna ke konci září hlásila 120 tisíc uživatelů, Komerční banka se pokořením hranice sto tisíc uživatelů pochlubila na začátku srpna.

Některým lidem v používání mobilních plateb podle průzkumu brání hlavně psychologické překážky. Téměř čtvrtina respondentů jako hlavní důvod, proč mobilem neplatí, uvádí, že mobilní platby neumí používat, a necelá pětina se obává, že udělá při placení chybu. A konečně 12 procent osob se nepovažuje za dostatečně technologicky zdatné.

Celkem 15 procent respondentů uvedlo, že by je k mobilním platbám motivoval kvalitnější telefon, 13 procent postrádá lepší informace o tom, kdo má přístup k datům z platební karty v telefonu, a 12 procent by platilo mobilním telefonem, kdyby mělo lepší internetové připojení.

Průzkum dále ukázal, že drtivá většina lidí už nedokáže bez mobilu vůbec fungovat, devět z deseti Čechů má mobilní telefon vždy u sebe. Bez platební karty a peněženky s hotovostí pak neodchází z domu 80 procent lidí.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.