Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 17. 10. 2022 | 1 komentář
Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Zdroj: Shutterstock

Povědomí Čechů o ochraně jejich peněz v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách za posledních pět let výrazně vzrostlo. Zatímco v roce 2017 vědělo o existenci zákonného pojištění vkladů 60 procent lidí, nyní je to 77 procent.

Ukázal to průzkum agentury Response:now z letošního září pro Garanční systém finančního trhu (GSFT), který pojištěné vklady v případě krachu finanční instituce vyplácí.

Stejný průzkum však také ukázal, že zhruba polovina populace neví, co je a co není pojištěno, ani nemá představu, jak velká může náhrada být a jak rychle se k ní po pádu banky lze dostat.

„Češi jsou optimističtější v rozsahu pojištěných produktů, než co jim pojištění vkladů skutečně zajišťuje. Většina se domnívá, že se vztahuje například i na životní pojištění a penzijní spoření,“ komentuje Tomáš Hejduk, právník GSFT, jeden z hlavních závěrů průzkumu.

Lidé obvykle vědí, že pojištění vkladů kryje zůstatky na běžných účtech (88 %), stavebním spoření (85 %) a termínovaných a různých vkladových účtech (81 %). Významný počet lidí si však mylně myslí, že pojištěny jsou i vklady na penzijním spoření (77 %) a na životním pojištění (69 %).

Podle průzkumu například víc než jedna třetina respondentů chybně předpokládá, že pojištění vkladů se vztahuje i na podílové fondy, více než pětina dotazovaných si to myslí o akciích. Pojištění vkladů se přitom nevztahuje ani na podílové listy či akcie, ani na dluhopisy, směnky a další cenné papíry. Za určitých podmínek je chrání Garanční fond obchodníků s cennými papíry, který má však nižší limity.

Jak to funguje

Zdroj: Shutterstock

Co kryje systém pojištění vkladů? Týká se i poboček zahraničních bank v Česku? Připomeňme si základní pravidla a limity.

Pojištění vkladů v bance. Jak funguje a kdy začne výplata

Nedostatečná je i znalost maximální částky náhrady, kterou zákon klientům z pojištění vkladů zaručuje. Čtyři z deseti lidí podle průzkumu vůbec netuší, o jakou částku může jít. Osm procent si myslí, že pojištění vkladů je bez omezení. Správnou výši pojištěné částky, která je 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun), věděla jen necelá jedna čtvrtina dotazovaných.

Více než polovina (55 %) těch, kteří si myslí, že jsou vklady pojištěny, netuší, jak rychle musí Garanční systém finančního trhu začít klientům náhrady vkladů padlé banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny vyplácet. Podle zákona musí výplata náhrad začít do sedmi pracovních dnů ode dne, ve kterém mu Česká národní banka oznámí, že finanční instituce není schopna dostát svým závazkům. V průzkumu to správně uvedlo jen sedm procent respondentů. Další třetina dotazovaných se v časovém fungování výplaty náhrad alespoň nějak orientuje – start předpokládá do 14 nebo do 20 dní, tedy později, než to zákon přikazuje.

Finanční instituce musí o podmínkách pojištění informovat klienta před podpisem smlouvy, což se děje prostřednictvím obchodních podmínek. Jenže jde o součást obsáhlých materiálů, s nimiž se mnozí do detailů neseznámí.

K nezájmu klientů o studování podrobných podmínek nicméně může přispívat i rostoucí důvěra Čechů k finančním institucím. Podle průzkumu bankám důvěřuje 89procent dotazovaných, což je o pět procentních bodů víc než před pěti lety. Obdobný trend je vidět u stavebních spořitelen, kterým důvěřuje 79 procent populace. Nejvyšší nárůst důvěry je vidět u penzijních společností (z 54 % před pěti lety na letošních 67 %) a u obchodníků s cennými papíry (z 20 % na 31 %). Na opačném konci žebříčku skončily družstevní záložny – důvěřuje jim jedna desetina respondentů.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

17. 5. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

Česká spořitelna změní od 1. června způsob úročení na svém spořicím účtu. Většině klientů zároveň sníží úrokové sazby – reaguje tím na vývoj na trhu a kroky konkurenčních bank.

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

15. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

Své vklady ze zkrachovalé banky Sberbank CZ zatím získalo asi devět z celkem 15 tisíc věřitelů, a to v celkové výši 52,9 miliardy korun. Stále ale ještě zbývá vyplatit přes 1,9 miliardy... celý článek

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

10. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

Popisné, oficiální, vtipné, ale i nemravné a urážlivé. Češi si zprávy pro příjemce při odesílání plateb oblíbili, potvrzují banky. Někdy ale může mít taková osobní zpráva v internetovém... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Poslat peníze na číslo mobilu už umí i Moneta

18. 4. 2024 | Petr Kučera

Poslat peníze na číslo mobilu už umí i Moneta

Moneta Money Bank spouští možnost plateb na telefonní číslo – takzvanou platbu na kontakt. Klientům tak nově stačí znát pouze telefonní číslo příjemce místo čísla jeho bankovního účtu. celý článek

Partners Financial Services