Trinity má nové pobočky, obsadila místa po Sberbank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 10. 2022
Trinity má nové pobočky, obsadila místa po Sberbank
Pobočka v Českých Budějovicích.
Zdroj: Trinity Bank

Trinity Bank otevřela nové pobočky ve třech krajských městech. Od začátku srpna fungují v Českých Budějovicích a Hradci Králové, teď se čerstvě přidává Plzeň.

Ve všech případech jde o prostory, které předtím využívala Sberbank. Ta zavřela své pobočky 25. února.

Nové pobočky v krajských městech jsou podle Trinity na exkluzivních místech. „Maximální pozornost věnujeme tomu, aby se vždy jednalo o centra měst, která vám zajistí co nejlepší dostupnost,“ píše banka klientům. Konkrétně: V Českých Budějovicích je to náměstí Přemysla Otakara II., v Hradci Králové Gočárova třída a v Plzni roh Americké a Škroupovy ulice.

Celkový počet poboček Trinity Bank se tak letos téměř dvojnásobil – ze čtyř na sedm. K původní Praze, Brnu a Zlínu (kde kdysi vznikla) už loni přidala pobočku v Ostravě, zároveň loni přestěhovala brněnskou.

Počet klientů Trinity Bank letos stoupl na více než dvojnásobek. Zatímco rok 2020 končila s 24 tisíci klienty a ke konci roku 2021 jich bylo 41 tisíc, letos  říjnu hlásí už 91 tisíc. Podrobnosti o rozdělení mezi retailové klienty, podnikatele či firmy neuvádí, stejně jako třeba počet klientů, kteří aktivně využívají její spořicí nebo běžný účet.

Trinity Bank láká širší veřejnost hlavně na spořicí účet, jehož úročení se dlouhodobě drží mezi nejvyššími na trhu. Naopak běžný účet je v porovnání s konkurencí slabý: banka k němu nenabízí ani platební kartu (jejich start původně avizovala na konec roku 2020), ani mobilní aplikaci (v plánu byla na rok 2021) nebo okamžité platby. Banka se zaměřuje hlavně na privátní a korporátní bankovnictví, velkou roli hraje financování developerských projektů.

Trinity BankFoto: Trinity Bank

Pobočka v Hradci Králové.

„Plánujeme rozšiřovat nejen počty klientů a pobočkovou síť, ale též produktovou nabídku. Směřujeme k univerzální bance zajišťující všechny finanční potřeby našich klientů,“ řekl letos v květnu Dušan Benda, předseda představenstva Trinity Bank. Další pobočky mají následovat především v krajských a větších městech.

Web Peníze.cz se zajímal o podrobnosti: Kolik dalších poboček banka v nejbližším zhruba roce plánuje otevřít a na jakých místech? Kdy klientům nabídne platební karty, mobilní aplikaci nebo okamžité platby? Trinity bohužel od začátku srpna neodpověděla ani na opakované otázky.

Trinity BankFoto: Trinity Bank

Pobočka v Českých Budějovicích.

Banka loni dosáhla zisku před zdaněním ve výši 200 milionů korun, což je o 167 % více než v roce 2020 a zatím nejlepší výsledek v její historii. Letos očekává zisk před zdaněním na úrovni 500 milionů, řekl Benda v květnu. Bilanční suma je podle posledních informací přibližně 73 miliard korun.

Trinity Bank od začátku roku 2019 navázala na družstevní záložnu Moravský peněžní ústav, která fungovala od roku 1996. V době získání bankovní licence měla přes 10 tisíc klientů, bilanční suma dosahovala 9,5 miliardy korun a vklady 7,4 miliardy.

Trinity BankFoto: Trinity Bank

Pobočka v Hradci Králové.

Členové družstva po přeměně získali akcie banky, takže Trinity má kolem 9000 drobných českých akcionářů. Největší vliv má zlínský podnikatel Radomír Lapčík skrze společnost Trinity investorská. Tu vlastní skupina SAB Financial Group, ovládaná právě Lapčíkem. Součástí skupiny jsou SAB Finance, která obchoduje na devizovém trhu, a SAB Corporate Finance obchodující s cizími měnami v Londýně. Podle výroční zprávy za rok 2021 nemá žádný akcionář v Trinity více než 10% podíl. Prospekt k vydání nových akcií z letošního ledna uvádí, že Lapčík přímo či nepřímo vlastní 9,9 % dosavadních akcií, na otázky ohledně aktuálního stavu banka neodpovídá.

Část minoritních akcionářů na webu NováTrinity.cz kritizuje některé kroky představenstva. Upozorňují například na to, že slovní ochrannou známku Trinity Bank má až do dubna 2028 zaregistrovanou společnost SAB Finance, nepatří tedy přímo bance. Minoritní akcionáři kritizují také nízkou dividendu (vzhledem k rekordnímu zisku a praxi jiných bank) a malou likviditu akcií, které na rozdíl od SAB nejsou obchodované na burze. Upozorňují také na netransparentní akcionářskou strukturu banky.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

27. 11. 2022 | Olga Skalková

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

Proč potřebuje bankomat tolik elektřiny? Kolik stojí jeho pořízení? Kolik už jich v Česku vlastně je? Projděte si čísla.

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

23. 11. 2022 | Petr Kučera

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

Před dvěma lety to byl odvážný průlom na trhu: Kdo nepřejde na potvrzování v mobilní aplikaci, připlatí si. Teď Raiffka připouští, že zbývající klienty už stejně nepřesvědčí. Pro zpřísnění... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.