Revolut spouští banku i v Česku, nabízí pojištění vkladů

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 7. 2021 | 5 komentářů
Revolut spouští banku i v Česku, nabízí pojištění vkladů

Zdroj: Revolut

Fintechová firma Revolut využije svou evropskou bankovní licenci i v Česku. Tuzemští klienti – podle firmy je jich přes 300 tisíc – mohou přestoupit na Revolut Bank prostřednictvím mobilní aplikace.

Změna je zdarma a zabere pár minut. Hlavní a zatím prakticky jedinou výhodou pro klienty bude, že jejich úspory nově ochrání evropský systém pojištění vkladů – do ekvivalentu 100 tisíc eur, tedy v současnosti přibližně 2,6 milionu korun.

Revolut v Česku i dalších zemích působil původně jako britská nebankovní společnost. Kvůli zachování dosavadních služeb po brexitu převedl od loňského května své aktivity v EU pod litevský subjekt. Klienti pod něj přešli automaticky, v praxi se tím pro ně nic nezměnilo (kromě přechodu pod litevskou justici a dohled). Součástí této loňské změny nebyl automatický převod účtů pod litevskou bankovní licenci a tamní systém pojištění vkladů.

Bankovní licenci získal Revolut v prosinci 2018, využívat ji začal až loni v květnu. Nejdříve v Litvě, kde licenci – platbou pro celou Evropskou unii – získal. I další plány pak nabraly zpoždění. Jako banka se Revolut z Litvy oficiálně rozšířil zatím jenom do Polska a na Slovensko, teď i do Česka.

Neplaťte zbytečně víc

Zdroj: Shutterstock

Výběrem správné platební karty můžete ušetřit až korunu za každé euro, které utratíte za nákup v cizině. Pokud během dovolené zaplatíte třeba 2000 eur, dělá rozdíl mezi nejlepší a nejhorší kartou víc než 2000 korun.

Porovnání kurzů platebních karet. Která se vyplatí na dovolenou?


Banky varují před nevýhodným kurzem v cizině při využití služby DCC. Většina z nich ale pořád odmítá nabídnout klientům snadnou ochranu. Proč? A jak se tedy bránit?

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

Přechod na banku není pro klienty povinný. Kdo ji neprovede, nezapojí se do pojištění vkladů, ani pro něj nebudou dostupné nové produkty, které Revolut jako banka chystá. Už loni v květnu firma mluvila o spotřebitelských úvěrech a kreditních kartách. Ty zatím spustila jenom pro zájemce z Litvy, v dalších státech je chce nabídnout až po otestování.

Ani v nejnovější zprávě není Revolut příliš konkrétní. „Představení banky v Česku poskytne našim zákazníkům vyšší míru bezpečnosti a důvěry a umožní nám v blízké budoucnosti uvést na trh mnoho dalších nových produktů a služeb,” říká bez bližších podrobností Nik Storonsky, šéf a spoluzakladatel Revolutu. Klienti zatím nezískají ani skutečně vlastní účet s českým číslem.

Aplikace Revolut a její debetní karta má v praxi význam hlavně jako online směnárna s výhodnými kurzy měn. Základní verze je bez měsíčního poplatku, nabízí také investice do akcií a kryptoměn. Další služby jsou dostupné za měsíční paušál. V praxi se vyplatilo mít na účtu jen tolik peněz, kolik momentálně potřebujete – používat Revolut jako hlavní účet může být nepraktické a riskantní.

Jednak je zatím nekryl systém pojištění vkladů, jednak hrozí problémy se zahraniční podporou a zablokováním účtu – hlavně u základní varianty bez paušálu. S Revolutem nelze komunikovat v češtině a podle zkušeností klientů ani příliš nezohledňuje české podklady, pokud vás požádá například o dokumenty ohledně příjmu (ochrana proti praní špinavých peněz). Jinými slovy: v případě problémů hrozí dočasné zablokování peněz na neurčito.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro23,725-0,09 Kč
Americký dolar21,694+0,04 Kč
Britská libra26,582-0,07 Kč
Švýcarský frank23,745-0,08 Kč
Turecká lira1,153+0,00 Kč

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.