Po roce a půl od získání evropské bankovní licence začíná aplikace Revolut fungovat jako banka. Zatím ale jenom v Litvě, kde zmíněnou licenci – platnou pro celou Evropskou unii – získala.
Revolut Bank je ode dneška oficiálně dostupná 300 tisícům zákazníků v Litvě. Ti mohou dobrovolně vylepšit své účty na bankovní. Hlavní výhodou pak bude zapojení do unijního systému pojištění vkladů – do 100 tisíc eur, tedy v současnosti přibližně 2,7 milionu korun.
V dalších měsících letošního roku plánuje Revolut přijít se spotřebitelskými úvěry a kreditními kartami. I ty si nejdřív vyzkouší v Litvě. Hlavní výhodou oproti běžným bankám by měla být opět nižší cena a vyšší rychlost, píše výkonný ředitel Nik Storonsky.
„Povýšení“ dosavadních účtů na bankovní zařídí klienti během několika minut přímo v aplikaci po její aktualizaci na nejnovější verzi, píše Revolut na svém blogu. Změna nebude povinná. Kdo ji ale neprovede, nezapojí se do pojištění vkladů, ani nevyužije nové úvěrové produkty.
V průběhu roku – zatím bez bližšího termínu – plánuje Revolut Bank vstoupit na další trhy střední a východní Evropy. Tedy i včetně České republiky, kde zatím působí jako nebankovní aplikace nabízející především výhodné kurzy na platební kartě.
Klienti v Evropské unii zároveň od května přecházejí z původní britské společnosti pod litevský subjekt. Důvodem je zachování dosavadních služeb po brexitu. Tahle změna je automatická, pro klienty se v praxi nic nemění (kromě přechodu pod litevskou justici a dohled). Součástí změny není automatický převod účtů pod litevskou licenci a tamní systém pojištění vkladů – s výjimkou litevských klientů popsanou na začátku zprávy.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem