Nejlépe úročený běžný účet prudce sníží sazbu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 1. 4. 2020 06:00 | 4 komentáře

Expobank sníží úrokovou sazbu na svém Neo účtu z dosavadních 1,6 % na 0,65 %. Vyplývá to z oznámení klientům.

Ke změně dojde až od 16. června, protože u platebních účtů musí banky informovat o zhoršení podmínek aspoň dva měsíce předem.

Neo účet od Expobank je nejlíp úročeným běžným účtem. Většina bank totiž v posledních letech peníze na běžných účtech neúročí buď vůbec, nebo jenom symbolickou sazbou jako 0,01 %.

Lépe úročený běžný účet nabízejí vedle Expobank (1,6 % bez omezení výše vkladu) také aplikace Richee od Creditas (1,5 % do 300 000 Kč, nad tuhle hranici 0,5 %), Air Bank (1 % do 100 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc) nebo Hello Bank (0,6 % do 100 000 Kč).

Neo účet od Expobank dlouhodobě patřil ke špičce i v porovnání se spořicími účty. Fungoval prakticky stejně, dosáhne na něj každý zájemce bez poplatků a dalších podmínek.

Hlídáme to

Titulem „největší banka“ se dál můžou chlubit dvě skupiny. Jak jsou na tom v porovnání s ostatními?

Největší banky v Česku. Žebříček podle počtu klientů i peněz


Banka Creditas obhajuje komplikovaný způsob úročení tím, že ČNB zpřísnila regulaci spořicích účtů. Prozkoumali jsme, jaká platí pravidla.

Úrok na spořicím účtu už nejde rychle snížit. Proto se podmínky komplikují


Když vám přijde na účet méně peněz než obvykle, může vás banka připravit ještě o další. Při nesplnění podmínek pro bezplatné vedení totiž hrozí poplatek, který u takzvaných prémiových kont dosahuje stovek korun měsíčně.

Přijde vám méně peněz, hrozí poplatek. Pozor na podmínky účtu

Expobank sice důvod snížení klientům nevysvětluje, zřejmě ale reaguje na prudký pokles základní sazby České národní banky. Zatímco ještě 7. února zvyšovala ČNB svou reposazbu na 2,25 %, kvůli dopadům epidemie koronaviru ji 16. března snížila na 1,75 %, hned 20. března ji pak srazila dokonce na 1 % a během roku se čeká její další pokles.

Jako první reagovala na snížení sazeb ČNB už 19. března Trinity Bank, která zhruba pět týdnů předtím nabídla nejlepší spořicí účet pro vklady na jeden milion korun se sazbou 2,08 %. Úrok snížila na 1,61 %, stejně jako pro vklady od 250 tisíc do milionu korun (z původních 1,88 %). Sazby se vztahují na celý zůstatek, tedy i na část pod zmíněné limity. U nižších vkladů dál zůstává úrok 1,58 %.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Akci prodloužila i na duben. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %. Ve výsledku tak má lepší sazbu pro vklady do zhruba 370 tisíc korun, pak už ji překoná Trinity.

Při zůstatku nad milion korun nabízí vyšší úrok Sberbank. Kdo u ní má uloženo od jednoho do tří milionu, získá 1,7 % na celý vklad (tedy i na část pod milion). Kdo má víc než tři miliony, získá 1,75 % – opět na celý vklad. Drobným háčkem je pětikorunový poplatek za odchozí platbu ze spořicího účtu do jiné banky. Vklady do 300 tisíc se ve Sberbank úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %. Se stejnými sazbami počítá i nový úrokový lístek zveřejněný pro období od letošního 1. června.

Na 1,6 % - tedy stejně jako do poloviny června v Expobank – dosáhnete bez podmínek a bez omezení výše vkladu také v Bance Creditas, už na konci ledna slíbila udržet stejný úrok do konce června.

Shodných 1,6 % můžete mít i v Equa bank, ovšem jenom do částky 300 tisíc a při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa jenom 0,2 %.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spořitelna má nové virtuální karty. Po zaplacení skončí

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka

Spořitelna má nové virtuální karty. Po zaplacení skončí

Česká spořitelna má jako první banka v Česku jednorázovou virtuální kartu pro bezpečnější placení na internetu.

Finanční produkty roku. Výsledky soutěže Finparády

25. 1. 2022 | Finparáda, redakce Peníze.CZ

Finanční produkty roku. Výsledky soutěže Finparády

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 11. ročníku soutěže Finanční produkt roku.

Banky hlásí omezení. Limity na víkend nastavte včas

21. 1. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Banky hlásí omezení. Limity na víkend nastavte včas

Česká spořitelna upozorňuje klienty, že od pátku 21. ledna od 23:30 do sobotního odpoledne odstaví systém George, službu Business 24 a mobilní klíč.

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

20. 1. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Češi dostanou novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadne opisování čísel z karty.

Partners hlásí rekordní rok, novou banku chtějí spustit na podzim

19. 1. 2022 | Olga Skalková | 13 komentářů

Partners hlásí rekordní rok, novou banku chtějí spustit na podzim

Loni spuštěná penzijní společnost Rentea získala za první půl rok existence 24 tisíc klientů, čímž výrazně překročila avizovaný plán. Celkově má pod správu zatím majetek v hodnotě jedné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.