Nejlépe úročený běžný účet prudce sníží sazbu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 1. 4. 2020 | 4 komentáře

Expobank sníží úrokovou sazbu na svém Neo účtu z dosavadních 1,6 % na 0,65 %. Vyplývá to z oznámení klientům.

Ke změně dojde až od 16. června, protože u platebních účtů musí banky informovat o zhoršení podmínek aspoň dva měsíce předem.

Neo účet od Expobank je nejlíp úročeným běžným účtem. Většina bank totiž v posledních letech peníze na běžných účtech neúročí buď vůbec, nebo jenom symbolickou sazbou jako 0,01 %.

Lépe úročený běžný účet nabízejí vedle Expobank (1,6 % bez omezení výše vkladu) také aplikace Richee od Creditas (1,5 % do 300 000 Kč, nad tuhle hranici 0,5 %), Air Bank (1 % do 100 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc) nebo Hello Bank (0,6 % do 100 000 Kč).

Neo účet od Expobank dlouhodobě patřil ke špičce i v porovnání se spořicími účty. Fungoval prakticky stejně, dosáhne na něj každý zájemce bez poplatků a dalších podmínek.

Hlídáme to

Titulem „největší banka“ se dál můžou chlubit dvě skupiny. Jak jsou na tom v porovnání s ostatními?

Největší banky v Česku. Žebříček podle počtu klientů i peněz


Banka Creditas obhajuje komplikovaný způsob úročení tím, že ČNB zpřísnila regulaci spořicích účtů. Prozkoumali jsme, jaká platí pravidla.

Úrok na spořicím účtu už nejde rychle snížit. Proto se podmínky komplikují


Když vám přijde na účet méně peněz než obvykle, může vás banka připravit ještě o další. Při nesplnění podmínek pro bezplatné vedení totiž hrozí poplatek, který u takzvaných prémiových kont dosahuje stovek korun měsíčně.

Přijde vám méně peněz, hrozí poplatek. Pozor na podmínky účtu

Expobank sice důvod snížení klientům nevysvětluje, zřejmě ale reaguje na prudký pokles základní sazby České národní banky. Zatímco ještě 7. února zvyšovala ČNB svou reposazbu na 2,25 %, kvůli dopadům epidemie koronaviru ji 16. března snížila na 1,75 %, hned 20. března ji pak srazila dokonce na 1 % a během roku se čeká její další pokles.

Jako první reagovala na snížení sazeb ČNB už 19. března Trinity Bank, která zhruba pět týdnů předtím nabídla nejlepší spořicí účet pro vklady na jeden milion korun se sazbou 2,08 %. Úrok snížila na 1,61 %, stejně jako pro vklady od 250 tisíc do milionu korun (z původních 1,88 %). Sazby se vztahují na celý zůstatek, tedy i na část pod zmíněné limity. U nižších vkladů dál zůstává úrok 1,58 %.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Akci prodloužila i na duben. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %. Ve výsledku tak má lepší sazbu pro vklady do zhruba 370 tisíc korun, pak už ji překoná Trinity.

Při zůstatku nad milion korun nabízí vyšší úrok Sberbank. Kdo u ní má uloženo od jednoho do tří milionu, získá 1,7 % na celý vklad (tedy i na část pod milion). Kdo má víc než tři miliony, získá 1,75 % – opět na celý vklad. Drobným háčkem je pětikorunový poplatek za odchozí platbu ze spořicího účtu do jiné banky. Vklady do 300 tisíc se ve Sberbank úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %. Se stejnými sazbami počítá i nový úrokový lístek zveřejněný pro období od letošního 1. června.

Na 1,6 % - tedy stejně jako do poloviny června v Expobank – dosáhnete bez podmínek a bez omezení výše vkladu také v Bance Creditas, už na konci ledna slíbila udržet stejný úrok do konce června.

Shodných 1,6 % můžete mít i v Equa bank, ovšem jenom do částky 300 tisíc a při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa jenom 0,2 %.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

7. 2. 2023 | Petr Kučera

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

Klienti Fio banky si nově mohou přidat do Apple Pay také kartu Visa a použít ji pro placení mobilním telefonem, chytrými hodinkami i pro výběry z bankomatu.

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.