Největší banky v Česku. Žebříček podle počtu klientů i peněz

Jiří Hovorka | rubrika: Analýza | 31. 3. 2020 | 13 komentářů
Titulem „největší banka“ se dál můžou chlubit dvě skupiny. Jak jsou na tom v porovnání s ostatními?
Největší banky v Česku. Žebříček podle počtu klientů i peněz

Zdroj: Shutterstock

Aktuální verzi žebříčku najdete v novém článku. Jestli si přesto chcete přečíst tento archivní z března 2020, tady je:

Za největší banku v Česku se dál mohou označovat Česká spořitelna i ČSOB. První bankovní skupina má nejvíc klientů, druhá spravuje největší objem peněz. Třetí v obou ukazatelích zůstává Komerční banka.

Ukazují to data, která jsme dali dohromady podle výsledků za loňský rok nebo jiných aktuálních informací z bank. Jde o stav ke konci loňského nebo ze začátku letošního roku.

Přehlednost žebříčku ztěžuje fakt, že ze tří největších bankovních skupin zveřejnila přesný počet „čistě bankovních“ klientů jenom Komerční banka. Oproti tomu Česká spořitelna i ČSOB uvádějí čísla za celou skupinu, ke klientům banky tedy přidávají i klienty stavební spořitelny, penzijního fondu, investiční společnosti a podobně.

Skupina České spořitelny hlásí celkem 4,6 milionu klientů, skupina ČSOB 4,2 milionu, skupina Komerční banky 2,4 milionu (z toho samotná banka 1,664 milionu). Za poslední rok jich ve všech třech případech mírně ubylo. 

Milion klientů hlásí ještě Moneta Money Bank, brzy by tuhle hranici měla překonat i Fio banka. A když bude Air Bank růst stejně jako doteď (naposledy loni počet klientů vzrostl o 17 %), měla by se do dvou let i ona dostat přes milion.

BankaPočet klientů v Česku
Česká spořitelnaZveřejňuje jenom číslo za celou skupinu: 4,6 milionu klientů, což je meziroční pokles o tři tisíce. Poměrně přesnou představu o tom, kolik připadá na samotnou banku, si však lze udělat z údaje o počtu osobních účtů. Těch banka ke konci roku 2018 vedla 2,7 milionu (podle poslední výroční zprávy, novější číslo zatím není k dispozici).
ČSOBTaké ona zveřejňuje jenom číslo za celou skupinu: 4,241 milionu klientů, což je meziroční pokles o 27 tisíc; z toho je 4,1 milionu retailových klientů (běžní občané) a zhruba 150 tisíc klientů z ostatních segmentů (nejčastěji podnikatelé a firmy). ČSOB neuvádí ani počet osobních účtů nebo aspoň vydaných karet, podle nichž by šlo lépe odhadnout, kolik klientů má samotná banka bez Hypoteční banky, ČSOB Pojišťovny, ČSOB Penzijní společnosti nebo Českomoravské stavební spořitelny. Poslední údaj za samotnou ČSOB (včetně značky Poštovní spořitelna) je k dispozici z konce roku 2015, kdy to bylo 2,8 milionu klientů (z toho víc než dva miliony připadaly na Poštovní spořitelnu).
Komerční bankaCelá skupina má 2,365 milionu klientů. Samotná banka jich má 1,664 milionu, meziročně o čtyři tisíce méně. Z toho 1,407 jsou občané a 257 tisíc podnikatelé či firmy.
MonetaUvádí zhruba milion klientů.
Fio banka980 tisíc, před rokem 890 tisíc.
Air Bank800 tisíc.
RaiffeisenbankNezveřejňuje, odhad je 700 tisíc.
mBank667 tisíc, meziročně o 25 tisíc víc.
UniCredit Bank450 tisíc.
Hello bank450 tisíc, většina jsou klienti s úvěrovými produkty – kreditní karty, osobní půjčky a nákupy na splátky (dříve Cetelem)
Equa bank415 tisíc (začátek listopadu 2019).
Wüstenrot414 tisíc, číslo zahrnuje i stavební spoření a hypotéky. 
Sberbank114 tisíc.
Banka Creditas100 tisíc.
Trinity21 tisíc.
ExpobankPřes 20 tisíc (ke konci března 2018). Novější číslo zatím nezveřejnila.
Oberbank18 tisíc (ke konci roku 2018).
Zdroj: výroční a tiskové zprávy, povinně zveřejňované informace z bank, odpovědi z tiskových oddělení nebo odhady webu Peníze.cz

Nejvíc bank je malých

Podle bilanční sumy – tedy objemu spravovaných peněz – kraluje trhu skupina ČSOB. Její bilanční suma meziročně narostla o osm procent na 1,631 bilionu korun.

Česká národní banka rozděluje banky podle velikosti bilanční sumy na tři kategorie: velké banky s bilanční sumou větší než deset procent celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru, střední banky s bilanční sumou dvě až deset procent celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru a malé banky s bilanční sumou menší než dvě procenta.

Bilanční suma bankovního sektoru ke konci roku 2019 činila 7,545 bilionu korun. Česko tak má podle kategorizace centrální banky tři velké banky (ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka), tři středně velké (UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Moneta). Zbytek, kde jsou třeba i Fio banka a Air Bank, jsou klasifikovány jako malé banky.

BankaBilanční suma (většinou ke konci roku 2019)
ČSOB1631 mld. Kč
Česká spořitelna1459 mld. Kč
Komerční banka1077 mld. Kč
UniCredit Bank877 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Raiffeisenbank371 mld. Kč
Moneta Money Bank220 mld. Kč
Fio banka147 mld. Kč
Air Bank119 mld. Kč
Sberbank84 mld. Kč
Banka Creditas75 mld. Kč
Wüstenrot67 mld. Kč
Equa bank60 mld. Kč (ke konci třetího čtvrtletí 2019)
mBank24 mld. Kč
Expobank20 mld. Kč
Trinity bank16 mld. Kč
Hello bank14 mld. Kč
Oberbanksamostatně za ČR neuvádí
Zdroj: výroční a tiskové zprávy, povinně zveřejňované informace z bank, odpovědi z tiskových oddělení nebo odhady webu Peníze.cz

Rekordní zisky

Tuzemským bankám loni v souhrnu podle dat České národní banky stoupl čistý zisk meziročně o téměř 12 procent na rekordních 90,9 miliardy korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl koncem roku 2019 meziročně o šest procent na 201 miliard korun. Úrokové výnosy se zvýšily téměř o čtvrtinu na 223 miliard korun – tady bankám výrazně pomáhaly zvýšené úroky ČNB, kde si nadbytečnou hotovost ukládají. Výnosy z poplatků a provizí jim naopak klesly o čtyři procenta na 44 miliard korun.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Nejvyšší čistý zisk – skoro 20 miliard korun loni – zaznamenala ČSOB. Šlo o rekord této skupiny, výrazně k němu přispěly jednorázové položky. Bez nich by čistý zisk loni vzrostl o šest procent, s nimi to bylo o čtvrtinu. Šlo například o výnos ve výši 2,1 miliardy z přecenění 55% podílu v Českomoravské stavební spořitelně v souvislosti s akvizicí zbylých 45 procent akcií.

Rekord hlásí i Česká spořitelna, jejíž zisk loni stoupl o víc jak patnáct procent. Třetí Komerční banka zůstala na stejné úrovni jako v roce 2018. V minusu, tedy se ztrátou, loni neskončila žádná banka.

Banky si podle březnového doporučení ČNB mají zisky nechat jako rezervu pro řešení důsledků současné koronavirové krize. Měly by pozastavit i výplatu dividend – o tom už rozhodli v Monetě a Komerční bance. Jde o preventivní opatření, které neříká, že jsou banky bezprostředně ohroženy. „Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní. Bankovní sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i makrozátěžové testy,“ uvádí ČNB.

BankaČistý zisk v roce 2019
ČSOB19,7 mld. Kč
Česká spořitelna17,7 mld. Kč
Komerční banka14,9 mld. Kč
UniCredit Bank9,9 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Raiffeisenbank4,19 mld. Kč
Moneta Money Bank4 mld. Kč
Fio banka1,8 mld. Kč
Air Bank1,5 mld. Kč
Wüstenrot0,57 mld. Kč
Sberbank0,54 mld. Kč
mBank0,46 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Banka Creditas0,25 mld. Kč
Trinity Bank0,064 mld. Kč
V přehledu jsou jen banky, které už výsledek za loňský rok zveřejnily. Některé výsledky jsou zatím neauditované.

Odklad, prosím

Ministryně financí chystá plošné přerušení splátek úvěrů. Podporuje to guvernér ČNB Jiří Rusnok, naopak třeba šéf České spořitelny dál preferuje cílenou podporu pro ty, kteří ji opravdu potřebují.

Odklad splátek bude pro všechny a na půl roku, chce Schillerová

 

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+57
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2020 10:11, Hans

Byl jsem u České, hodně dlouho. Přestoupil jsem kvůli poplatkům k Equa bank, a nemůžu si stěžovat. Jak na klientský servis, tak na různé platby, které nejsou! Výborné mobilní bankovnictví, s aplikací nemám problémy a nikdy jsem neměl. Za mě spokojenost s malou bankou.

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 3. 2020 9:37, eďa

Ty mld. čísel ( fiat měn) jsou jen na monitoru, že jo?

S odkladem splátek či slibem státní pomoci taky nezarmoutíš.

Takže začnou lidé vybírat všechny své úspory a nejdřív položí malé banky, nicméně spustí domino efekty.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Partners Financial Services