Přijde vám méně peněz, hrozí poplatek. Pozor na podmínky účtu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 3. 2020 | 6 komentářů

Když vám kvůli koronaviru přijde na účet méně peněz než obvykle, může vás banka připravit ještě o další. Při nesplnění podmínek pro bezplatné vedení totiž hrozí poplatek, který u takzvaných prémiových kont dosahuje stovek korun měsíčně. 

K mimořádnému odpuštění paušálu za vedení se už rozhodla Raiffeisenbank u svého Prémiového účtu. Ten je podle standardních podmínek bez poplatku, jestliže na něj přijde aspoň 50 tisíc korun měsíčně – počítají se jenom dvě nejvyšší transakce. Při nesplnění podmínek banka účtuje 250 korun.

„Rozhodli jsme se, že po dobu tří měsíců (za březen, duben, květen) nebudeme účtovat poplatek za vedení Prémiového účtu. V červnu již účtování proběhne podle platného ceníku,“ potvrzuje mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Konkurenční ČSOB zatím klienty o podobném kroku neinformovala. Za účet Premium konto standardně vybírá poplatek 900 korun za každý měsíc, kdy na něj nepřijde v součtu aspoň 50 tisíc korun. Bez ohledu na výši příjmu ho mají zdarma klienti s aspoň třímilionovou hypotékou nebo vklady v bance nad 1,5 milionu.

„V rámci této mimořádné události se snažíme vyjít maximálně vstříc našim klientům. U prémiových klientů se jedná vždy o individuální přístup a v následujícím období tomu nebude jinak. Situaci bedlivě sledujeme a dle vývoje připravíme následná opatření,“ říká k tomu mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Virus v peněžence

Ošetřovné. Náhrada mzdy v karanténě. Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění. Otevírací doba pro důchodce. Bezúročné půjčky... Informace se valí ze všech stran. Všechny je sbíráme.

Koronavirus a vaše peníze: Praktický přehled na jednom místě


Kdy vám pojištění pomůže? A má smysl si ho teď narychlo sjednat? Projděte si odpovědi na nejčastější otázky.

Životní pojištění a koronavirus: Co kryje a kdy máte smůlu


Plošné přerušení podporuje i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Naopak třeba šéf České spořitelny dál preferuje cílenou podporu pro ty, kteří ji opravdu potřebují.

Odklad splátek bude pro všechny a na půl roku, chce Schillerová

Nejvyšší paušál – rovných tisíc korun – pak podle standardního ceníku vybírá Česká spořitelna u účtu Erste Premier, pokud klientovi nepřijde na účet aspoň 70 tisíc korun měsíčně nebo nemá uloženo aspoň 1,5 milionu.

Zhruba poloviční poplatek vybírají UniCredit Bank v případě U konta Premium (499 Kč měsíčně, pokud na účet nepřijde aspoň 50 tisíc nebo vklady nepřesahují jeden milion) nebo Komerční banka u produktu Top nabídka (490 Kč měsíčně, jestliže na účet nepřijde aspoň 100 tisíc nebo vklady nepřesahují jeden milion).

„U klientů, kteří využívají účet Top nabídka, v tuto chvíli nepředpokládáme potíže plošného charakteru. Případné požadavky jsme připraveni řešit individuálně,“ říká mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Některé nadstandardní služby, které jsou součástí prémiových účtů, teď klienti ani nemohou využít, nebo jenom omezeně – například zvýhodněné vstupy do letištních salonků, cestovní pojištění nebo odměny za nákupy v obchodech.

Mírnější podmínky se týkají i některých běžných účtů. Například na Plus Konto u ČSOB musí standardně přijít měsíčně aspoň 10 tisíc korun (jinak banka strhává paušál 69 Kč), na U konto od UniCredit 12 tisíc korun (jinak 199 Kč). Podobná omezení zůstávají také u některých starších produktů jiných bank, přestože většina teď už nabízí účty bez poplatku za vedení i za základní služby bez podmínek (výjimkou je Komerční banka s poplatkem 6 Kč za každou odchozí platbu do jiné banky).

Podobně zatím odpovídají i ostatní bankyKlienti, jejichž banka podobný poplatek neodpustí plošně, mohou o jeho prominutí žádat individuálně právě s odkazem na mimořádnou situaci – tedy nižší příjem kvůli dopadům epidemie koronaviru.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2020 14:55, V. R.

Ten poplatek je jasně daný a příjem na účet můžete splnit i přeposláním z jiného svého účtu. Takže já nevidím problém. Banka určitě může poplatek odpustit a v současné situaci by to nejspíš taky udělala, ale pokud si někdo toto neohlídá je to jen a jen jeho problém.

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 3. 2020 16:13, Honza

Strhnou, pouze jednou a končíme. Navíc budu varovat ostatní. Pokud budou jednat tak jak dovolí zakon a ne slušnost, jiný postup se nevyplácí.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.