Krok za krokem: Požádejte banku o vrácení platby kartou

| rubrika: Jak na to | 9. 9. 2009
Krok za krokem: Požádejte banku o vrácení platby kartou
Tisícům lidí zůstala doma po krachu aerolinek SkyEurope náhle bezcenná letenka. Těm, kdo ji zakoupili přes internet a zaplatili kartou, svitla naděje po výzvě aerolinek, ať si nechají peníze vrátit od své banky.

A velké bankypotvrzují, že nejde o nic složitého. Tuto možnost lze využít i v jiných případech než je krach obchodníka, kterému jste zaplatili.

"Obecně lze říci, že na jakoukoliv transakci platební kartou lze podat u vydavatelské banky reklamaci . Před podáním reklamace u banky by se však držitel měl primárně pokusit vyřešit problém u obchodníka," vysvětlila mluvčí České spořitelnyKristýna Havligerová.

Krok první: obraťte se na obchodníka

Reklamaci mohou podat zákazníci, kteří ne vlastní vinou nedostali služby nebo zboží, za které zaplatili. Podmínkou podání reklamace je předchozí pokus vyřešit situaci přímo s obchodníkem.

"Pokud není možné obchodníka kontaktovat nebo se zákazníkem nekomunikuje, může se obrátit na vydavatele platební karty, kterou úhradu provedl," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Krok druhý: podívejte se do smlouvy s bankou

Lhůta, po kterou lze o vrácení platby požádat, je různá. U Komerční banky lze uplatnit reklamaci standardně 40 dní od zaúčtování transakce , ČSOB umožňuje podat žádost o vrácení peněz i 120 dní po platbě a v některých případech i déle.

"Řešení reklamací se řídí pravidly mezinárodních asociací Visa/MasterCard a na jejich základě byla stanovena i 75denní lhůta od data uskutečnění transakce. Stejnou lhůtu má tak nastavenu většina českých i zahraničních bank. Lhůta pro podání reklamace je zároveň součástí smluvního ujednání s klientem," uvedla za Českou spořitelnu Havligerová.

Krok třetí: navštivte banku

Přestože teoreticky je možná reklamace prostřednictvím telefonu nebo elektronické pošty , velké banky se shodují, že nejlepší je přijít na pobočku osobně.

"Zásadně platí, že reklamace musí být podána písemně, ideálně na pobočce banky, podepsána držitelem platební kartya musí obsahovat přesný a úplný výčet reklamovaných transakcí včetně částek," konstatovala Klucová.

Pro případ společnosti SkyEurope navrhuje Komerční banka následující formulaci: "Reklamuji následující transakce uskutečněné u obchodníka SkyEurope z důvodu neposkytnutí služby a bankrotu společnosti SkyEurope (následuje datum a číslo transakce). Pokusil jsem se kontaktovat společnost SkyEurope dne (zde uvedené datum), ale na kontaktním telefonním čísle pro ČR je pouze nahrána informace o ukončení služeb."

Kromě tohoto dokumentu by si měl klient na pobočku přinést letenku, nebo potvrzení o jejím zakoupení, e-mail od SkyEurope v němž informuje o ukončení činnosti a který rozeslala všem svým klientům a případně i dokumentaci dokazující komunikaci se společností SkyEurope.

Protože potřebná dokumentace se může v jednotlivých případech různit , je lepší se před návštěvou banky telefonicky informovat, co vše je třeba mít s sebou.

Reklamovat lze jen platbu kartou

Ve spojitosti s krachem SkyEurope se na banky obrací stovky klientů, jejich počet však nechtějí upřesnit. Jinak žádosti o vrácení peněz zaplacených kartou sice nejsou na denním pořádku, ale nejsou ani ničím výjimečným.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/nakupy/clanek.phtml?id=646908
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

kreditní karta, reklamace, SkyEurope

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.