Krok za krokem: Požádejte banku o vrácení platby kartou

Veronika Skálová | rubrika: Jak na to | 9. 9. 2009
Krok za krokem: Požádejte banku o vrácení platby kartou
Tisícům lidí zůstala doma po krachu aerolinek SkyEurope náhle bezcenná letenka. Těm, kdo ji zakoupili přes internet a zaplatili kartou, svitla naděje po výzvě aerolinek, ať si nechají peníze vrátit od své banky.

A velké bankypotvrzují, že nejde o nic složitého. Tuto možnost lze využít i v jiných případech než je krach obchodníka, kterému jste zaplatili.

"Obecně lze říci, že na jakoukoliv transakci platební kartou lze podat u vydavatelské banky reklamaci . Před podáním reklamace u banky by se však držitel měl primárně pokusit vyřešit problém u obchodníka," vysvětlila mluvčí České spořitelnyKristýna Havligerová.

Krok první: obraťte se na obchodníka

Reklamaci mohou podat zákazníci, kteří ne vlastní vinou nedostali služby nebo zboží, za které zaplatili. Podmínkou podání reklamace je předchozí pokus vyřešit situaci přímo s obchodníkem.

"Pokud není možné obchodníka kontaktovat nebo se zákazníkem nekomunikuje, může se obrátit na vydavatele platební karty, kterou úhradu provedl," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Krok druhý: podívejte se do smlouvy s bankou

Lhůta, po kterou lze o vrácení platby požádat, je různá. U Komerční banky lze uplatnit reklamaci standardně 40 dní od zaúčtování transakce , ČSOB umožňuje podat žádost o vrácení peněz i 120 dní po platbě a v některých případech i déle.

"Řešení reklamací se řídí pravidly mezinárodních asociací Visa/MasterCard a na jejich základě byla stanovena i 75denní lhůta od data uskutečnění transakce. Stejnou lhůtu má tak nastavenu většina českých i zahraničních bank. Lhůta pro podání reklamace je zároveň součástí smluvního ujednání s klientem," uvedla za Českou spořitelnu Havligerová.

Krok třetí: navštivte banku

Přestože teoreticky je možná reklamace prostřednictvím telefonu nebo elektronické pošty , velké banky se shodují, že nejlepší je přijít na pobočku osobně.

"Zásadně platí, že reklamace musí být podána písemně, ideálně na pobočce banky, podepsána držitelem platební kartya musí obsahovat přesný a úplný výčet reklamovaných transakcí včetně částek," konstatovala Klucová.

Pro případ společnosti SkyEurope navrhuje Komerční banka následující formulaci: "Reklamuji následující transakce uskutečněné u obchodníka SkyEurope z důvodu neposkytnutí služby a bankrotu společnosti SkyEurope (následuje datum a číslo transakce). Pokusil jsem se kontaktovat společnost SkyEurope dne (zde uvedené datum), ale na kontaktním telefonním čísle pro ČR je pouze nahrána informace o ukončení služeb."

Kromě tohoto dokumentu by si měl klient na pobočku přinést letenku, nebo potvrzení o jejím zakoupení, e-mail od SkyEurope v němž informuje o ukončení činnosti a který rozeslala všem svým klientům a případně i dokumentaci dokazující komunikaci se společností SkyEurope.

Protože potřebná dokumentace se může v jednotlivých případech různit , je lepší se před návštěvou banky telefonicky informovat, co vše je třeba mít s sebou.

Reklamovat lze jen platbu kartou

Ve spojitosti s krachem SkyEurope se na banky obrací stovky klientů, jejich počet však nechtějí upřesnit. Jinak žádosti o vrácení peněz zaplacených kartou sice nejsou na denním pořádku, ale nejsou ani ničím výjimečným.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/nakupy/clanek.phtml?id=646908

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak banky řeší stížnosti a reklamace klientů

23. 4. 2009 | Věra Tůmová | 13 komentářů

Jak banky řeší stížnosti a reklamace klientů

V některých tuzemských bankách si klienti stěžují rok od roku více. Není to však podle bankéřů kvůli krizi či špatným službám. Spíše jde o různé podněty, díky kterým se banky mohou... celý článek

Finanční arbitr bude silnější a více vidět

21. 4. 2008 | Věra Tůmová, Jan Stuchlík

Finanční arbitr bude silnější a více vidět

Nechceme jen více moci, ale usilujeme i o možnost místo autoritativních verdiktů zprostředkovávat smírné řešení sporů mezi bankovními klienty a bankami, říká nový finanční arbitr František... celý článek

Deset let, které změnily české bankovnictví

10. 4. 2008 | Věra Tůmová | 4 komentáře

Deset let, které změnily české bankovnictví

České banky se v posledních deseti letech zásadně změnily, jejich klienti ale také. Jeden či dva produkty dnes běžnému klientovi nestačí. Chce daleko více, nebojí se inovací a vyžaduje... celý článek

Desatero jak snadno změnit banku

26. 2. 2008 | Věra Tůmová | 11 komentářů

Desatero jak snadno změnit banku

Banky změní své chování vůči klientům jen tehdy, když budou cítit, že o ně mohou snadno přijít, tvrdí experti. V Česku se však ke změně banky odhodlá jen málokdo. Přitom nejde zase... celý článek

Bankovní doklady hned nevyhazujte, můžete je potřebovat

18. 2. 2008 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Bankovní doklady hned nevyhazujte, můžete je potřebovat

Výpis z účtu dostává do schránky stále ještě většina klientů tuzemských bank. Při vyřizování na přepážce dostanou další doklad. Za pár let to je pěkná kupa. Někdo vše vyhazuje, jiný... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.