Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Se splácením dluhů má potíže až pětina lidí

| rubrika: Co se děje | 7. 9. 2009 | 4 komentáře
Se splácením dluhů má potíže až pětina lidí
Lidé mají stále větší problémy splácet dluhy. Potvrzují to pololetní statistiky registru dlužníků, které vede sdružení Solus. V jednotlivých krajích vzrostl počet dlužníků o 15 až 20 procent. Největší nárůst zaznamenala Praha a Plzeňský kraj.

Počty lidí, kteří mají problémy se splácením bankovních a nebankovních půjček, měsíčních účtů za telefon, elektřinu a další služby, narůstají. Hlásí to sdružení Solus provozující rejstřík dlužníků pro 26 členských bankovních a nebankovních společností.

V registru Solusu je nyní vedeno přes 1,3 milionů záznamů o více než 801 tisících spotřebitelích, kteří mají nebo měli potíže se splácením dluhů. „Pololetní statistiky potvrzují, že problémy spotřebitelů se splácením smluvních závazků narůstají. Nynější krize nenahrává lidem, kteří měli potíže již dříve, aby své dluhy vyřešili,“ poznamenává předseda sdružení Solus Luděk Čermák. Za první pololetí letošního roku přibylo do Registru fyzických osob dalších 56 tisíc problematických spotřebitelů.

Anketa

Jak letos vycházíte se svým příjmem

„Meziročně v 1. pololetí vzrostl počet dlužníků, kteří mají problémy se splácením, zejména v Praze a Plzeňském kraji, u obou o více než 20 procent. V ostatních krajích jich přibylo v rozmezí od 15 do 20 procent. Spotřebitelé dluží po splatnosti našim členským společnostem více než 18 miliard korun, “ informuje Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.

Téměř 46 procent lidí, kteří mají v registrech záznam, se opozdilo se splátkami déle než tři měsíce a jejich průměrný dluh dosahuje zhruba 23 tisíce korun. Dalších 13,5 procenta problematických spotřebitelů neuhradilo až deset splátek a jejich dluh včetně úroků z prodlení dosahuje v průměru 150 tisíc korun. Zhruba třetina lidí po zapsání do registru dlužníků pohledávky letos již vyrovnala, jejich jméno bude ale z registru vymazáno až po uplynutí tříleté lhůty. Zhruba desetina lidí, kteří jsou již v registru vedení, se chce zadlužit opakovaně,“ upozorňuje Jan Stopka.

Z celkových 801 206 lidí evidovaných v registru pro potíže se splácením, jich žije nejvíce v Moravskoslezském kraji (107 tisíc registrovaných jmen) a dále v Ústeckém kraji (98 tisíc registrovaných jmen). „Jde o kraje s vysokou nezaměstnaností,“ poznamenává Stopka. Jak ale dodává, překvapivý je letošní více než pětinový nárůst dlužníků ve Středočeském kraji, ve kterém nyní má po splatnosti splátky celkem 92 tisíc lidí. O dvacet procent narostl i počet problematických dlužníků v Praze, který se vyšplhal na 81 tisíc lidí. „Zde je přitom oproti ostatním krajům nezaměstnanost podstatně nižší. Vliv nezaměstnanosti na zadlužování tak zřejmě není nyní rozhodující,“ míní Jan Stopka.

Členy Solusu je 26 společností. Jsou to například Cetelem, Cofidis, Home Credit, T-mobile, O2 či Vodafone, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCreditBank nebo ČSOB leasing. Prostřednictvím internetového dotazu zadaného do databáze dlužníků mohou tyto společnosti okamžitě zjistit, nakolik může být nový klient rizikový a zda již nedluží jinému členu Solusu. Mohou tak snižovat riziko případných ztrát.

„Na základě dotazu se členská společnost dozví informaci o existenci dluhu klienta nebo informaci, že dluh již vyrovnal, ale dříve měl potíže ho splatit. Data se shromažďují se souhlasem klientů. Pokud člověk neplní své smluvní závazky u jednoho či více členů sdružení, je velmi pravděpodobné, že nezíská novou službu u dalších členů sdružení Solus, případně ji nezíská v požadovaném rozsahu,“ uzavírá Jan Stopka.

Je podle vás nárůst počtu dlužníků, kteří mají problémy se splácením úvěrů, pro ekonomiku nebezpečný? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-28
Ano
Ne

Diskuze

8. 9. 2009 | 21:33 | Hráč

Pouze Váš subjektivní názor. Rozhodně by pořad prospěl,kdyby ho třeba i ,,za trest" sledovali ti dlužníci. Jinak budou dlužit znovu. více

7. 9. 2009 | 23:37Krotitelé dluhů jsou stejně užitečný pořad jako kampaň Nemyslíš-zaplatíš. Tedy jde pouze za zbytečné utrácení veřejných peněz za kšeftíček pro kamarády.
více

7. 9. 2009 | 16:09 | KAČENA

Ono zadlužovat a zadlužovat.Moje manželka schovávala účty s tím že jsou zaplaceny.Poté si navypůjčovala peníze z bank a od těch co poskytují úvěry na OP.Nyní je nezvěstná ,barák propadl exekuci a já jsem nyní dlužník...více

7. 9. 2009 | 8:09 | Hráč

Zadlužených bude přibývat,pokud se nenaučí rozlišovat,co je pro ně při půjčce nezbytné a co je jenom podlehnutí reklamě a okolí. A hlavně mít stále v hlavě jednoduché počty :příjem udržet nad výdaji,na to stačí 7.třída....více

Oblíbená témata

dlužníci

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK