Jak se zadlužit zodpovědně

Eva Sovová | rubrika: Jak na to | 31. 7. 2008 | 15 komentářů
Jak se zadlužit zodpovědně
Zadlužit se je vážné rozhodnutí. Občanské poradny umí bezplatně poradit, jak nespadnout do finanční pasti. Přinášíme deset základních otázek, na něž byste si měli odpovědět dříve, než se zadlužíte.

„Chci okamžitě požádat o prominutí dluhů. A spěchá to, protože mi už hrozí exekuce!“ To jsou nejčastější věty, se kterými přicházejí zadlužení lidé do bezplatných poraden. Potvrzuje to Asociace občanských poraden (AOP) sdružující čtrnáct poradenských center po celé České republice. Za první pololetí požádalo občanské poradny o bezplatné finanční poradenství celkem 1320 lidí, většinou ve věku 31 až 40 let. Každý druhý se zajímal o to, jaká má jako dlužník práva a povinnosti. Exekuce již hrozila 356 zadluženým.

Všech čtrnáct poraden sdružených v asociaci je zapojeno do rozsáhlého celorepublikového projektu nazvaného Finanční gramotností proti dluhové pasti, který funguje v České republice již devátý měsíc.

K tomu, aby se člověk nedostal do dluhů a předešel zbytečným finančním problémům, často postačí zdravý úsudek a větší míra zodpovědnosti. Asociace občanských poraden spolu se Sdružením obrany spotřebitelů, které je partnerem projektu Finanční gramotností proti dluhové pasti, lidem radí, aby si před tím, než podepíšou úvěrovou smlouvu, položili následující otázky:

1) Chcete si opravdu půjčit?

Důkladně si rozmyslete, zda si půjčku můžete dovolit. Sedněte si s rodinou a sestavte hrubý nástin nynějších i budoucích příjmů a výdajů. Po odečtení splátek vám vždy na účtu musí zbýt dostatečná rezerva pro případ nenadálých událostí, které mohou nastat v práci, v rodině i ve vašem zdravotním stavu.

2) Je předmět půjčky vhodnou investicí?

Úvěr omezuje vaši spotřebu po celou dobu jeho splácení. Proto by vám to, na co si půjčujete, mělo přinášet užitek po dostatečně dlouhou dobu a sloužit i po zaplacení poslední splátky. Vyhněte se placení půjčky půjčkou.

3) Kdo vám půjčí?

Úvěr si můžete opatřit od banky, zavedené nebankovní instituce nebo jinou formou, například od známých či na inzerát od neznámého poskytovatele úvěrů. U banky musíte počítat s delším a důkladnějším ověřovacím procesem. Splátkové firmy poskytují mnohdy půjčky rychlejší a flexibilnější, ale zpravidla bývají dražší. Další poskytovatelé úvěrů mohou být velice drazí a mohou vás tak přivést do potíží.

4) Kolik úvěr bude stát?

Vždy se ptejte, kolik zaplatíte. Roční úroková sazba (úrok p.a.) není odpovídajícím vyjádřením ceny půjčky. Do hry vstupují další poplatky třeba za správu úvěru, za uzavření smlouvy a další. Přesnějším ukazatelem, co stojí úvěr, je proto RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů na úvěr. Ta vedle úroku zohledňuje i další náklady. Poskytovatelé úvěru jsou ze zákona povinni sazbu RPSN sdělit.

5) Jak vám půjčí?

Udělejte si přehled o aktuální nabídce úvěrůna trhu od několika poskytovatelů. Půjčky jsou poskytovány v různé podobě – formou spotřebitelského úvěru, kreditní karty, kontokorentu, hypotéky, leasingu. Neberte automaticky první nabídku, zvolte tu nejvýhodnější. Poskytovatel si vás prověří v úvěrových registrech, proto dbejte o svou platební minulost.

6) Kde se dozvíte potřebné informace?

Reklama, letáky či informace na internetu mohou být užitečným vodítkem, jak získat základní informace o půjčce. Právní závaznost má ale jedině smlouva, proto všechny podrobnosti hledejte v ní. Před podpisem několikrát smlouvu pozorně pročtěte, nikdy se nerozhodujte rychle a pod přímým tlakem. Jestliže s některou pasáží nesouhlasíte nebo něčemu nerozumíte, dokument nepodepisujte a poraďte se s nezávislým odborníkem.

Anketa

Bojíte se zadlužování?

7) Jaké náležitosti má mít smlouva?

Vždy musí být uzavřená písemně. Jedno vyhotovení vám vždy musí zůstat v rukou. Kromě označení smluvních stran musí smlouva obsahovat stanovení roční procentní sazby nákladů(RPSN) na spotřebitelský úvěr, podmínky změny smlouvy, maximální výši úvěru, výši jednotlivých splátek, jejich přesný počet a rozvržení a také ustanovení o právu na předčasné splacení úvěru.

8) Nesnaží se vás někdo nachytat?

Typickou pastí na spotřebitelejsou nejčastěji přemrštěné smluvní pokuty znemožňující předčasné splacení úvěru. Dále jsou to třeba vysoké smluvní penále postihující například za sebemenší prodlení ve splátkách nebo rozhodčí doložky, které vás mohou v případě sporu zbavit práva obrátit se na soud. Dávejte si pozor také na závazek neomezených záruk, například povolení k inkasním platbám ze strany věřitele a bianco směnky, či bianko šeky.

9) Na co si dát pozor?

Nepodléhejte nátlaku, nevěřte svodům reklamy a při sjednávání půjčky nejednejte nikdy ukvapeně. Vše si nechte řádně projít hlavou, protože zadlužit se je vážné rozhodnutí. Jestliže si chcete půjčit větší obnos, uvažujte v širších souvislostech a připlaťte si za pojištění pro případ, že nebudete schopni úvěr splácet.

10) Kdo může pomoci?

S dotazy se můžete obracet na SOS – Sdružení obrany spotřebitelů, Poradnu při finanční tísnia bezplatné občanské poradny působící po celé ČR. Pokud dojdete k závěru, že poskytovatel úvěru přímo porušuje zákon, můžete kontaktovat Českou obchodní inspekci(v případě že poskytovatelem úvěru není banka) nebo Českou národní banku. Závažná pochybení oznamte přímo Policii ČR.

Co vše jste brali v úvahu, když jste si brali svůj první úvěr? Podělte se o názor.

 

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2008 16:08, Hráč

Zadlužit se zodpovědně dovede jen málo lidí,jsou totiž většinou finančně negramotní.Není se také čemu divit,nikdo je to nenaučil,školy se tím nezabývají a studovat finance je veskrze věc neoblíbená.
Nadace Arnošt už tři roky zpracovává projekt Ekonomické a finanční gramotnosti do škol (www.sysel-arnost.cz), připravila vstupní učebnici Tajný deník Barborky Syslové aneb Cesta k finanční samostatnosti pro menší děti ZŠ, ale v celostátním programu finanční gramotnosti pozoruji, že se tato akce dostává jen na jednu problematiku- získávat nové klienty bankovního sektoru, kteří se budou stále zadlužovat. Druhá strana mince se zanedbává - a to-postarat se sami co nejvíce o sebe podnikáním či investováním a v neposlední řadě zvýšením finanční gramotnosti čili vědět,kdy a proč se případně zadlužovat. Tedy - kupovat aktiva (na ty ovšem banky nepůjčují) a ne jen se zadlužovat na spotřební věci. Na základní škole už třetím rokem mám volitelný předmět Základy finančního vzdělávání a děti už ví, že se musí o sebe postarat sami.Rozhodně ale neuvítají, že se mají pouze stát klienty bank a nechat se zase ovládat.

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2008 15:42, Jaromír Adámek

Člověk musí být opatrný na podmínky a půjčovat si jen na to, co opravdu nutně potřebuje (bydlení).


Jak vidím reklamu na spotřební půjčky typu "odešla vám mikrovlnka, my vám půjčíme na novou", případně "dovolená na půjčku", či "půjčte si na dárky" tak mi je špatně. Raději si koupím mikrovlnku za 800 Kč (nebo žádnou), místo dovolené si zajdu na hory a jako dárek dám knížku za dvě stovky, než se zadlužit a pak za nějakou zbytečnost neplatit 30000, ale s penálemi 100k a nebo možná rovnou přijít o bydlení.


Příjde mi, že lidi jsou děsně tupí, a vyloženě se chtějí zruinovat pro spotřební blbosti.

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Osobní bankrot: nesmyslně vysoké zálohy na oddlužení

16. 7. 2008 | Eva Sovová | 30 komentářů

Osobní bankrot: nesmyslně vysoké zálohy na oddlužení

Žadatelé o osobní bankrot často nemají desetitisíce na zaplacení insolvenčního správce, který dohlíží na jejich oddlužení. Rýsuje se ale, že soudy se sjednotí a na zálohách pro správce... celý článek

Osobní bankrot: jak se vyvarovat nejčastějších chyb

30. 5. 2008 | Eva Sovová | 6 komentářů

Osobní bankrot: jak se vyvarovat nejčastějších chyb

Soudy přijímají jen bezchybné návrhy na oddlužení. Lidé bez právního vzdělání mají s vyplněním žádosti potíže. Aby soud žádost nezamítnul pro formální nedostatky, je užitečné obrátit... celý článek

Osobní bankrot není pro dlužníky s malými příjmy

26. 5. 2008 | Eva Sovová | 20 komentářů

Osobní bankrot není pro dlužníky s malými příjmy

Soudy nedávají dlužníkům s nízkými příjmy šanci vyhlásit osobní bankrot. Pětinu žadatelů už poslaly do konkurzu. V Praze soudci požadují, aby dlužník složil zálohu až 30 tisíc korun... celý článek

Zoufalí dlužníci se mohou obrátit na novou poradnu

21. 1. 2008 | Eva Sovová | 22 komentářů

Zoufalí dlužníci se mohou obrátit na novou poradnu

Zbavit se čestně dluhů není v Česku stále jednoduché. Insolvenční zákon, který by měl dlužníkům pomáhat, na ně připravil past. Dlužník musí podat bezchybný návrh, jinak jej soud vrátí.... celý článek

Desatero osobního bankrotu, aneb jak se zbavit dluhů

18. 12. 2007 | Věra Tůmová | 41 komentářů

Desatero osobního bankrotu, aneb jak se zbavit dluhů

Od ledna se poctivým dlužníkům otevře cesta, na jejímž konci budou moci říct: "Konečně bez dluhů." Věřitelé zase budou moci získat od dlužníků více peněz, než kdyby na ně poslali exekutory.... celý článek

Partners Financial Services