Pokud má dlužník šanci řešit oddlužení osobním bankrotem, může jeho snaha ztroskotat na chybně vyplněném formuláři. Potvrzují to zkušenosti specialistů Poradny při finanční tísni, která zdarma lidem radí, jak řešit nejrůznější finanční problémy.
„Pomáhali jsme zpracovat žádost již třiceti dlužníkům. Některé žadatele soudy odmítly pro formální nedostatky, neboť si žádost o oddlužení podávali svépomocí sami. Nyní těmto lidem pomáháme nedostatky odstranit tak, aby návrh byl perfektní,“ říká předseda správní rady Poradny při finanční tísni Karel Suchý. V šesti případech, s nimiž poradna pomáhala, dlužníci u soudů uspěli. Soud jim povolil vyhlásit osobní bankrot a začínají posílat věřitelům první splátky.
„Největší potíže dělá lidem kolonka, ve které mají uvést tak zvané rozhodné skutečnosti osvědčující jejich úpadek. Zpravidla zde lidé vyplní strohou informaci, že nejsou schopni plnit závazky, mají malý příjem a spoustu pohledávek. Případně kolonku ani nevyplní. Přitom jde o nejdůležitější část žádosti, podle které soud rozhoduje, zda oddlužení povolí nebo ne,“ upozorňuje specialista poradenského centra Nikola Spurný.
Podle Spurného se v této části žádosti musí přesně popsat jednotlivé závazky, v jakém jsou stavu, kdo půjčku poskytl a jak dlouho dlužník neplatí. Vše se dokládá důkazními listinami, například smlouvou o poskytnutí úvěru, výpisem bankovních účtů, upomínkami věřitelů, odstoupením od smlouvy či platebním rozkazem, jestliže už dříve projednával případ soud. Důležité proto je, aby dlužník, který to myslí s oddlužením vážně, přijímal poštu věřitelů a obstaral si co nejvíce důkazních listin o úpadku.
V žádosti je potřeba dluhy také správně rozdělit. Jednak podle toho, zda jsou nezajištěné nebo zajištěné, tedy kryté například nemovitostí nebo směnkou. „Často chybují lidé také v tom, že nedokáží správně popsat, zda jsou jejich závazky vykonatelné nebo nevykonatelné. Nevykonatelné jsou ty, které doposud neprošly nebo teprve procházejí soudním či rozhodčím řízením a ve věci ještě nebylo vydáno pravomocné rozhodnutí. U vykonatelných závazků je již řízení ukončeno a pravomocné rozhodnutí existuje. Vykonatelným závazkem je rovněž takový, ohledně kterého byl sepsán exekutorský či notářský zápis,“ vysvětluje specialista poradny Nikola Spurný.
Dlužník, který se chce nechat oddlužit, může v žádosti rovněž navrhnout, jakým způsobem má být jeho úpadek řešen. V návrhu na oddlužení je potřeba také odhadnout, jaké příjmy dlužník očekává v následujících pěti letech. To proto, aby soud mohl posoudit, zda existuje předpoklad pro splacení alespoň 30 procent pohledávek a případně povolil oddlužení formou splátkového kalendáře.
„Insolvenční zákon přesně stanoví způsob výpočtu částky, kterou musí dlužník odevzdávat měsíčně věřitelům. Věřitelé přitom mohou písemně vyjádřit souhlas i s nižším plněním než 30 procent. Částka, která dlužníkovi zbude, musí postačit na nájem, obživu a další nezbytné osobní výdaje. Jestliže jsou příjmy příliš malé, soud pošle žadatele do konkurzu,“ poznamenává Karel Suchý.
Při kalkulaci, zda je žadatel schopen uhradit během pěti let alespoň 30 procent dluhů, se vychází z čistého příjmu dlužníka. Například ženatému dlužníkovi s jedním dítětem, který dosahuje měsíčně příjmu 19 tisíc korun čistého, musí zůstat na živobytí minimálně 8 370 korun. Na zaplacení insolvenčního správce, který měsíčně přijde zhruba na 1 100 korun, a na pravidelné splátky věřitelům, se z takového platu dá za pět let splatit nejvýše 637 500 korun (měsíčně celkem 10 600 korun).
Znáte někoho, kdo požádal o osobní bankrot? Povězte nám jeho příběh.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 10. 2015 17:14, Václava Kličková
Zdravím mam dotaz mam celkový dluh přes 500000 a je v tom 7 věřitelů čistý plat mam 11200 plus odměny celkem na to udělá 12800 mam v péči malého syna a chtěla bych vyhlásit osobní bankrot mam nějakou šanci? Dekuji
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 9. 2015 9:58, jana černá
Mám zaplacenou celou částku za 4'5 roku a po dvou mšsících mi začala chodit stálá pošta od exetutorů na zaplacení téže částky.jak to řešit vámnikdo neporadí.prosteto platit znovu.
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.