Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Osobní bankrot: nesmyslně vysoké zálohy na oddlužení

| rubrika: Co se děje | 16. 7. 2008 | 29 komentářů
Osobní bankrot: nesmyslně vysoké zálohy na oddlužení
Žadatelé o osobní bankrot často nemají desetitisíce na zaplacení insolvenčního správce, který dohlíží na jejich oddlužení. Rýsuje se ale, že soudy se sjednotí a na zálohách pro správce budou chtít nejvýš pět tisíc korun. Správce možná nahradí státní úředníci.

Žadatelé o osobní bankrot často nemají desetisíce na zaplacení insolvenčního správce, který dohlíží na jejich oddlužení. Rýsuje se ale, že soudy se sjednotí a na zálohách pro správce budou chtít nejvýš pět tisíc korun. Správce možná nahradí státní úředníci.

Žadatelům o osobní bankrot svitla naděje, že nebudou muset shánět až 50 tisíc korun, aby složili zálohu na odměnu svého insolvenčního správce, jak jim určil soud. "Odměna insolvenčního správce je úskalím insolvenčního zákona. Většina případů končí na tom, že dlužník na zaplacení správce nemá, " potvrzuje Jaroslav Bureš, místopředseda Vrchního soudu v Praze.

Za první půl rok, kdy zadlužení lidé mají podle nového insolvenčního zákona šanci požádat soud, aby jim povolil osobní bankrot, podalo návrh na oddlužení již 1 040 dlužníků . "Na oddlužení ale není nárok, vždy záleží na rozhodnutí soudu. K 30. červnu povolily soudy oddlužení ve 292 případech, tedy necelé třetině žadatelů," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Uchazeči o oddlužení - 1.pol.2008

1. Ostrava274 žádostí povoleno 68
2. Ústí nad Labem241 žádostí povoleno 102
3. Brno143 žádostí povoleno 21
4. Praha121 žádostí povoleno 31
5. Hradec Králové115 žádostí povoleno 32
6. Plzeň79 žádostí povoleno 27
7. České Budějovice65 žádostí povoleno 11
zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Podle Bureše by mohl být počet povolených případů ale výrazně vyšší. "Je třeba, aby se soudní praxe sjednotila a správně pochopila princip fungování zálohy. Vybírat 20 nebo i 50 tisícové zálohy na práci insolvenčního správce je nesmyslné. Na odstartování pětiletého procesu oddlužení postačí, aby dlužník složil předem na odměnu svého správce, kterého mu určí soud, a to nejvýše 3 až 5 tisíc korun," poznamenává Bureš.

Podle zákona je jen na soudcích, zda určí, aby dlužník předem složil na insolvenční řízení nulovou zálohu nebo určitou sumu až do výše 50 tisíc korun. Zatímco v Praze soudy požadují často po dlužnících na záloze 20, 30 i 50 tisíc korun, mimopražské soudy jsou vstřícnější a určují zálohy nejvýše desetitisícové. I to ale znamená, že si žadatel musí na zálohu sehnat peníze a zpravidla se znovu zadlužit. Kdo totiž zálohu včas neuhradí, soud mu oddlužení nepovolí. A to i přesto, že dotyčný je schopný ze svých současných příjmů splatit větitelům během pěti let alespoň třetinu dluhů a zároveň mu zbude na základní živobytí.

Ze zálohy se přitom paradoxně hradí odměna správci jen do okamžiku, než soud oddlužení povolí, což trvá zpravidla dva až tři měsíce. Ze složených peněz se tak správci vyplatí například za tři měsíce celkem 3 300 korun (3 krát 1 100 Kč). Na zbytek zálohy se už sahat nesmí, leží pouze na kontě a vyúčtuje se a vrátí dlužníkovi až po uplynutí pětiletého procesu oddlužení. Další měsíční odměnu po zbývajících pět let musí totiž dlužník platit správci již ze svých příjmů ve stanoveném měsíčním kalendáři.

Půlroční zkušenosti s uplatňováním nového zákona v praxi nyní vyhodnocuje expertní skupinasložená ze zástupců odborníků na insolvenční právo. "Chceme ministru spravedlnosti předložit návrh, aby stát zvážil, zda je schopen dohlížet nad procesem oddlužení sám a nevtahoval do něj insolvenční správce. Jejich úlohu by mohli převzít státní úředníci. Je to řešení, jak dosáhnout lepší účinnosti nového zákona," říká Jaroslav Bureš.


Dlužník nyní zaplatí svému správci přes 60 tisíc korun. Veškerou agendu spojenou s měsíčním splácením dluhů jednotlivým věřitelům si přitom musí zajišťovat sám na své náklady. Správce nad celým procesem jen dohlíží. Pokud by roli správců převzali státní úředníci, náklady na celé pětileté oddlužení by se zadluženým lidem podstatně snížily, zvýšily by se i počty povolených oddlužení a věřitelé by mohli získat zpět i větší část dluhu.

Nejvíce žádostí o odlužení si v prvním pololetí podali zadlužení lidé žijící v Ostravě, kde soudy evidovaly 274 případů a povolily 68 osobních bankrotů. Na druhém místě je Ústí nad Labem, kde bylo podáno 102 žádostí a povoleno 72 případů (70 %). Málo úspěšní byli zatím žadatelé v Brně, kde se o osobní bankrot ucházelo u soudů 145 dlužníků a pouze 21 lidem soudy oddlužení povolily. V Praze do konce června 2008 soudy povolily 31 oddlužení z celkových 121 podaných žádostí.

Znáte ve svém okolí někoho, komu by osobní bankrot mohl pomoci? Podělte se o příběh a zkušenosti.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+28
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 10. 2010 8:08, Zdenka

Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost z insolventního řízení. Jsem jedna z těch, která se dostala do problémů a už jsem nestíhala splátky. Nejdříve jsem látala půjčku půjčkou, ale dostala jsem se do situace, že už jsem nesehnala další úvěr, abych mohla uhradit dlužné splátky. Zkusila jsem tedy Asterii, uhradila jsem jim poplatek, ale v zápětí mi přišly od mých věřitelů odpovědi, že s nikým nebudou jednat ohledně mých splátek a požadovali splátky tak, jak byly ve smlouvě. To jsem samozřejmě už nemohla dodržet, ani termín ani výši splátky. Začaly telefonáty, výhrůžky …. Bála jsem se zvednout telefon, co zase bude. Pak přišly osobní návštěvy z vymáhacích společností a to už jsem musela opravdu něco dělat, nebo skončím v exekuci. Na internetu jsem našla inzerát o oddlužení formou insolventního řízení. Jenže při pomyšlení, že bych něco řešila soudně mi nabíhala husí kůže! Ale protože mě z jedné strany tlačil strach z exekucí a z druhé strach ze soudu, tak jsem té paní napsala. Všechno mi to pomohla vyřídit a cca za 3 týdny po podání na krajský soud mi přišlo vyrozumění, že mám povolené oddlužení. Ten pocit se nedá popsat, to se musí zažít! Dnes jsem i ráda, že už mi nikdo nepůjčil a byla jsem nucena svou situaci řešit. Hlavní je, nebát se to zkusit.
Zdeňka

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 7. 2008 11:12, Vladimír Zámiš

Dobrý článek na téma, o kterém jsem nic nevěděl, ale teď již vím a jsem rád, že vím. Díky

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

22. 2. 2017 | 9:49 | Libor kacerovsky

Dobrý den já četl vaší pomoc odluzeni a vážím si vaší práce a i pomocí 722642888 toje můj tel můžete pomoc i mně děkuji více

10. 1. 2016 | 20:07 | Rybajz

no tak 50tis, to je teda rána. více

2. 11. 2015 | 21:00 | Advokát

Dobrý den, rádi Vám vypracujeme návrh na oddlužení s garancí advokátní kanceláře, více informací včetně formuláře pro bezplatné posouzení najdete na http://www.cink.eu/oddluzeni/ více

6. 9. 2015 | 4:14 | ADELA

dobry den chtěla bych se zeptat ... muj pritel je mu 18let neprauje ukončil studium a nastupuju teď do práce má dost dluhů do výše 50tisíc a potřebovala bych poradit jak při postupu osobního bankrotu děkuji nebo co a jak...více

8. 4. 2015 | 17:40 | Gabika

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zdali se dá zjistit kolik mám již uhrazeno,jsem v insol. již 3 roky a jestli se to krátí,když nemáte nějak velký dluh děkuji více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK