Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

5 rad od dTestu: Když kupujete družstevní byt

| rubrika: Jak na to | 11. 9. 2018 | 10 komentářů
Když se rozhlížíte po vlastním bydlení, kromě nabídek bytů ke koupi do osobního vlastnictví narazíte taky na nabídky bytů družstevních. Jaká mají družstevní byty pro a proti? dTest přináší pět rad, na co si při pořizování družstevního bytu dávat pozor.

1. Družstevní byt se nekupuje!

I když to tak z inzerátů (a z nadpisu tohoto článku) nemusí vypadat, družstevní byt si ve skutečnosti nekupuje. A z toho, že není váš, plynou různé důsledky, o kterých bude řeč níž. To, co si při pořizování družstevního bytu koupíte, je členský podíl v bytovém družstvu. Jako družstevník pak máte na základě vlastnictví tohoto podílu nájemní právo k bytu. Vlastníkem bytu je bytové družstvo.

Má to i svoje výhody. Za převod členského podílu se neplatí daň z nabytí nemovitosti, takže i z tohoto důvodu může být pořízení družstevního bytu lacinější než koupě. Někdo zas může jako výhodu vnímat skutečnost, že jelikož není družstevník vlastníkem bytu, není zapsán v katastru nemovitostí…

Při převodu bytu od předchozího družstevníka si prověřte, jak je to s anuitou, tedy nesplacenou částí členského podílu, jejíž výše by měla být promítnuta do platby za byt. Spolu s členským podílem na vás totiž přechází i případné dluhy, proto si vyžádejte od družstva potvrzení o výši závazků, které se k danému bytu vážou.

dTest radí na Peníze.cz

dTest spravuje spotřebitelskou poradnu na Peníze.cz. Jaká jsou práva spotřebitelů, jak na reklamace, jak nebýt za trumpetu. Ptejte se!

Spotřebitelská poradna na Peníze.cz

2. I hypotéky už dneska jdou

Dřív bývalo nutné mít na pořízení družstevního bytu celou požadovanou částku. Hypotéky a další větší úvěry chtějí mít banky zajištěné – ale byt, který by nebyl váš, nýbrž družstva, bance do zástavy dát nemůžete. Dneska už ale některé banky hypoteční úvěr na družstevní byty poskytují – když se chce, způsob se najde, třebas to chvíli trvá.

Novinka oproti nedávným letům je také v tom, že se zase staví docela dost nových družstevních bytů. U nových bytových domů požadují developeři splacení například 25 procent pořizovacích nákladů, zbytek splatí družstevník postupně. Prostudujte si ale před podpisem řádně smlouvu uzavíranou s developerem a další související dokumenty, zvažte i konzultaci s advokátem.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

3. Kdo platí opravy

Družstevník platí družstvu nájemné. Účelem družstva ale není na nájemném vydělávat, nájem se skládá pouze z účelně vynaložených nákladů družstva. Tvoří ho náklady na opravy, modernizaci a rekonstrukci domu a také příspěvky na finanční rezervy družstva. V nájemném muže být obsažena i splátka anuity.

Když tedy platíte družstvu nájemné, je družstvo vlastně váš domácí. Platí pro něj tedy pravidla, která určují, které opravy v bytě platí nájemce a které pronajímatel?

Na spotřebitelskou poradnu dTestu se pravidelně obracejí družstevníci s dotazem, jestli se zvláštní nařízení vlády, které určuje, jaké opravy a údržbu v bytě je povinen provádět a zaplatit pronajímatel a jaké nájemce, vztahuje i na ně a na družstvo. Většinou je musíme zklamat. Co se týče oprav a údržby v družstevním bytě, obecně platí, že je zajišťuje družstevník sám – ledaže by něco jiného bylo uvedeno ve stanovách družstva. Což je možné, ale ne pravděpodobné.

4. Snadný převod do osobního vlastnictví? Radši se ptejte

Vedle právních předpisů je mnoho práv a povinností upraveno ve stanovách družstva. Stanovy nesmí odporovat zákonu, na druhou stranu lze některá práva a povinnosti upravit odlišně od zákona. Znění stanov musí odsouhlasit všichni členové družstva, to samé platí i pro jejich případné změny.

Stanovy můžou například určit zvláštní podmínky pro převod bytů do osobního vlastnictví. Některá bytová družstva se převodům bytů do osobního vlastnictví brání. Nevěřte proto slepě inzerátům, které uvádí, že nabízený byt může být snadno převeden do osobního vlastnictví, a raději si ověřte přímo u družstva současnou situaci.

Lukáš Zelený

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

Ve stanovách dále bývá například upraveno, že družstvo musí souhlasit s dáním bytu do podnájmu. To může být výhodou, družstvo tak má kontrolu nad podnájemníky. Souhlas s podnájmem je tedy jakousi pákou na nájemce za situace, kdy podnájemce je problémový. V extrémním případě se družstvo může zbavit i družstevníka vyloučením z družstva pro závažné porušování jeho povinností.

5. Družstvo, smrt a dědictví

Družstevní podíl přechází v rámci dědictví na dědice. Byl-li však ve společném vlastnictví manželů, přechází po smrti jednoho z nich na pozůstalého manžela. Jiná situace nastává v případě, že je jeden z manželů výlučným členem bytového družstva. Tehdy jejich společný nájem zaniká, zanikne-li členství toho manžela, který je výlučným členem bytového družstva. Podle zákona nelze převod podílu nijak omezit či úplně vyloučit, pokud tedy potenciální člen přistoupí na podmínky dané zákonem i stanovami družstva a splní je.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 9. 2018 18:29, Mira

Byl jsem členem velkého bytového družstva v OV.Hospodařili malá domů.Já si vyměnil jako vlastník okna komplet a kvalitnější Rehau za 55tis ,družstevníci je měli o 3roky později,šmejd a za 75tis.Přitom to byla masová akce,kde by se musela uhádat cena pod 50.Někdo si tam přišel na pěkné kačky do své kapsy.To bylo i u jiných akcí.Výměna tabulky skla 50x50 faktura 6tis ,výměna vypínače 1500.Peníze z fondu oprav mizely jako jarní sníh.Nikdy víc žádné spolky!!!!!Na svém a za svoje

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 9. 2018 11:02, josef

u stavebka nebyl problem platit za druzstevni, stacilo ruceni jinou nemovitosti. Coz by koneckoncu melo jit i u hypo. Sam jsem na stavebko pred 20 lety kupoval.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (deprese 11. 09. 2018 10:03)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

12. 9. 2018 | 18:29 | Mira

Byl jsem členem velkého bytového družstva v OV.Hospodařili malá domů.Já si vyměnil jako vlastník okna komplet a kvalitnější Rehau za 55tis ,družstevníci je měli o 3roky později,šmejd a za 75tis.Přitom to byla masová akce,kde...více

11. 9. 2018 | 13:53 | josef

Zadluzit dum muze i SVJ a vlastnici ruci za dluhy SVJ. U druzstva lze toto podchytit stanovami - tj. stanovy, ktere nepovoli predstavenstvu brat si uver. U druzstva i SVJ maji hlavni slovo drustevnici a vlastnici v tom,...více

11. 9. 2018 | 11:49 | Rocco

Toť podstatou odrbání i když domluvit se rozumně na té návsi pomatených vlastníků, kde třetinu bytu už mají realitky, je taky obtížné, ne-li pak nemožné. Zažil jsem obojí a mám pocit, že jak družstvo tak osobko je jen lepší...více

11. 9. 2018 | 11:30 | deprese

Družstevní byt má smysl kupovat třeba 1+1 když se plánujete pak stěhovat za pár let do většího, že byt vyměníte za jiný družstevní byt a nemusíte platit daně atd. více

11. 9. 2018 | 11:28 | deprese

A další věc, vlastníci bytů mají hlavní slovo, které rekonstrukce se budou v domě provádět. Ne družstevníci. Tak to bylo dříve, asi to platí i dnes. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK