Jak to bude s cenami nemovitostí?

Jan Hájek | rubrika: Komentář | 26. 9. 2018 | 4 komentáře
Způsobí regulace hypoték zemětřesení na realitním trhu? Tak horké to nebude. Štěstí navíc přeje připraveným. A to platí pro všechny zúčastněné – majitele, zájemce o nemovitost i samotné realitky.
Jak to bude s cenami nemovitostí?

V říjnu začíná platit přísnější regulace hypoték. Česká národní banka chce dosáhnout toho, aby půjčku na vlastní bydlení nedostali ti, kteří můžou mít v budoucnu (alespoň statisticky) problém se splácením svých závazků. Střízlivé odhady uvádějí, že podle nových pravidel nedosáhne na požadovanou hypotéku přibližně pětina žadatelů. Názory se různí, ale je téměř jisté, že se v kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami hypoteční trh ochladí.

Média jsou plná poplašných titulků. Kdekdo si myslí, že to bude pro nemovitostní trh i banky velká komplikace. Ano, půjde o citelný zásah, ale předpovědi některých analytiků mi často připomínají věštění z křišťálové koule. Na to, jaké budou skutečné důsledky zpřísnění centrální banky, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Jan Hájek

Jan Hájek

Partner Quantum reality - realitní kancelář Praha. Narodil se v roce 1976 v západočeských Rokycanech. Záhy po vystudování Vysoké školy začal působit v oblasti obchodování s nemovitostmi. V realitní kanceláři Quantum reality působí od jejího začátku a se svými obchodními partnery se snaží vnést opravdovou serióznost do realitního byznysu v Česku.

Poptávka klesá  

Nejsem ekonom, takže se v komentáři nechci prvotně zabývat hypotečními úvěry ani úrokovými sazbami centrální banky, radši se zamyslím nad tím, jak by mohla v následujících měsících vypadat situace na českém realitním trhu. A rozhodně nejsem tak skeptický jako někteří kolegové.  

Už teď je cítit, že poptávka po nemovitostech klesá. Nemovitosti, které by se na začátku roku prodaly obratem v podstatě do týdne nebo čtrnácti dnů, dnes na trhu zůstávají klidně i déle než měsíc. Nesouhlasím tedy s názory, že ceny bytů a domů dál strmě porostou, naopak je celkem vysoká pravděpodobnost, že ceny budou v závěru roku postupně stagnovat. To jistě ocení poptávající, kteří byli v posledních letech pod velkým tlakem.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Není kam růst

Podle mého názoru nebudou ceny vyloženě klesat, ale určitě přijde jejich stagnace. Samozřejmě záleží na tom, o jaké lokaci se bavíme. Například v Praze 1 porostou ceny dál, protože tam nakupuje jiná klientela než třeba v Praze 4 v Modřanech, kde bude situace jiná.

Musíme si uvědomit, že trh je v současné době s cenami tak vysoko, že si průměrná rodina ze střední třídy v Praze pořídí vlastní bydlení daleko obtížněji než dřív. Po klasických bytech 3+kk bude klesat poptávka a jejich cena nahoru neporoste, protože je zkrátka nebude mít kdo kupovat. V médiích sice slyšíme, že ceny nemovitostí dál nepochybně porostou, ale často jde o placené výstupy nebo pohled lidí ze zájmových skupin, kterým tahle tvrzení vyhovují.

Nepanikařit

Zachovat chladnou hlavu by proto měli majitelé nemovitostí, kteří se v dohledné době chystají prodávat, stejně jako zájemci o byt nebo dům. Nemá cenu podléhat mediálnímu tlaku a prodej nebo nákup uspěchat.

To samé platí i pro realitky. Dobrá realitní kancelář má nastavenou dlouhodobou strategii, kterou kroky České národní banky významně nenaruší. Když máte tým zkušených makléřů, kteří klientům dokážou vysvětlit, v jaké fázi se trh právě nachází, jak nastavit cenu prodávané nemovitosti a proč, tak se na vašem byznysu nic zásadního nezmění. Určit při prodeji správně tržní cenu, je totiž v naší branži alfou a omegou.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

28. 9. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

Trinity Bank koupila historickou bankovní budovu v pražské ulici Na Příkopě 33 v těsné blízkosti Prašné brány, České národní banky a Obecního domu. „Jde o největší letošní akvizici... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Stavební spořitelny zelenají. Za státní podporu se změní na infocentra

28. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Stavební spořitelny zelenají. Za státní podporu se změní na infocentra

Všech zhruba 1400 poboček stavebních spořitelen v Česku se od roku 2024 změní i na informační centra, kde lidé získají na jednom místě přístup k dostupným úvěrům a dotacím pro investice... celý článek

Tady by chtěl pracovat každý. Projděte si Kanceláře roku

2. 6. 2023 | Jana Divinová

Tady by chtěl pracovat každý. Projděte si Kanceláře roku

Do soutěže Kanceláře roku se letos přihlásilo 75 účastníků. Galerie vám ukáže deset oceněných.

Partners Financial Services