Jak to bude s cenami nemovitostí?

Jan Hájek | rubrika: Komentář | 26. 9. 2018 | 4 komentáře
Způsobí regulace hypoték zemětřesení na realitním trhu? Tak horké to nebude. Štěstí navíc přeje připraveným. A to platí pro všechny zúčastněné – majitele, zájemce o nemovitost i samotné realitky.
Jak to bude s cenami nemovitostí?

V říjnu začíná platit přísnější regulace hypoték. Česká národní banka chce dosáhnout toho, aby půjčku na vlastní bydlení nedostali ti, kteří můžou mít v budoucnu (alespoň statisticky) problém se splácením svých závazků. Střízlivé odhady uvádějí, že podle nových pravidel nedosáhne na požadovanou hypotéku přibližně pětina žadatelů. Názory se různí, ale je téměř jisté, že se v kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami hypoteční trh ochladí.

Média jsou plná poplašných titulků. Kdekdo si myslí, že to bude pro nemovitostní trh i banky velká komplikace. Ano, půjde o citelný zásah, ale předpovědi některých analytiků mi často připomínají věštění z křišťálové koule. Na to, jaké budou skutečné důsledky zpřísnění centrální banky, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Jan Hájek

Jan Hájek

Partner Quantum reality - realitní kancelář Praha. Narodil se v roce 1976 v západočeských Rokycanech. Záhy po vystudování Vysoké školy začal působit v oblasti obchodování s nemovitostmi. V realitní kanceláři Quantum reality působí od jejího začátku a se svými obchodními partnery se snaží vnést opravdovou serióznost do realitního byznysu v Česku.

Poptávka klesá  

Nejsem ekonom, takže se v komentáři nechci prvotně zabývat hypotečními úvěry ani úrokovými sazbami centrální banky, radši se zamyslím nad tím, jak by mohla v následujících měsících vypadat situace na českém realitním trhu. A rozhodně nejsem tak skeptický jako někteří kolegové.  

Už teď je cítit, že poptávka po nemovitostech klesá. Nemovitosti, které by se na začátku roku prodaly obratem v podstatě do týdne nebo čtrnácti dnů, dnes na trhu zůstávají klidně i déle než měsíc. Nesouhlasím tedy s názory, že ceny bytů a domů dál strmě porostou, naopak je celkem vysoká pravděpodobnost, že ceny budou v závěru roku postupně stagnovat. To jistě ocení poptávající, kteří byli v posledních letech pod velkým tlakem.

Není kam růst

Podle mého názoru nebudou ceny vyloženě klesat, ale určitě přijde jejich stagnace. Samozřejmě záleží na tom, o jaké lokaci se bavíme. Například v Praze 1 porostou ceny dál, protože tam nakupuje jiná klientela než třeba v Praze 4 v Modřanech, kde bude situace jiná.

Musíme si uvědomit, že trh je v současné době s cenami tak vysoko, že si průměrná rodina ze střední třídy v Praze pořídí vlastní bydlení daleko obtížněji než dřív. Po klasických bytech 3+kk bude klesat poptávka a jejich cena nahoru neporoste, protože je zkrátka nebude mít kdo kupovat. V médiích sice slyšíme, že ceny nemovitostí dál nepochybně porostou, ale často jde o placené výstupy nebo pohled lidí ze zájmových skupin, kterým tahle tvrzení vyhovují.

Nepanikařit

Zachovat chladnou hlavu by proto měli majitelé nemovitostí, kteří se v dohledné době chystají prodávat, stejně jako zájemci o byt nebo dům. Nemá cenu podléhat mediálnímu tlaku a prodej nebo nákup uspěchat.

To samé platí i pro realitky. Dobrá realitní kancelář má nastavenou dlouhodobou strategii, kterou kroky České národní banky významně nenaruší. Když máte tým zkušených makléřů, kteří klientům dokážou vysvětlit, v jaké fázi se trh právě nachází, jak nastavit cenu prodávané nemovitosti a proč, tak se na vašem byznysu nic zásadního nezmění. Určit při prodeji správně tržní cenu, je totiž v naší branži alfou a omegou.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

20. 5. 2022 | Jana Divinová | 51 komentářů

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“ říká Robert Hanzl, šéf společnosti Next Reality.

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonala polovina

7. 3. 2022 | Jan Traxler | 18 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonala polovina

Výnosy rostou s inflací. Které nemovitostní fondy byly loni nejúspěšnější a co čekat letos?

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

1. 3. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a kde najdete ty nejlevnější? Vybrali jsme pár nabídek z února.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.