Výpočet daně z nabytí nemovitých věcí (daně z převodu nemovitosti) – kalkulačka

Než byla daň z nabytí nemovitých věcí zrušena, její sazba byla 4 procenta ze základu daně. Základ daně z nabytí byl buď 100 procent prodejní ceny nemovitosti, nebo 75 procent směrné hodnoty nemovitosti. Směrnou hodnotu stanovoval finanční úřad a v podstatě šlo plus minus o cenu místně obvyklou. Pokud kupující chtěl, mohl v porovnání nahradit směrnou hodnotu cenou stanovenou odhadcem, i z ní byl případný daňový základ 75 procent. Z porovnaného se pro výpočet vždy použila vyšší hodnota. Náklady na znalecký posudek si daly ze základu daně odečíst.

V kalkulačce daně z nabytí nemovitých věcí uvádějte hodnoty v plné výši, kalkulačka sama vyhodnotí, která z částek je vyšší, a z té správné vypočte daň, kterou už nemusíte platit.

Výpočet daně z nabytí nemovitých věcí

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Nechte si od nás poradit.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
  • Co byla daň z nabytí nemovitých věcí?

    Daň z převodu nemovitosti nebo daň z nabytí nemovitých věcí byla zvláštní forma majetkové daně uvalená na „úplatný převod nemovitosti“, tedy na koupi nebo prodej nemovitosti – bytu, domu nebo pozemku.
  • Od kdy je zrušena daň z převodu nemovitosti?

    Buďme přesní. Daň z převodu nemovitosti zanikla v listopadu 2016, respektive tehdy ji nahradila daň z nabytí nemovité věci. Obě daně se od sebe lišily tím, která ze stran obchodu jimi byla zatížena, jestli prodejce nebo kupec. Daň z nabytí nemovitých věcí byla zrušena v roce 2020 v rámci takzvaných covidových opatření.

  • Kdo platil daň z nabytí nemovitých věcí?

    Zatímco původní daň z převodu nemovitosti platil prodávající (v praxi to samozřejmě znamenalo, že ji započítal kupujícímu do kupní ceny), daň z nabytí nemovitosti platil nabyvatel, tedy ten, kdo nemovitost koupil. Novostavby (prodané do pěti let od dokončení) byly od daně osvobozeny.

Související články na téma daň z nabytí nemovitých věcí, daň z převodu nemovitosti

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

15. 5. 2006 | Martin Zika | 18 komentářů

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

Nový zákoník práce, který umožní např. krátké výpovědní lhůty. Zrušení minimální daně a registračních pokladen, uznání práce na fakturu. Dramatické snížení nákladů na provoz státní správy až o 30 %. Snížení daní, zrušení odpočtů na úroky z úvěru ze stavebního spoření a hypoték. Podpora v nezaměstnanosti podmíněná aktivní rekvalifikací. Na cokoli o ekonomickém programu SNK ED se dnes můžete zeptat místopředsedy této strany Jana Kasla.

I měkké přistání cen nemovitostí může znamenat velké ztráty

16. 3. 2006 | Martin Zika | 11 komentářů

I měkké přistání cen nemovitostí může znamenat velké ztráty

Že se trhy nemovitostí zpomalují, je již jasné. Jakým způsobem ale přistanou? I když Ameriku asi čeká "lehké dosednutí", stále to ale může znamenat tvrdý náraz pro ekonomiku a mnoho majitelů nemovitostí, píše The Economist. Jak je to možné? A proč velké ztráty zaznamenají nejspíš i majitelé nemovitostí v Británii, kde ceny bydlení navzdory předpovědím magazínu nespadly?

Kam letos s daněmi?

10. 2. 2006 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Kam letos s daněmi?

Nastoupili jste již do letošního daňového kolotoče? Víte, na který úřad a do kdy se jít přiznat či jak to udělat elektronicky? Od 1. ledna kvůli novele zákona patříte pod jiný finanční úřad a nevíte kam? Poradíme vám. Dozvíte se také co dělat, pokud jste odevzdali daňové přiznání s chybou, státu dlužíte nebo jste jej naopak přeplatili.

Daňová reforma III: jak uzdravit státní rozpočet

7. 7. 2005 | Kateřina Havlíčková | 11 komentářů

Daňová reforma III: jak uzdravit státní rozpočet

Opatření ke stabilizaci veřejných rozpočtů je několik. Mohou zvýšit příjmy rozpočtu, snížit výdaje státu, většinou dokáží obojí. Jaké léčebné procedury může státní rozpočet podstoupit?

Pojištění na dlouhodobé cesty

12. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ

Lákají vás vzdálené kultury, studium na zahraniční univerzitě či pracovní zkušenost v cizině? S čím musíte před takovou dlouhodobou cestou nebo pobytem počítat? Jak zabezpečit dům, jak najít dětem v cizině školu, co se psem, autem apod.? A zejména jaké cestovní pojištění a proč si sjednat?

Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?

14. 3. 2005 | Lucie Aschenbrennerová | 23 komentářů

Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?

Chcete svůj podíl v družstvu prodat a nevíte, jak se vypořádat s daňovými povinnostmi? Musíte zaplatit daň z příjmu, nebo existuje cesta, jak se tomu vyhnout? Družstevní forma bydlení je u nás hojně rozšířená, odpovědi na tyto a další otázky proto jistě řada z vás přivítá.

S pochodní do daňového bludiště

14. 2. 2005 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

S pochodní do daňového bludiště

Začali jste podnikat, zdědili louku, prodali chatu či jinak nastoupili do daňového kolotoče? Víte, co dál? Na který úřad a do kdy se jít přiznat? Co dělat, když zjistíte, že jste odevzdali daňové přiznání s chybou? Dlužíte státu, nebo jste k němu byli naopak zbytečně štědří? Úvodní článek našeho nového tematického speciálu, Průvodce daňovými povinnostmi za rok 2004, vám poradí.

Za kolik letos domov můj?

28. 1. 2005 | Simona Ely Plischke

Za kolik letos domov můj?

Pořídili jste si loni nový byt, přistavěli patro na svém domku, zdědili chatu, dostali pozemek? Prostě nabyli nějakou nemovitost nebo tu, kterou vlastníte, stavebními úpravami pozměnili? Pak nezapomeňte do pondělí 31. ledna podat přiznání k dani z nemovitostí. Poradíme vám jak na to a vysvětlíme i několik nových úprav, které nám pro letošní rok přichystali zákonodárci.

S penězi místo do banky do sila?

23. 12. 2004 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

S penězi místo do banky do sila?

Chcete své peníze zhodnotit a tradiční finanční produkty pro vás nejsou zajímavé? Zkuste koupit malý byt, budoucí stavební parcelu nebo investujte do zahraničních nemovitostních fondů. Úspěšně ale můžete vydělat i na pšenici, mléce, mědi a mnohých dalších komoditách. Ptáte se, jak na to?

Jak drahé je dědictví

10. 12. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 40 komentářů

Jak drahé je dědictví

Zdědili jste auto, chalupu nebo dokonce luxusní vilu na Bahamách po bohatém strýčkovi a nevíte si rady s dědickou daní? Poradíme vám. Přečtěte si, kdy musíte podat daňové přiznání, z jakého majetku daň zaplatit, jak funguje dědické řízení a hlavě kolik zaplatíte státu či notáři.

Bydlíš? Tedy plať!

19. 1. 2004 | Hana Mášová | 23 komentářů

Bydlíš? Tedy plať!

Kolik a co všechno musí člověk zaplatit za to, že vlastní nemovitost? Nezapomněli jste, že termín pro podání daňového přiznání je za dveřmi a že se poprvé od roku 2003 daňová povinnost vztahuje také na majitele bytů v osobním vlastnictví?

Nový rok s novými daněmi

6. 1. 2004 | Tereza Košťáková | 6 komentářů

Nový rok s novými daněmi

Nový rok s sebou už tradičně přináší kromě jiného i změny v daňové oblasti. Co nového si pro nás letos připravil stát u daně z přidané hodnoty, daně z příjmu, spotřební daně a majetkových daní?

Reforma versus naše peněženky

18. 12. 2003 | Miroslav Škaloud, Kateřina Havlíčková | 3 komentáře

Reforma versus naše peněženky

Součástí vládní reformy veřejných financí jsou i změny daňových zákonů. Co budou znamenat pro náš každodenní život? Vyhlídky nejsou příliš růžové.

Na půl nechtěné dítě aneb co vyvrhla sněmovna

30. 9. 2003 | Jiří Šedivý | 5 komentářů

Na půl nechtěné dítě aneb co vyvrhla sněmovna

Poslanci koaličních stran prosadili první kroky vládní reformy veřejných financí. Důsledky lze čekat na všech frontách: přiostří se v oblasti důchodů, nemocenských dávek nebo u stavebního spoření. Volněji by se pak mělo dýchat firmám, naopak živnostníkům některé zbrusu nové povinnosti přibudou.

Kupte si dům na firmu

27. 1. 2003 | Petr Vykoukal

Kupte si dům na firmu

Podobně jako byt určený k bydlení můžete vlastnit přímo osobně nebo prostřednictvím družstva, také komerční nemovitosti nabízí několik možností vlastnictví, z nichž každá má opět svá pro i proti.

Vlastní, nebo družstevní?

22. 1. 2003 | Petr Vykoukal | 5 komentářů

Vlastní, nebo družstevní?

Při koupi bytu se kromě řady různých obecných kritérií jako je cena či lokalita dostanete i před rozhodování, jestli koupit byt v osobním vlastnictví, či družstevní. Obojí má své plusy a mínusy a vy sami si musíte vybrat, které jsou pro vás důležitější.

Stránka 4/4

4

Následující

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services