Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak drahé je dědictví

Zdědili jste auto, chalupu nebo dokonce luxusní vilu na Bahamách po bohatém strýčkovi a nevíte si rady s dědickou daní? Poradíme vám. Přečtěte si, kdy musíte podat daňové přiznání, z jakého majetku daň zaplatit, jak funguje dědické řízení a hlavě kolik zaplatíte státu či notáři.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 6. 2006 18:06, Alambic

Dedicke rizeni trvalo priblizne 8 mesicu a to jen proto, ze jsme se vsichni chteli dohodnout.
Akt prvni:
Bohuzel, to nebylo v planech pani "notarky", ktera systematicky odmitala jakekoliv dedicke dohody... Nakonec je sepisovali pravnici v jeji kancelari na "kolene" a to prosim, tak aby ta stara zenstina vse prepsala, jak se ma. Ten den pravnici vytvorili 4 dohody, z nichz az ta posledni nasla milosti v ocich nekompetentni notarky, jejiz znalosti nejsou aktualizovany nejmene od roku 85. V CZ neexistuje zadna povinnost pro notare drzet krok s dobou a aktualizovat sve znalosti??? !!!!!

Uz tady nekdo z Vas dedil po podnikateli, fyz. osobe? Podle ni si nejde rozdelit firmu, dohodnout se na podilech...

Navic projevila totalni nefundovanost v jednoduchem zapisu, kde nebyla schopna uvest spravne cislo parcely na ktere se nachazi dum, ci cislo bankovniho konta jednoho z dedicu, ktery si vybral svuj podil "cash"...

Pokud budu opet dedit v CZ , doufam, ze neskoncim v psych. lecebne! Ma sestra napr. zdedila majetek, ktery jsme mohli odprodat jiz prubehu dedictvi a to se souhlasem soudu (jednalo se o "opatreni"). Pani "notarce" tento fakt ponekud usel. Tak jako podstata financni rozvahy, kterou pro ni pripravil auditor.

Akt druhy: podavame stiznost na Notarskou komoru Ceske Republiky.

Reagovat

 

+84
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 12. 2006 11:10, Jirka

Zemřela mi sestra která vlastnila polovinu domu. Za čtrnáct dní mi zemřela matka - neunesla smrt dcery. Za dědické řízení, které mělo dvě varianty 1. polovinu domu zdědí matka a po té já, nebo 2.polovinu domu zdědím rovnou. V prvním případě platím notářovi horentní sumu vypočtenou procenty z tržní ceny domu dvakrát (za matku a za sebe celkem 44000Kč) v druhém případě pouze jednou za sebe, ale platím daň státu, která je ještě vyšší než odměna notářovi(clkem cca 62000Kč). Na závěr připočtou i DPH 19%. Volba varianty je na dědici. Poctivec, který v tom "neumí chodit " a který si včas neobstará dlužní úpisy apod., aby snížil majetek, je prostě nucen zaplatit, protože je to podle vyhlášky Min.spravedlnosti. Je to nemorální a hnusné. V takových chvílích parazitují jak notáři tak stát na lidech, kteří jsou psychicky zdrceni. Státem podporované okrádaní občanů. Odměnu mají dostávat podle práce, ne podle toho o kolik nul se ve vysledku jedná. Nechápu, že se to všem zdá jako normální stav, kdo si takto rychle vydělá takový obnos?

Reagovat

 

-19
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (37 komentářů)

13. 2. 2007 12:10 | studentka

Zdědila jsem byt po babičce a jsem zatím ještě nevýdělečně činná studentka. Dědické řízení ještě neskončilo a já si celou dobu lámu hlavu nad tím, jak zaplatím poplatek notářce... :-( nevíte někdo, jestli se ten poplatek nedá nějak snížit? Podle toho, co jsem tu četla, jsou tu notáři hlavně od toho, aby si na pozůstalých pěkně namastili kapsu, takže předpokládám, že nějaká oklika asi neexistuje, ale za každou odpověď nebo radu předem děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-11
Líbí
Nelíbí

1. 3. 2007 14:31

Přesně tak. Je to státem podporované okrádaní občanů, nic jiného. Lumpárna. Aby se Vám chtělo zvracet ještě víc, přečtěte si vyhlášku o odměnách exekutorů apod. - a nemyslete, že exekuce postihne jen nepoctivce. Můžete něco přehlédnout, být dlouhodobě v zahraničí, a pak to hned po návratu zaplatit - a ejhle, po 2 letech po zaplacení celé částky u Vás zazvoní exekutor. A když máte štěstí a nic Vám nesebere, stejně Vás stojí obrovské úsilí dokázat, že jste zaplatili dlouho před jejich podáním žaloby na exekuci, takže je chyba na jejich straně - a pak to zase všichni ještě zkoušejí, jestli zaplatíte přemrštěné náhrady za protiprávní pokus o exekuci. Tohle se teď zrovna stalo mně, myslela jsem si, že dostanu infarkt. No a na vyvrcholení všeho Vám ze všech stran radí, abyste si vzali právníka, že ten to umí. Ale co má umět? Napsat, že to bylo tak a tak, a za to shrábnout závratné peníze? Vždyť jsou to všechno jen banda státem posvěcených upírů, co z nás sají krev.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 20. 12. 2006 11:10)

26. 9. 2007 14:56 | Tomanová Jarmila

To je pravda. Je to sprosťárna a výsměch slušným pracujícím lidem. JUDr. Ondřej Holub,JUDr. Jana Kleinová, Mgr. Erik Mrzena notáři z Vinohrad žádají jako odměnu a zároveň zálohu cca 28.000Kč za 10 minut práce, pouze vyplnění formuláře tabulky předtištěné formátu A3! Ještě je pověřil soudní komisař z Prahy 4. S přáním hezkého dne. Tomanová Jarmila
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

17. 1. 2009 18:49 | Zlata

Zdravím,v březnu 2009 to budou 3 roky co tragicky zemřel můj bývalý manžel,takže dědici jsou jen naše dvě děti,které již letos budou zletilé. Dědí dům,ve kterém bydlí jeho rodiče,jako věcné břemeno,ojetý automobil,který se nemohl dva roky najít a dědí dluhy u GE,které suprově narůstají.....nevím proč pan notář nechce rozřešit toto jednoznačné dědictví!!!! Takže lidičky dejte si pozor na své movité i nemovité majetky, cizím lidem ( notářům )je úplně putna, jak bude vypadat Váš život až se milostivě dopracují k závěru a až na Vás dojde řada.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

31. 3. 2010 15:18 | Blažena

Opravdu nechápu, z jakých důvodů ode mě, co by dědice po zemřelém manželovi, vybírá notář poplatky v nemalé výši!!! Přispěl snad notář při koupi našeho bytu? Proč tedy proč má osoba - notář se podílet na mém dědictví, tedy bytu, který jsme s velkými obtížemi koupili a zaplatili sami s manželem??? Třeba mě to nkdo vysvětlí, ale už 2 dny hledám na internetu a odpověď jsem nenašla. Ještě navíc mě donutil zaplatit za odhad bytu, přestože není v dědickém řízení žádný problém a komplikace.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

16. 10. 2010 22:24 | JB

To Alambic: Majetek, který je součástí podniku fyzické osoby, lze při dědění principiálně rozdělit mezi víc dědiců, ale záleží taky na dalších okolnostech, například zda bude dědici či některými z nich pokračováno v podnikání. Nakládání s majetkem náležejícím do dědictví ještě v průběhu řízení (například uvolnění peněz z účtu u banky) je také v zásadě možné, avšak pouze se souhlasem soudu. Je však otázkou, nakolik je to praktické, závisí na okolnostech. Návrh tedy musí být dostatečně odůvodněn. Vyžadují-li to okolnosti případu, může být soudem ustanoven správce dědictví, který je oprávněn po dobu dědického řízení nakládat s majetkem náležejím do dědictví (úkony přesahující rámec běžného hospodaření však jen se souhlasem soudu a dědiců) a musí o své činnosti podávat pravidelně soudu zprávu. Správce dědictví může také ustanovit přímo zůstavitel v listině o ustanovení správce dědictví, která má formu notářského zápisu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

16. 10. 2010 22:30 | JB

To Jirka: Soudní komisař (notář) a správce dědictví jsou dvě úplně odlišné osoby. Soudního komisaře pověřuje soud, a to u každého dědického řízení, přičemž soudní komisař provádí jménem soudu úkony v řízení o dědictví. Správce dědictví je buď ustanoven v odůvodněných případech soudem (soudním komisařem), nebo ho může ustanovit už zůstavitel v listině o ustanovení správce dědictví (se souhlasem osoby, která má být správcem dědictví ustanovena).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

16. 10. 2010 22:43 | JB

To JoJo: Odměna soudního komisaře je přesně dána vyhláškou a nezávisí na délce dědického řízení. Naproti tomu odměna správce dědictví skutečně závisí na délce období činnosti správce dědictví (odměna za 4 měsíce odpovídá odměně notáře). V jednom konkrétním případě, kde se jedná o majetek v řádu desítek miliónů korun, třeba vykonává správkyni dědictví zůstavitelova manželka a protože dědické řízení trvá už asi čtyři roky a stále není ukončeno, lze předpokládat, že správkyně dědictví obdrží odměnu asi 400 tisíc korun a notář odměnu asi 45 tisíc korun včetně DPH.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

16. 10. 2010 22:53 | JB

To studentka, Tomanová a Blažena: Odměna notáře se podle platných předpisů odvíjí od hodnoty dědictví. To znamená, že pokud zůstavitel zanechal majetek za 30 tisíc korun, zaplatí dědici notáři zhruba 800 korun, zatímco v případě dědictví za tři milióny zaplatí třeba třicet tisíc. Na tom, jak je dědické řízení složité a jak dlouho trvá, vůbec nezáleží. Je pravdou, že dědictví tvořené jedním domem a dvěma účty se zpravidla vyřídí rychle, zatímco v jiných případech stráví notář s malým dědictvím spoustu času a nakonec za to získá třeba jenom tisícovku. Při dědění získají lidé majetek od jiného člověka a je jenom jejich volbou, jestli dědictví odmítnou a nezískají nic (pak neplatí notáři nic), nebo zda dědictví neodmítnou a získají majetek třeba v řádu miliónů, pak ale musí zaplatit notáři příslušnou odměnu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-5
Líbí
Nelíbí

16. 10. 2010 22:59 | JB

To Zlata: Pokud Vám není jasné něco ohledně určitého dědického řízení, pak se v první řadě zeptejte dotyčného notáře. Velmi zjednodušeně lze říci, že pokud jsou dědici nezletilé děti, je to složitější a tím i delší, protože úkony učiněné jménem nezletilých musí schvalovat opatrovnický soud. V některých případech se také pozůstalí s notářem neformálně dohodnou, že s ukončením dědického řízení vyčkají do zletilosti účastníků (to lze však maximálně v řádu měsíců, nikoli let), protože pak odpadne schvalování opatrovnickým soudem. Pokud jde o dluhy, nic Vám nebrání hradit dluhy dědictví bez ohledu na probíhající dědické řízení a zabránit tak narůstání úroků.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

25. 11. 2010 15:36 | Barbora Vitova

Dobrý den, existuje nějaký maximální časový limit pro vyřízení pozůstalosti? Děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

24. 10. 2011 12:23

když se vzdám podílu svého dědictví po otci, připadne tato část jeho manželce zemřelého, nebo se také rozdělí nějakou částkou na děti z prvního jeho manželství
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

24. 10. 2011 12:27

DĚLÍ SE MAJETEK PO ZEMŘELÉ MANŽELKY ZEMŘELÉHO MANŽELA, MEZI DETI Z 1. skupiny A DĚTI Z PRVNÍHO JEHO MANŽELSTVÍ ZESNULÉHO
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

16. 2. 2012 22:14 | MoB

Je to nechutné. Stát nutí občana, který notáře ani soudy nepotřebuje, ke konzumaci jejich služeb, a ještě mu to patřičně "osolí" - a přitom se tváří, že je vlastně všechno v pořádku... Je to hnusné a nechutné. Kde je samostatnost občana? No já bych věděl, ale vono je to kapku sprostý...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+32
Líbí
Nelíbí

13. 2. 2013 20:19 | andrea

dobrý den ,nevím si rady,jde o dědictví po mém otci, jedná se o nemovitost, otázka je ,já moje sestra,moje matka a nemanželské dítě kterému je v této době 20let je to v uvozovkách naše sestra,nemovitost je vyčíslena na 1600000kč ptám se ,kolik každý z nás, když se dědictví nevzdá zaplatí dědickou danˇ,? děkuji za odpověd
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+24
Líbí
Nelíbí

12. 5. 2013 17:41 | Milan

Dobrý den,
poraďte mi. Otec v roce 2013 zemřel, našla se závěť z roku 1997, kde mi otec daruje družstevní byt a malý pozemek a ojeté vozidlo, bratrovi v závěti daruje dum v hodnotě 2.5 mil, pozemky v hodnotě 3 mil.............posléze jsme zjistili, že otec mezitím byt prodal a peníze utratil,auto je již dávno ve šrotu, cítím se strašně ošizen a je mi ze všeho toho smutno, že otec s bratrem se ke mě takto zachovali, protože jsem se roky staral o nemocnou maminku...............prosím o radu, je závěť platná a jak to bude Vše dál, mám vůbec na něco nárok, dle info, co jsem kde zjistil, jsem něco jakoby opomenutý dědic................poraďte mi, Děkuji Vám
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

23. 3. 2015 2:45 | hana kratka

zemrela mi sestra 4:9.2014.vyrizuje to notarka z teplic.vunec nam nedala vedet.ze ten spis posila do cesky lipy-kde bydlim az ted mi prisel dopis od soudu.vubec nepostupovala standartnim zpusobet.ja nebudu zato platit 2tisice nechapu co si to vubec dovoluje.nemam tolik penez abych za dedictvi platila 20tis.mam na ni takovy vztek a nevim nakoho se mam obratit ze bych si nani stezovala.dik hana
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 044 524 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

V Kanadě začíná konopná revoluce. Do legalizace zbývá měsíc

V Kanadě začíná konopná revoluce. Do legalizace zbývá měsíc

Sedmnáctý říjen je pro většinu lidí den jako každý jiný. Pokud tedy nemají třeba narozeniny....více

Jak zařídit, aby si teenageři nenechali diktovat ideál krásy od sociálních sítí

Jak zařídit, aby si teenageři nenechali diktovat ideál krásy od sociálních sítí

Podle zprávy americké společnosti Common Sense Media tráví průměrný dospívající surfováním...více

Festival Evolution: O víkendu si projděte exkurzí zdravého těla i ducha

Festival Evolution: O víkendu si projděte exkurzí zdravého těla i ducha

Podzimní přehlídka toho nejlepšího, co souvisí se zdravým životním stylem, se blíží. Pokud...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Josef Novák

podnikatel, Veba

Mirek Topolánek

expremiér a podnikatel

Josef Novák
ÚSPĚŠNOST
48,17 %

z 164 duelů
×
Mirek Topolánek
ÚSPĚŠNOST
5,13 %

z 156 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK