Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak si vedly pojišťovny

Jak si vedly pojišťovny
Životní pojištění a teroristické útoky. Tak bychom mohli charakterizovat loňský rok z hlediska pojišťoven. Předepsané pojistné opět vzrostlo, některé instituce opět skončily. A co nás čeká letos?

Nasmlouvané (předepsané) pojistné dosáhlo minulý rok podle České asociace pojišťoven (zde) výše 79,4 miliardy korun. Je to o 14, 6 procenta více než předloni a téměř o polovinu více než v roce 1998. Dynamiku růstu táhlo především životní pojištění s nárůstem předepsané částky o téměř jednu čtvrtinu. Nejvíce nasmlouvala tradičně Česká pojišťovna (profil, názory), a to více než 31 miliard korun, čímž se její tržní podíl zvýšil na 39,2 procenta. Pozici dvojky obhájila Kooperativa (profil, názory) s objemem předepsaného pojistného ve výši 13,5 miliardy korun a podílem na trhu zhruba 17 procent. Německá Allianz (profil, názory) předepsala loni za 7,2 miliardy korun a na trhu jí patří s 9 procenty třetí místo.

Pramen: Česká asociace pojišťoven

Život, život, život

Předepsaná částka životního pojištění dosáhla 28,4 miliardy korun a jeho podíl na celkovém nasmlouvaném pojistném se zvýšil z 32,9 procenta v roce 2000 na 35,7 procenta. Za hlavní příčinu nárůstu považuje mluvčí České pojišťovny Michal Urban daňové úlevy. Každý, kdo uzavře životní pojištění a zaměstnavatel, který nechá platí pojistné za své zaměstnance, má možnost odečíst část splátek od daňového základu. S tím souhlasí mluvčí pojišťovny Allianz Kateřina Piro, která dodává další důvod: "Lidé si stále více začínají uvědomovat, že životní pojištění je výhodný produkt k zabezpečení ve stáří." Radka Tocháčková z Pojišťovny České spořitelny (profil, názory) k daňovému zvýhodnění přidává i rozvoj na trhu bankopojištění. Tedy prodeje pojistných produktů přímo na přepážkách banky.

Pramen: Česká asociace pojišťoven

 

Na trhu životního pojištění zaujímá největší podíl Česká pojišťovna se 42 procenty, druhé místo by pak mělo patřit "specialistovi na život", pojišťovně ING Nationale-Nederlanden (profil, názory). Ta za tři čtvrtletí loňského roku předepsala přes tři miliardy korun, což při předpokladu, že objem upisovaných částek se v posledním čtvrtletí výrazně nezmění, by znamenalo podíl okolo 14 procent. Trojkou na trhu je Kooperativa se 7 procenty.

Životní pojištění - vybrané pojišťovny
  Předepsané pojistné (mil. Kč)  Podíl na trhu (%)
 Česká pojišťovna

 12 000

 42

 ING

 4 100*

 14*

 Kooperativa

 2 100

 7

 Allianz

 1 200

 4

 Pojišťovna ČS

 1 041

 3

 Komerční pojišťovna

 1 029

 3

 Generali

 609

 2

 UNIQA

 276

 1

 Commercial Union

 270

 1

* Pozn.: U pojišťovny ING se jedná o odhad z výsledků za tři čtvrtletí

Struktura produktů životního pojištění dává pohled na přístup jednotlivých společností. Jedná se zajména o rozdělení na kapitálové nebo investiční pojištění (o tom jsme se zmiňovali zde). Zatímco anglická, Commercial Union (profil, názory) nebo holandská ING Nationale-Nederlanden nabízejí převážně investiční variantu, společnosti s německým či rakouským kapitálem a také Kooperativa ji ve svém portfoliu nemají. Investiční pojištění se začalo u nás šířit před několika lety. Tehdy si například Ron van Oijen z ING pochvaloval: "Zájem se rychle přesouvá k investičnímu pojištění." Nyní díky daňovému zvýhodnění roste paradoxně opět zájem o pojištění kapitálové. Michal Urban z České pojišťovny potvrzuje, že tři čtvrtiny nových smluv jsou na tradiční kapitálové životní pojištění.

K čertu s Usámou

Teroristické útoky na "dvojčata" v New Yorku a na Washington znamenaly výrazný dopad na hospodaření pojišťoven ve světě. Českého trhu se dotkly nepřímo přes sazby zajištění. Zajišťovny jsou vlastně jakési pojišťovny pojišťoven. Právě 11. září v USA vyvolalo vysoké plnění zajišťoven a ty následně zvýšily ceny. Podle Evy Svobodové z pojišťovny UNIQA se to promítne do sazeb pojistného především v oblastech leteckého pojištění a pojištění průmyslu.

Rovněž se očekává pokračující zájem o životní pojištění. Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA (profil, názory) míní,že dynamika růstu nasmlouvaného pojistného měla zůstat na úrovni 20 procent. Kateřina Piro vidí v letošním roce rovněž příležitost pro rozvoj asistenčních služeb, zejména u autopojištění, cestovního pojištění a pojištění domácností. Podle představitelů Komerční pojišťovny (profil, názory) dává letošní rok šanci produktům kolektivního pojištění zaměstnanců. Aleš Ryp z pojišťovny DAS (profil, názory), která se výlučně specializuje na pojištění právní ochrany, očekává další růst zájmu občanů o tento druh produktů. Příležitosti vidí především v pojištění právní ochrany pro podnikatele a pojištění právní ochrany motorových vozidel.

Významné změny pocítí i motoristé. Od srpna tohoto roku má dojít k deregulaci sazeb povinného ručení. Jaký bude dopad nelze zatím přesně říci, nicméně všeobecně se předpokládá nárůst. Milan Káňa z tiskového oddělení pojišťovny Alianz odhaduje, že nárůst sazeb povinného ručení by mohl být v průměru přibližně stejný jako loňský rok, tedy kolem 14 procent. Upozorňuje však, že na přesnější odhady je zatím příliš brzy. Podle Michala Urbana z České pojišťovny zatím není možné říct, jaký bude vývoj sazeb. Podotýká, že jediné, co nyní může potvrdit, je nárůst bonusů pro řidiče jezdící bez nehody. Na získání právě těchto motoristů se pojišťovny zřejmě více zaměří.

Obáváte se i vy růstu pojistných sazeb? Máte uzavřeno životní pojištění? Podělte se s námi o své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

17. 3. 2002 | 21:36

Kam se Vám ve Vaší tabulce vybraných pojišťoven poděla IPB Pojišťovna? Je to jedna z největších pojišťoven na českém trhu, není-li zde uvedena, dost se tím rozdělení trhu zkresluje. Když už něco uveřejňujete, mělo by to splňovat...více

4. 3. 2002 | 8:26 | TGP

O Winterthuru jsme mimo jiné psali minulý týden v článku Kam kráčí pojišťovny, kde jsme zmiňovali právě její strategické rozhodnutí zaměřit se pouze na životní pojištění a jeho kombinaci s penzijním fondem a podílovými fondy....více

4. 3. 2002 | 6:48 | Klient z Vysočiny

Kde jste zapoměli pojišťovnu Winterthur? To proto, že prodala neživotní pojištění Kooperativě? Nebo se Vám zdá nevhodná, nebo malá? Osobně preferuji právě tuto pojišťovnu a mám s ní nejlepší zkušenosti. Investiční životní...více

Oblíbená témata

ALLIANZ, asistenční služba, asociace, banky, bonus, Bonusy, cena, ceny, Cestovní pojištění, částka, ČESKÁ POJIŠŤOVNA, ČESKÁ SPOŘITELNA, daňová zvýhodnění, daňové přiznání, daňové úlevy, daňové zvýhodnění, daňový základ, Deregulace, domácnost, EVA, Generali, hospodaření, ING, investiční, investiční pojištění, kapitál, kapitálové, Kapitálové životní pojištění, Kooperativa, koruna, Moje banka, nárůst, nehoda, Německo, New York, nové, objem, oblast, odhad, ochrana, P/E, plnění, podnikatel, pojistění, pojistná sazba, pojistné, pojistné sazby, Pojištění domácnosti, pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny, Pojišťovny, Portfolio, Povinné ručení, pozice, procenta, procento, prodej, prodeje, produkt, produkty, průměr, průmysl, předepsaného pojistného, předpoklad, předpoklady, přepážky, přístup, ručení, růst, řidič, sazba, sazba pojistného, sazba povinného ručení, sazby, sazby pojistného, sazby povinného ručení, SIPO, služby, smlouva, smlouvy, specialista, splátka, splátky, spořitelna, Spořitelny, stáří, struktura, svět, teroristický útok, trh, trhy, tržní podíl, tržní podíly, úlevy, USA, útok, uzavřený, varianta, varianty, vozidla, vozidlo, výhodné, výhodný, výsledek, vývoj, zabezpečení, Zajištění, zajištěný, základ, zaměstnanci, zaměstnanec, zaměstnavatel, změna, změny, zvýhodnění, život, životní, Životní pojištění

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK