Pojištění pro vaše dítě

Jan Heřman | 20. 2. 2002 | 4 komentáře
Pojištění pro vaše dítě
Cílem každého pojištění by především mělo být zabezpečit sebe a své blízké proti nepředvídatelným událostem. Nejinak je tomu v případě dětského životního pojištění. V současné době přišly další dvě pojišťovny s tímto produktem. Jak tedy můžete zabezpečit své ratolesti proti nevyzpytatelným obrátkám osudu?

Většina  pojišťoven vám v současné době nabídne životní pojištění dospělých s tím, že oprávněnou osobou může být vaše dítě. To pak doplníte úrazovým připojištěním. Dohromady zaplatíte pravděpodobně více, než kdybyste si koupili jeden "dětský" specializovaný produkt. Zase však získáte širší pojistné plnění a  možnost odečíst část pojistného od daňového základu pro výpočet daně z příjmu. Jako příklady těchto produktů uvádíme Českou pojišťovnu (profil, názory) s programem Sdružené pojištění mládeže (profil, názory) nebo IPB Pojišťovna (profil, ) nabízí Pojištění dětí a rodičů (profil, názory). Přehled ostatních produktů životního pojištění nejdete zde. Ovšem existují i specializovaná pojištění pro vaše potomky.

Nepříliš bohatá dětská nabídka

Jako u dospělých produktů, i zde si můžete zvolit mezi pojištěním investičním a kapitálovým. Jak se od sebe liší? U kapitálového máte garantovanou minimální výši naspořené částky po uplynutí pojistné doby, investiční zase nabízí vyšší flexibilitu ve volbě kam budou Vaše peníze alokovány. Pojišťovny s anglickým nebo holandským kapitálem preferují investiční pojištění, naopak společnosti rakouské a německé nabízejí svým klientům kapitálové.

 Investiční pojištění

Kapitálové pojištění

Sami si zvolíte poměr mezi částkou na pojistnou ochranu, kterou inkasuje pojišťovna a na investice, za níž nakoupíte podílové listy fondu. Tento poměr je možno v průběhu doby měnit. Většinou umožňuje odčerpat část naspořených prostředků a vkládat formou mimořádného pojistného.Volbou fondu si sami můžete zvolit svou investiční strategii. 

Jedná se o kombinaci životního pojištění a spoření.Po celou dobu jste pojištěni proti úrazu či smrti a zároveň máte po skončení pojištění garantovanou výplatu předem sjednané částky, která je zpravidla navýšena o podíl na zisku společnosti.

Investiční pojištění nabízejí na našem trhu pojišťovny ING Nationale – Nederlanden (profil, názory) a Commercial Union (profil, ). Nizozemská společnost přinesla pojištění Junior plus (profil, názory). Uzavřít je ho možno dětem od 3 měsíců do 20 let, pojistné se rozděluje na částku určenou pro úrazové pojištění a částku, která se spoří. Tedy v případě, že váš potomek utrpí úraz s trvalými následky, získáte finanční prostředky, které můžete věnovat například na jeho léčení. Výše se odvozuje procentem z pojistné částky, která je 300 000 korun. Výrazně nižší plnění pojišťovna garantuje pro případ smrti. Po uplynutí doby pojištění získá dítě nárok na výplatu svých úspor. Pojistné se dá platit formou splátek (měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční), kdykoli můžete vkládat mimořádné částky od 1 000 Kč a při dosažení 18 let dostane dítě mimořádnou prémii.

Kapitálové pojištění pro děti naleznete mezi produkty společností Allianz (profil, názory), Kooperativa (profil, názory) a v budoucnu i UNIQA (profil, názory). Německá pojišťovna nabízí program Abeceda (profil, názory), který zahrnuje spoření, krytí trvalých následků, denní odškodné za pobyt v nemocnici a pojistné plnění v případě smrti. Allianz dále garantuje převzetí platby pojistného v případě, že rodič přejde do plného invalidního důchodu. Pojistné se může platit formou splátek nebo jednorázové platby. Kooperativa se snaží prosadit s programem Věnové pojištění Budoucnost (profil, názory). Ten garantuje dítěti výplatu stanovené částky v případě dosažení 25 let nebo sňatku, zproštění placení pojistného v případě smrti či trvalé invalidity pojistníka a možnost sjednat úrazové připojištění a připojištění pro případ onemocnění vážnou chorobou (týká se pojistníka, tedy dospělého).

Trend února

Snad shodou náhod přicházejí dvě pojišťovny tento měsíc s novým produktem, dětským životním pojištěním. Společnost Commercial Union s programem Talisman (profil, názory), pojišťovna UNIQA připravuje na trh uvedení produktu Akord.

 Komu je produkt určen   dítě do 15 let
 Stáří rodiče  18 - 50 let
 Pojistná doba  10 - 25 let
 Minimální pojistné  500 Kč
 Pojistná částka pro krytí  400 000 Kč
 Sazba na krytí  0,7 promile
 Připojištění (sazba)  100 Kč

Talisman spadá do kategorie investičního dětského pojištění. Princip je jednoduchý. Rodič platí měsíčně určitou sumu, ze které je část umístěna do předem určených podílových fondů dle zvolené investiční strategie a část inkasuje pojišťovna za garanci pojistného plnění. Tím jsou v případě dítěte trvalé následky způsobené úrazem a smrt, pokud zvolíte připojištění také závažná onemocnění a závažné zlomeniny. Měsíčně zaplatíte něco přes dvacet korun, pokud sjednáte i připojištění tak ještě o sto korun více. Pojišťovna dále garantuje převzetí placení pojistného a jeho pravidelnou roční indexaci v případě smrti rodiče. Commercial Union je na našem trhu zatím jedinou společností, která nabízí pojistné krytí i pro závažná onemocnění dítěte.

Pojišťovna UNIQA uvede na trh v nejbližší době produkt Akord. Jedná se o kapitálové pojištění pro děti do 14 let. Pojistné krytí se bude týkat závažných úrazů s trvalými následky, bude zde možnost připojištění pro případ smrti (s plněním 21 000 Kč). Sjednat ho bude možné nejméně na dobu pěti let. Rovněž nabídne možnost úrazového připojištění. Výplatu sjednané částky bude možné provést jednorázově nebo formou pravidelné renty po dovršení 18. roku dítěte.

Sjednali byste svému dítěti životní pojištění? Jaké raději - investiční nebo kapitálové? Co očekáváte od životního pojištění? Podělte se s námi o své názory.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services