Zůstat nebo odejít

Zůstat nebo odejít
Tím si láme hlavu většina návštěvníků webu Spořitelního penzijního fondu. Protože to není pro tvůrce prezentace nic moc lichotivého, měli by s tím rozhodně něco udělat. Hrozí totiž, že všichni zájemci o informace skončí hned na první stránce. A už se nevrátí.

Podle statistik návštěvnosti až devadesát procent uživatelů opouští internetovou prezentaci, pokud se na první stránce nedozví alespoň něco relevantního o firmě a nebo o jejích nabízených produktech a službách. Na posledních hodnocených stránkách seriálu o penzijních fondech se na úvod nedozvíte nic.

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.
Adresa dnes hodnocených stránek:
www.finance.cz/prezent/spf

Zobrazí se totiž jen základní navigační obrázky, nalevo navigace serveru a uprostřed dva grafické odkazy na dva programy spořitelny. Nic konkrétního ani zajímavého se na úvodní stránce prezentace nedozvíte. Za informacemi se musí uživatel pídit a proklikat se až do dalších úrovní prezentace, někdy poměrně složitým a uživatelsky velmi nepřívětivým způsobem.

Pokud tedy budete patřit mezi oněch zbylých deset procent uživatelů, kteří mají chuť pátrat, objevíte po kliknutí na položky hlavní navigace další podmenu. Musím se přiznat, že jsem zažila mírně řečeno šok, když se otevřel další sloupec navigace. Grafické a logické uspořádání podmenu je naprosto děsivé. Nekoncepčně zpracované, bez použití alespoň špetky grafického cítění a bez jakéhokoli náznaku respektování corporate identity. Objeví se jen další sloupec přilepený k původní navigaci. Jednotlivé položky zde nejdou vůbec mezi sebou vizuálně odděleny a tak poměrně snadno splývají. Podmenu je také oproti původnímu menu řešeno jinak po grafické stránce, kdy je na jeho pozadí použita naprosto nepochopitelně žlutá barva. Celkově pak načtená stránka působí velmi chaotickým, nepřehledným a nepřívětivým dojmem.

Uživatel se stále ještě nedovídá nic podstatného. Počítáte-li se mnou, teprve až na třetí kliknutí se doberete nějaké alespoň trochu zajímavé informace. Bohužel ani poté nemáte vyhráno, protože například hospodářské výsledky společnosti jsou nabídnuty jen ke stažení. Nejdříve tedy musíte vyčkat až se soubor stáhne, případně otevře přímo ze serveru, a pak teprve můžete listovat a prohledávat mezi finančními ukazateli. Věřím tomu, že například z domova připojení modemující uživatelé touhle informací zrovna nadšeni nebudou.

Také další strukturování a vypovídací schopnost informací uváděných v prezentaci tohoto penzijního fondu není nijak oslňující. Stačí se podívat do sekce Kalkulačky. Zajímavým by mohl být odkaz doživotní penze. Pokud jsem měla možnost zjistit, kalkulačky fungují. Nedozvíte se ale, co vám to vlastně počítají. U jednotlivých kalkulaček totiž chybí, byť prostinké a stručné, vysvětlení výpočtu, pravidel a nedej bože porovnání například obou uváděných plánů. Také jednotlivé položky, které je při výpočtech nutno zadat, jsou často velmi nejasné. Pro člověka, který se v oboru nevyzná, jsou pak kalkulačky naprosto bezcenné.

Obecně by informacím v prezentaci slušelo trochu lepší strukturování. U poboček není možné jednoduše třídit ani prohledávat, uživateli je nabídnut jen prostý seznam k listování. Listování například podle jména nebo okresu zde naprosto nepřipadá v úvahu. Vizuálně by pomohlo třídění informací alespoň do tabulky. Stejný nešvar objevíme i v sekci novinek. Také zde by prospělo třídit informace nějakým jednoduchým způsobem, například podle data vydání a ne je jednoduše vypsat pod sebou na stránku bez jakýchkoli detailů. Důležité a základní informace o penzijním spoření jsou schovány pod odkazy osobní a firemní program.

Technické hodnocení
Doba testování:od 15. 8. 2001 11:15:54
do 15. 8. 2001 11:19:37
Počet testovaných odkazů:136
Nefunkční odkazy (interní): 13
Nefunkční odkazy (externí):3
Nefunkční záložky:0
Příliš objemné stránky (> 50 kB):20
Chybějící atributy:58
Stránky starší 180 dní:4
Stránky bez nadpisu:2

Jednou z mála sekcí, kde jsem se dozvěděla zajímavé a přínosné informace byl klientský servis a sekce programů. I jim by však slušelo zpřehlednění a lepší grafické prostředí. Často zmiňovaným nešvarem internetových prezentací jsou stránky, kdy je uživatel nucen dlouze rolovat. Tyto stránky nechybějí bohužel ani v této prezentaci, i když nejsou tak časté, jako u jiných hodnocených prezentací.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDVIPJMJ VLaVLu VSMVJVíPVJVy průměr
informační hodnota2,51 4-2--2,52 3422,56
grafika2 33,5 -3--3 3,5532 3,11
celkový dojem2,5 23,5 -3-- 2,53 4322,83
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; VI - Vladimír Iliev, iStrategie.cz; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; MV - Milan Vacík, Ami Communications; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
---> Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi <---

Pokud jste navštívili stránky Spořitelního penzijního fondu - jak se vám líbily, co jste na nich našli? Napište nám své zkušenosti a názory.

Líbil se vám článek?

-51
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 8. 2001 14:04

OK - thank you, Mr.Stack - I would like to apologize me... :-))

Zobrazit celé vlákno

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 8. 2001 13:45, Jack

Kláro! Dceřiná se píše s jedním n ;-)

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.