Modrá pyramida nechrání soukromí

Modrá pyramida nechrání soukromí
Přehledné, rychlé... a jednoduché. Možná až příliš. Takové jsou stránky Všeobecné stavební spořitelny KB. Průměrné. Odpovídá to známce udělené porotou - "mezi dvojkou a trojkou".

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová ze společnosti imProve, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.

Ve skupině hodnocených stavebních spořitelen jsou jako třetí na řadě stránky Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky (profil, názory, koupit). Stránky určitě potěší každého uživatele připojeného přes modem, protože se velmi dobře načítají. K rychlému načítání u většiny sekcí přispívá také stručný a výstižný obsah. Uživatel se může těšit i na interaktivní formuláře, které po zadání jednoho parametru doplní automaticky další potřebné hodnoty. Velkou výhodou je i možnost uzavřít smlouvu o stavebním spoření přes internet.

Uzavření smlouvy přes internet ale probíhá nezabezpečeným formulářem. Jako zásadní nedostatek vidím to, že citlivé údaje o uživateli jsou po síti přenášeny bez jakéhokoli šifrování, což je jedna z chyb, které bych prezentaci vytkla. Smlouvu, ale ani všeobecné podmínky a další materiály, si bohužel nemůžete vytisknout.

Navigace také nefunguje standardně, uživatel může být ovládáním nemile překvapen. Druhá úroveň menu se objeví až po kliknutí a nenavazuje na první. V menu určitě není potřebné tlačítko pro zavření, protože při přesunu na další položky často zmizí samo a neočekávaně. Uživatel proto musí být rychlý, poměrně zručný a dostatečně trpělivý. U listování dlouhými stránkami zmizí kompletně celá levá navigace.

Pozitivním aspektem prezentace je možnost hledání. Hledání se však ukázalo jako nedokonalé. S vědomím toho, že ověření bonity klienta je rozhodujícím kritériem pro získání úvěru ze stavebního spoření, jsem zkoušela jsem zadat slova "bonita" a "bonity". Výsledkem však bylo jen hlášení o tom, že "Žádný dokument odpovídající Vašemu dotazu nebyl nalezen". Až při zadání slova "bonit" se objevily dva odkazy. Jeden z dokumentů nakonec obsahoval alespoň nějaké informace o bonitě.

Technické hodnocení
Doba testování:od 10. 5. 2001 17:25:59
do 10. 5. 2001 17:26:33
Počet testovaných odkazů:49
Nefunkční odkazy (interní): 0
Nefunkční odkazy (externí):0
Nefunkční záložky:0
Příliš objemné stránky (> 50 kB):2
Chybějící atributy:13
Stránky starší 180 dní:4
Stránky bez nadpisu:3

Hledání existuje také v sekci slev, kdy klienti spořitelny mají v rámci speciální nabídky možnost využít slev na zboží u různých dodavatelů. Výsledky se zobrazují v externím okně, což při výpisu všech možností trvá poměrně dlouho – stránka má úctyhodných 844 kB. Seznam je navíc řazen abecedně dle firem, jeho řazení dle sortimentu nebo regionu není možné. Funkci hledání postrádám ve slovníčku pojmů. Použitá koncepce stránek také není příliš uživatelsky přívětivá, stránky nejsou optimalizovány pro běžná rozlišení. Opět zde narazíme na framy, jejichž použití znesnadňuje ukládání, tisk a nalezení stránek pomocí vyhledávačů.

Vcelku pozitivně bych hodnotila použitou grafiku. Tmavě modré stránky svým designem neobtěžují, ale ani nijak zásadně nevybočují z průměru. Technická kvalita prezentace je celkově na dobré úrovni. Nenalezneme žádné nefunkční odkazy ani velké množství dalších chyb.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDDG VIPJMJ VLaVLu VSJVíPVJVy průměr
informační hodnota1,5 2322,512,54 3321,5 2,33
grafika3 2,53 3,5322,53 3222 2,63
celkový dojem2 2,53 2,5312,5 32,5 232 2,42
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; DG - David Gladiš, Ami Communications; VI - Vladimír Iliev, iStrategie.cz; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
---> Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi <---

  • Za týden se podíváme na stránky Raiffeisen stavební spořitelny (profil, názory, koupit). Do té doby si můžete přečíst, jak dopadly již hodnocené stavební spořitelny: buřinka České spořitelny a Českomoravský lišák.
  • Jednotlivé produkty stavebních spořitelen si můžete porovnat v naší sekci unikátních nástrojů.
  • Dejte svůj hlas stavební spořitelně s nejlepším webem výměnou za šanci vyhrát mobilní telefon!

Navštívili jste stránky modré pyramidy Všeobecné stavební spořitelny KB, nebo jste jejich pravidelným uživatelem? A líbí se vám? Pomohly vám v něčem? Napište nám své názory.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2001 20:34, FekarZ

Chci predne rict, ze se mne design stranek VSSKB celkem libi, stranky jsou rychle atd. Ale ted jde hlavne o tu analyzu.

Myslim, ze analyza rozebira mnohe dulezite body. Za nedostatek clanku povazuji, ze nedal primy odkaz na stranky VSSKB.

Za absurdni samozrejme povazuji tvrzeni, ze by takove financni stranky nemely uzivat ramecku. Sam bych vytkl kazdemu pouzivani ramecku, jejichz struktura se nacita cela pri kazdem kliknuti. Smysl ramecku je hlavne v tom, ze v jednotlivych castech obrazovky jsou ruzne veci (zvlaste menu apod.), ktere jsou vicemene nezavisle.

Porota zrejme precenila vlastni technicke problemy pri analyze rameckovych stranek, ale tyto potize poroty uzivatele, kteremu jsou stranky urceny, nezajimaji.

Za chybu povazuji naivni kategorii "prilis objemne stranky" s limitem 50kB, ktera nebere do uvahy skutecnou velikost stranek vcetne obrazku apod. Tento bod by vubec mel byt nahrazen necim jako "prumerna doba na zobrazeni jedne stranky". Z faktu, ze technicke testovani trvalo 34 sekund, usuzuji, ze jsou stranky VSSKB skutecne extremne rychle a nezaslouzi si v tomto smeru zadnou kritiku.

Souhlasim, ze se stranky chovaji nevhodne pri nedostatecnem (ale jinak velmi beznem) rozliseni, i pri 800x600 apod.
Lubos Motl

+11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

22. 6. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

Největší evropská burza s kryptem prý bude z Česka. Trezor má nový Safe. Air Bank po třech letech neblokuje krypto. Biden bere krypto na milost. Robinhood je předopovaný dogecoinem... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 3 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Skateparky staví v Česku i v Africe: Cesta k úspěchu vede přes pády

19. 6. 2024 | Renata Lichtenegerová

Skateparky staví v Česku i v Africe: Cesta k úspěchu vede přes pády

První skatepark v Africe vybudoval Martin Loužecký jako student. A k tomu i neziskovku, která je staví dodnes. Je také spolumajitelem firmy Bonidee, díky které se stále víc nadšenců... celý článek

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

18. 6. 2024 | Petr Kučera

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

Požádat o výplatu dividend jednoduše přes internet nově mohou i akcionáři společnosti Philip Morris ČR, s?jejímiž akciemi se obchoduje na Burze cenných papírů Praha.

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

15. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

Proč stály bitcoinové transakce majlant? Evropa podezřívavě hledí na LIghtning Network. Do Kwon a Terraform prý zaplatí miliardy, i když je nemají. Paraguay podporuje těžaře a NFT se... celý článek

Partners Financial Services