Sedm pohledů pro Peníze... Zdeňka Fekara

Sedm pohledů pro Peníze... Zdeňka Fekara
Čeští hokejisté jsou potřetí v řadě mistry světa! Prezident Havel si těžko zvyká na ministra Grégra a v justici zuří válka o nezávislost. Spořitelna vnukla státu myšlenku, jak ušetřit na hypotékách. Už nejen bulvární noviny o tom všem píší hezky barevně.

Mistři, mistři!!!

Finále hannoverského hokejového šampionátu vypadalo hrozně dlouho smutně. Až do čtyřiačtyřicáté minuty jsme se učili smiřovat s představou, že se budeme muset spokojit se stříbrem - prohrávali jsme s Finskem nula dva. Jenže Česko, které dalo světu Jágra, přece nemohlo skončit jinak, než na mistrovském stupínku. To snad bylo jasné každému, alespoň teď po bitvě určitě. A tak v prodloužení prostě museli Češi porazit Finy 3:2. Je to dobrý pocit, být v něčem nejlepší, viďte?

Zvykli byste si?

Předseda vlády Miloš Zeman požádal prezidenta Václava Havla, aby jmenoval novým vicepremiérem koordinujícím všechny ekonomické ministry šéfa resortu obchodu a průmyslu Miroslava Grégra. Havlovi se do toho moc nechce, a tak alespoň s Grégrovým povýšením otálí s tím, že si na podobnou myšlenku musí zvyknout. V daném případě totiž prvnímu muži státu nezbývá, než nakonec vyhovět premiérovi - zákon ale naštěstí pro Havla neříká, jak dlouho si musí zvykat na nejrůznější výstřelky ministerského předsedy. No schválně, vy byste si zvykli?

Válka soudců

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš je ve válečném stavu. Se soudci. Těm se nelíbí ministrem prosazený zákon, podle něhož justiční nováčky čeká po pěti letech zkouška, zda na svoji práci stačí. Soudci jsou totiž nedotknutelné osoby. Když už si jednou obléknou soudcovský talár, nikdo je nesmí odvolat. Tak dí slepá spravedlnost. Podle soudců je nyní ohrožena nezávislost justice. Zkoušení soudců je prý návratem před listopad devětaosmdesátého roku - když se nějaký soudce znelíbí panu ministrovi, potažmo politické reprezentaci, může prý se lehce stát, že dotyčný u zkoušky propadne. Zdá se mi, že nepříliš výkonná justice v očích svých uživatelů čekajících řady let na verdikt v sebebanálnější kauze už propadla. Přitom některé zmatené rozsudky napovídají, že by soudci nějaké přezkoušení potřebovali. To naše justice opravdu tak málo věří v demokratické zřízení republiky?

Hypotéky ať slevní konkurence

Stát až do loňska podporoval hypoteční úvěry čtyřprocentním příspěvkem. Ten se letos snížil na dvě procenta, vláda však uvažovala o návratu k původní výši. Čáru přes státní rozpočet ministerským úvahám učinil konkurenční boj bankovních domů. Česká spořitelna totiž oznámila, že od poloviny května výrazně zlevní své hypoteční sazby. Nejenže se to nelíbilo spořitelním konkurentům - ale vládní úředníci už naznačili, že v tom vidí řešení: podporu už stát asi příliš nezvýší a ponechá pokles sazeb hypoték na konkurenčním boji. Konečně kapitalistické rozhodnutí?

Tak už to začalo

Minulý pátek sjely z rotaček Lidové noviny jako obvykle. Pokud jste si jich ale na stáncích všimli, nebyly obvyklé. Byly barevné. Jako by nestačilo, že minulý měsíc se na mediálním trhu objevila hvězdička druhého českého supertabloidu. Teď je tu barevný i 'seriózní' deník. A ono to opravdu nestačí. Barevné Lidovky - jež navíc jsou fakticky až druhým deníkem, po mnohem méně čtených Hospodářských novinách, který se vybarvil - jsou totiž jenom malou vlaštovkou z vydavatelství MaFra. Zatímco vlaštovky ohlašují příchod nové roční sezóny, nová podoba Lidových novin hlásí: už to začalo. Trend barevných novin už nikdo nezvrátí - za pár dní se můžeme těšit na stejně jásavou Mladou frontu Dnes. Inzerenti, jásejte; vydavatelé, kteří na barvu nemáte, plačte!

Kdo jinému jámu...?

Za patnáctimiliardovou škodu hodlá zažalovat Komerční banku... společnost B. C. L. Trading. V dubnu vídeňský soud zamítl návrh banky na prohlášení konkursu na společnost B. C. L. Trading, jejíž nesplácené úvěry způsobily peněžnímu domu ztrátu osm miliard korun. Dlužník se teď směje bance do očí, už si v Česku najal i právní kancelář. Kdo nakonec skončí v osmi či patnáctimiliardové jámě je asi předčasné spekulovat.

Máme moc nízké ceny

Jen devětatřicet procent nás v průměru stojí nákupy zboží a služeb oproti našim sousedům v Evropské unii. Podle čerstvé studie o sociálních a ekonomických dopadech vstupu do EU tak lze počítat se zvýšením tuzemských cen potravin o pětatřicet až čtyřicet - ne-li více -, procent. Zemědělci totiž budou chtít po vstupu do unie prodávat své produkty za stejných podmínek, jako jejich evropští kolegové. Nejblíže Evropanům jsme s cenami nábytku (65 procent), nejméně evropští jsme například v oblasti nájmů (cca čtvrtina). Kdo se ale děsí dramatického zdražování, mohl by se zase naopak radovat - do roku 2008 totiž mají být naše platy dvojnásobné. Právě růst mezd a zvýšená poptávka spotřebitelů má být prý hlavním faktorem vyvolávajícím růst cen.

Věřili jste celou dobu, že naši hokejisté zase přivezou zlato? Dokázali byste si zvyknout na Grégra - třeba v čele firmy, kde pracujete? Funguje česká justice? Kdo bude platit miliardy: Komerční banka, nebo Alon Barak? Napište nám, co si (nejen) o tom myslíte.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services