Už zase brouzdám a vydělávám

Už zase brouzdám a vydělávám
Nejrozšířenější způsob, jak si přivydělat brouzdáním na internetu, je zobrazování reklamních proužků na monitoru počítače. Tuto službu provozuje řada zejména amerických firem, jedna ale už funguje i u nás. Dá se na tom však zbohatnout?

Firmy platí za to, že vám v prohlížeči, nebo dokonce na pracovní ploše, 'ukrojí' kousek místa a dosadí tam vlastní proužkovou reklamu. Pokud se do toho pustíte, obětujete trochu času na registraci a následně strpíte reklamní proužek na obrazovce, můžete od zahraničních firem čekat asi třicet centů za hodinu, tedy téměř dvanáct korun. Nejznámějším příkladem je americká Spedia. Budete-li surfovat čtyři hodiny denně, získáte zhruba 48 korun. Pokud nepoužíváte internet v práci či ve škole (a na koleji), zaplatíte za něj Telecomu v levném tarifu (od sedmi večer do sedmi ráno) více než šedesát korun. Můžete být ale zaregistrováni u více společností, přijímat více reklamy a kombinovat další způsoby vydělávání na internetu. Český InteCom-CZ, který má dvaačtyřicet tisíc registrovaných uživatelů, nyní nabízí za hodinu kolem deseti korun. Jak je vidět, budete muset chodit dál do práce a tímto způsobem si jen doma snižovat náklady na připojení.

Jak na to?

Nejdříve se zaregistrujete u některé z firem, které nabízejí peníze za shlédnutí reklamy. Přestože se lze obvykle bez problému odhlásit, nezapomeňte si raději nejdříve přečíst podmínky a soubor nejčastěji kladaných otázek (Frequently Asked Questions – FAQ). Například je dobré vědět, zda firma zasílá šeky i do Česka, jaká je minimální vyplácená částka a výše poplatku za zaslání šeku či jak budou nakládat s vašimi údaji.

Následuje stažení software, který po instalaci zajistí vše potřebné. Než se do stahování programu pustíte, přečtěte si, jaké požadavky na výkon a vybavení počítače má. Na většině kancelářských počítačích se systémem Windows problémy mít nebudete.

Stažený prográmek se stará o zasílání bannerů, účtování a ukazuje vám, zda právě vyděláváte.

Obrázek ukazuje informační panel firmy Spedia. Barevná tečka v levém dolním rohu obrázku signalizuje, zda vám přibývají peníze a jak rychle. Zelená naznačuje, že je vše v pořádku a centíky se sypou. Červená znamená, že nevyděláváte (třeba proto, že nejste v prohlížeči). K tomuto panelu jsou připojeny dva bannery, které se obměňují.

Aby to nebylo tak jednoduché

Existuje řada omezení a podmínek, které musíte splnit, než uvidíte své peníze. Často je třeba pohybovat myší, občas odkliknout hlášku nebo banner. Spedia například požaduje měnit každou minutu URL, tedy přejít na jinou stránku. Pokud chcete opravdu vydělávat, stávají se tím z klidného prohlížení závody. Navíc znevýhodňuje neamerické klienty tím, že jim od prosince 2000 místo padesáti centů platí jen centů třicet. Některé firmy vám dovolí surfovat jen několik hodin denně. Největším problémem je, že nemusí být k dispozici reklama - zejména v tuzemsku -, kterou by vám firma poslala a potom nevyděláváte nic. Pokud jste připojeni vytáčenou linku z domova, počítejte také s tím, že stahování reklamy do bannerů brouzdání trochu zpomaluje.

Kolik tedy lze vydělat?

Hodinová výše výdělku se vypočítává až na konci měsíce podle množství reklamy, kterou si u firmy objednali její zákazníci. Sazby velmi kolísají (2 – 20 – 40 centů za hodinu) a je těžké určit výdělek předem. Proto také ještě nefungují české firmy iRek a ReklaNet, které čekají, až budou mít dost zadavatelů reklamy a registrovaných uživatelů, aby mohly systém rozjet. "Inzerenti zájem mají, je ovšem těžké říci, kolik z nich bude v systému ochotno inzerovat i po spuštění komerčního provozu. Záleží na počtu uživatelů a platících inzerentů, aby v systému bylo tolik placených reklam, že zůstane pro uživatele atraktivní. Ostrý start předpokládáme na začátek června," říká Jakub Helus z firmy iRek.cz. Tomáš Ficnar ze společnosti InteCom-cz, která již své zkušenosti s provozem má, si postěžoval: "Zájem o naše služby ze strany inzerentů je velmi malý. Hlavní příčinu vidíme v tom, že nejsme zaběhnutá firma jako například Mr. Lin(x). Inzerenti totiž dávají přednost těmto 'známým' firmám, přestože nabízené služby u nás jsou pro ně podstatně výhodnější a také levnější."

Zatímco firma InteCom chce přilákat uživatele dalšími službami (připravují on-line hry a chat), iRek očekává příliv reklamy na internet související s hospodářským růstem a zvyšujícím se množstvím uživatelů internetu. Hodlá přesvědčit inzerenty výhodnými cenami a přesným zacílením reklamy na uživatele. Základní výdělek pro surfaře očekávají okolo dvaceti korun za hodinu.

Pošlete mi šek!

Vydržíte-li a vyděláte přes třicet dolarů, což je obvyklý minimální limit, můžete požádat o vyplacení. Zde čeká zrada. Za vystavení šeku si mohou účtovat poplatek. Například Spedia požaduje jeden dolar za výplatu do USA, mezinárodně dokonce čtyři a půl dolaru. Šek posílají asi měsíc po přijetí žádosti o výplatu. Koncem dubna teprve vypláceli únorové šeky. A čekáte. Když vám šek přijde, zamíříte do banky, abyste si šek proměnili v peníze a zjistíte, že musíte platit znovu. Banky si obvykle účtují jedno procento z vyplácené částky, minimálně však padesát korun a operace trvá řádově týdny. Problém je, pokud nemáte u příslušné banky účet – šek vám (až na výjimky) neproplatí nebo zatíží tak velkým poplatkem, že na to raději zapomenete.

Jak naloží banky s vaším šekem?
bankapoplatek při poukázání na účet (%)poplatek při platbě hotově (%)minimální poplatek (Kč)doba transakce
Česká spořitelna1nelze50,-6 týdnů
GE Capital Bank1nelze200,-6 týdnů
IPB1nelze50,-3 týdny
Komerční banka1350,-3 týdny
Poštovní spořitelna1nelze50,-6 týdnů
Union banka1nelze100,-3 - 6 týdnů

Ze třiceti dolarů, které vyděláte zhruba za měsíc, vám po zaplacení všech poplatků při kurzu sedmatřicet korun za dolar zbude necelých devět set korun. Bez zahrnutí poplatků za připojení a telefon.

Zapojte se také!

Nejzajímavějším příjmem můžou být další lidé, které zapojíte do systému. Říká se jim refferalové. Jak na to? Při registraci zadáváte, od koho jste se o službě dozvěděli. Každý registrovaný má své číslo a pokud je uvedete při své registraci, získá ten, kdo vás získal provizi několika procent z částky, kterou vyděláte. Vy o nic nepřijdete a jemu hodně pomůžete. Systém sice připomíná letadlo, ale jde o klasické víceúrovňové odměňování známé pod názvem multilevel marketing – MLM, které používá například firma Amway. Jste odměňováni často až do páté úrovně lidí pod vámi!

Kdo vám zaplatí za surfování
firmazeměslibovaný zisk za hodinuminimum pro zaslání penězzpůsob výplaty
IntecomČR10,- Kč100,- Kčsloženkou, převodem
SpediaUSA0,30 USD30,- USDšekem
PaidforSurfUSA0,18 USD20,- USDšekem
CashSurfersUSA0,20 USD40,- USDšekem
CashFiestaUSA0,10 USD50,- USDšekem

Tím se také vysvětluje záplava stránek s touto tématikou. Poslední dobou nejsou příliš aktualizovány anebo hlásí stále nižší výdělky. Jan Válka, který takové stránky provozuje, k tomu říká: "Dříve se na tom vydělat dalo. Platby byly skutečně okolo půl dolaru za hodinu, ale dnes se tyto částky pohybují jen okolo pěti až dvaceti centů za hodinu. Nedovoluji si odhadovat, jak to skončí, ale už kvůli sobě doufám, že tato krize pomine." Jak se čistí celý internetový trh, nedostatek peněz dopadl i na tyto firmy a ty krachují - jako například Getpounds.com nebo Getpaid4.com. Vydělávat tak bude stále těžší a přežijí jen ti největší.

Jakou firmu považujete za nejlepší? Proč? Lze podle vašich zkušeností na internetu vydělávat více? Napište nám!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2001 17:56, FekarZ

A já vybírám svoje oblíbené značky.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2001 17:13

Jdete vsichni do haje s roboty. CR je uz tak dost proslula obelhavanim podobnych systemu (mam vice nez 2letou zkusenost). Nekam nas uz ani nepusti. Je to obycejna kradez, jen si clovek pripada za temi draty beztrestny.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services