Nový způsob řešení ztrát vyvinuli v Komerční bance

Nový způsob řešení ztrát vyvinuli v Komerční bance
Zaměstnanec dealingu Komerční banky nedodržel stanovené limity při obchodování s americkým dolarem a způsobil ztrátu třicet milionů korun. Dva pracovníci, kteří porušili předpisy, byli okamžitě propuštěni. V českých bankách docela normální situace...

Podle tiskové zprávy zareagovaly kontrolní mechanismy včas. Vzhledem k četnosti podobných pochybení je však spíše možno považovat podobné problémy za běžný jev na dealingu průměrné české banky. Před několika lety přišli dealeři České spořitelny při obchodech s ruskými vládními dluhopisy o několik miliard, loni prodělala ČSOB více než miliardu pro změnu na amerických vládních dluhopisech, teď je to Komerční banka s americkým dolarem.

Posouzeno letmým pohledem je to v Česku celkem běžná situace. Komerční banka však vynalezla nový způsob, jak podobné problémy řešit. Ztrátu naúčtovali divizi Správy aktiv - kde k obchodu došlo - a příslušní manažeři jsou osobně motivování k vyrovnání ztráty do konce roku. Protože zisk nelze stanovit předem, nebude možno ani na konci prosince rozhodnout, jestli příslušní manažeři ztrátu vyrovnali nebo ne. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Navíc je možné, že v zájmu vyrovnání ztrát se budou pouštět do rizikovějších obchodů, než předtím, jenom proto, aby zachránili své bonusy. Jde tak spíš o řešení-neřešení.

Určitě však existují situace, kdy by podobná řešení mohla být úspěšně použita. Zatím to však v Komerční bance nikoho nenapadlo. Například bývalé představenstvo banky, které je vyšetřováno v souvislosti se ztrátou způsobenou obchody s firmou B. C. L. Trading, by mohlo být osobně motivováno na vyrovnání ztráty. Jak? Velmi jednoduše, zavřeli by je do kanceláře a řekli: "Vážení, prodělali jste osm miliard, tak teď máte čas do konce roku, abyste je vydělali zpátky." Když je vydělají, bude to polehčující skutečnost, jinak půjdou do basy...

Myslíte si, že by se tak daly řešit některé tunely? Vydělalo by bývalé představenstvo do konce roku osm miliard? Nemyslíte si, že těch nezodpovědných dealerů je v českých bankách nějak hodně? O své názory se můžete podělit s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 5. 2001 11:55, PetrV

S tím stanoveným ziskem máte pravdu. Stačí však pár drobností, jako například včerejší snížení sazeb mohlo znamenat, že ho výrazně překročíte, nebo ho naopak nedosáhnete, ale prostě nelze změřit, jestli jste těch 30 milionů vydělali zpátky či ne. Je pravda, že to můžete postavit tak, že pokud zisk nedosáhne stanovené hranice, tak manažeři nedostanou bonusy. Ale fixovat bonusy na dosažený zisk může také vést k provádění rizikovějších operací (samozřejmě v rámci limitů), ke kterým by jinak nikdy nedošlo. Myslím si, že nejvhodnější je prostě vzít manažerům bonusy a nenutit je vydělat ty peníze zpátky.

Zobrazit celé vlákno

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 5. 2001 19:06, Mara

Situace, kdy nekdo vydela/ nebo prodela na zmene urokovych sazeb, ktere stanovuje nejaka "ustredni planovaci komise" je fraska. Rikat, ze money market a FOREX je "trh" je uplne absurdni. Ani v USA, ani v CR zadna trzni ekonomika neexistuje. Cely penezni a bankovni system je postaven na pyramidalnim principu (multiplikaci depozit), proto tady dokola je a stale bude nejake Rusko, nejaka IPB, ...

Kdyby se vsichni klienti bank naraz rozhodli uplatnit svoje pravo vyzvednout bezne depozita, tak se cela pyramida zhrouti.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.