Medvěd žere i peníze!

Medvěd žere i peníze!
Méďa Béďa je milý všežravec a mlsoun; nejde jen o med, ale umí si prý otevřít i člověčí konzervy. Že by ovšem místo úlů začal plenit bankomaty, neuvádějí encyklopedie ani večerníček. Natož, aby se na zelené rytinky nechal nachytat náš známý exemplář z Wall Street: ten bere dolárky "hákem" po bilionech (v američtině ovšemže trilionech).

Že to není medvěd z masa a kostí? Také nežere peníze skutečné, ale jen virtuální. Tento pojem původně vymysleli fyzikové pro "exotické částice", které jsou víc vlnou než částicí, a tak rychleji, než stačí vzniknout, už zase zaniknou. Investované peníze se vlastně také stávají virtuálními – s býkem se množí, před medvědem berou roha. A že jich nemizí málo, dokazují propočty. Za poslední rok jich v Americe na kapitálových trzích ubylo přes 5,1 bilionů papírových dolarů, jiný pramen uvádí jen za poslední loňský kvartál pokles majetku amerických domácností o 2,4 bilionu dolarů. Toto číslo se navíc prý vztahuje jen na majetek v podílových fondech, nezahrnuje tedy individuální investice jednotlivých Američanů. Naštěstí mají část úspor i v dluhopisech, jejichž ceny naopak rostou a v anualizovaném vyjádření nezřídka dosahují až dvouciferných výnosů.

Virtualita je možnost, schopnost, potencialita, vnitřní síla. Virtuální znamená zdánlivý, možný, neskutečný, v tento okamžik neexistující. A tak se zdánlivá tržní kapitalizace Nasdaq z 5,2 bilionů dolarů roku 1999 scvrkla o tři (v tento okamžik) neexistující biliony. Ani 11,4 bilionů NYSE už není skutečných. Zdá se tedy, že medvěd má větší sílu, než celá vláda i s prezidentem a dokonce větší, než Alan Greenspan. A z celosvětového hlediska to už vůbec není žádná legrace, ve světě deset bilionů dolarů odpovídá třiceti procentům celosvětového hrubého národního produktu (a v samých USA jde o víc než šedesát procent hrubého domácího produktu)!

Že bubliny praskají, a že je proto dokonce lépe, když splasknou včas, těžko přesvědčujete investory škrtající desítky procent ze svého virtuálního majetečku. To je snáze přesvědčíte, že se jeden ujetý grizzly živí modrými chipsy. Podle Rudiho Dornbusche z MIT americká vláda i centrální banka dokonce s uspokojením pozorují poslední vývoj a probíhající měkké přistání americké ekonomiky (a sazby se tedy už moc snižovat nebudou).

Vrátí se "zmizelé" peníze? Splní-li se proroctví kněžny Abby (letošní růst trhů DJ o třicet procent a S&P o čtyřicet procent), přibude kolem pěti bilionů, takže virtuálně ztracené a znovu nalezené... To se bude investovat, to se budou točit lehko nabyté dolárky. A pak že se historie neopakuje, anebo že by to byla spíš davová maniodepresivní psychóza? Vlna nereálných dolarů zkrátka jen velmi reálně mění směr. Akorát že nikdo neví, kdy.

Je svět investic víc virtuální, než reálný? Jaký vlastně je? Napište nám své názory.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.