Medvěd žere i peníze!

Medvěd žere i peníze!
Méďa Béďa je milý všežravec a mlsoun; nejde jen o med, ale umí si prý otevřít i člověčí konzervy. Že by ovšem místo úlů začal plenit bankomaty, neuvádějí encyklopedie ani večerníček. Natož, aby se na zelené rytinky nechal nachytat náš známý exemplář z Wall Street: ten bere dolárky "hákem" po bilionech (v američtině ovšemže trilionech).

Že to není medvěd z masa a kostí? Také nežere peníze skutečné, ale jen virtuální. Tento pojem původně vymysleli fyzikové pro "exotické částice", které jsou víc vlnou než částicí, a tak rychleji, než stačí vzniknout, už zase zaniknou. Investované peníze se vlastně také stávají virtuálními – s býkem se množí, před medvědem berou roha. A že jich nemizí málo, dokazují propočty. Za poslední rok jich v Americe na kapitálových trzích ubylo přes 5,1 bilionů papírových dolarů, jiný pramen uvádí jen za poslední loňský kvartál pokles majetku amerických domácností o 2,4 bilionu dolarů. Toto číslo se navíc prý vztahuje jen na majetek v podílových fondech, nezahrnuje tedy individuální investice jednotlivých Američanů. Naštěstí mají část úspor i v dluhopisech, jejichž ceny naopak rostou a v anualizovaném vyjádření nezřídka dosahují až dvouciferných výnosů.

Virtualita je možnost, schopnost, potencialita, vnitřní síla. Virtuální znamená zdánlivý, možný, neskutečný, v tento okamžik neexistující. A tak se zdánlivá tržní kapitalizace Nasdaq z 5,2 bilionů dolarů roku 1999 scvrkla o tři (v tento okamžik) neexistující biliony. Ani 11,4 bilionů NYSE už není skutečných. Zdá se tedy, že medvěd má větší sílu, než celá vláda i s prezidentem a dokonce větší, než Alan Greenspan. A z celosvětového hlediska to už vůbec není žádná legrace, ve světě deset bilionů dolarů odpovídá třiceti procentům celosvětového hrubého národního produktu (a v samých USA jde o víc než šedesát procent hrubého domácího produktu)!

Že bubliny praskají, a že je proto dokonce lépe, když splasknou včas, těžko přesvědčujete investory škrtající desítky procent ze svého virtuálního majetečku. To je snáze přesvědčíte, že se jeden ujetý grizzly živí modrými chipsy. Podle Rudiho Dornbusche z MIT americká vláda i centrální banka dokonce s uspokojením pozorují poslední vývoj a probíhající měkké přistání americké ekonomiky (a sazby se tedy už moc snižovat nebudou).

Vrátí se "zmizelé" peníze? Splní-li se proroctví kněžny Abby (letošní růst trhů DJ o třicet procent a S&P o čtyřicet procent), přibude kolem pěti bilionů, takže virtuálně ztracené a znovu nalezené... To se bude investovat, to se budou točit lehko nabyté dolárky. A pak že se historie neopakuje, anebo že by to byla spíš davová maniodepresivní psychóza? Vlna nereálných dolarů zkrátka jen velmi reálně mění směr. Akorát že nikdo neví, kdy.

Je svět investic víc virtuální, než reálný? Jaký vlastně je? Napište nám své názory.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

2. 8. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

Jaká jsou největší úskalí investice do kryptoměn? Co by se stalo, kdyby bitcoin stál milion dolarů? Budeme s ním opravdu někdy platit? Poslechněte si záznam debaty.

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.