Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 4. 2022 | 11 komentářů
Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

Zdroj: Shutterstock

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 4,88 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách.

Průměrný nabídkový úrok 4,88 % je počítaný k 4. dubnu pro úvěr do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,26 procentního bodu, od konce loňského roku už o 1,07 procentního bodu. Loni v květnu byla na úrovni 2,4 %. 

Překonání pětiprocentní hranice se zdá být jen otázkou času. Tak vysoko byly ceny hypoték naposledy v roce 2010. 

Inflace dál roste, čeká se i další zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Bankovní rada zvýšila základní sazby naposledy na konci března o půl procentního bodu, na dalším zasedání v květnu je zřejmě znovu zvýší. To znovu zdraží úvěry a tedy i hypotéky

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj "nového" Hypoindexu od května 2021.

„O dalším vývoji sazeb rozhodne to, jak se bude vyvíjet inflace, přičemž inflační tlaky ze strany růstu cen energetických surovin, růstu cen komodit a potravin jsou a budou letos enormní. Sazby hypoték tedy za nedlouho vystoupají nad pětiprocentní hranici a nelze vyloučit ani jejich postupné přiblížení k šesti procentům,“ říká Luboš Svačina, analytik společnosti Golem Finance.

Měsíční splátka průměrné hypotéky ve výši 3,5 milionu korun už při splatnosti na 25 let lehce přesahuje hranici 20 tisíc korun. „To není pro každého. Kvůli vysokým sazbám a vysokým cenám nemovitostí se stávají hypoteční úvěry opět produktem pouze pro vysokopříjmové části obyvatel,“ podotýká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru za 5,08 %. Jednoleté fixace jsou v průměru za 5,06 %, pětileté za 4,78 % a desetileté za 4,62 %.

Zájem o delší fixace přitom chladne – alespoň podle dat hypotečního online tržiště Zaloto. Lidé tedy spíše očekávají, že úroky nevydrží dlouhé roky tak vysoko, jak jsou dnes. „Délka požadované fixace se stále výrazněji zkracuje a v březnu už se přiblížila čtyřem rokům. Průměrná délka fixace klesá již téměř půl roku v kuse a tento pokles nyní ještě zrychluje, když se jen od ledna zkrátila o půl roku,“ říká Vojtěch Prokop ze Zaloto.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 4. 2022 14:40

5% hypo a inflace 15%, co jako má být?

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 4. 2022 9:22

Určitě. Jo. No pravděpodobně ano. Snad ano. Doufám, že jo. Není to jisté. Kéž by. Moc tomu nevěřím. Šance podle mě malá. Pochybuju. Nevěřím. Si se zbláznil?
Asi tak...

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.