Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 1. 2. 2023
Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték
Ilustrační foto.
Zdroj: Partners

Tržby finanční skupiny Partners loni vzrostly meziročně o 13 procent na 3,5 miliardy korun, čímž překonaly předchozí rekordní rok. Motorem růstu byly pojištění a investice. Výrazně posílily zejména pojišťovna Simplea, penzijní společnost Rentea a nemovitostní fond Trigea.

Samotná finančněporadenská společnost Partners, která generuje většinu příjmů skupiny, oznámila obrat 2,35 miliardy korun, což je stejná úroveň jako v předcházejícím roce. Její zisk činil 130 milionů korun.

Součástí skupiny je i investiční společnost a vydavatelství NextPage Media, kam patří web Peníze.cz, tituly Finmag a Heroine a nejnověji Football Club.

Pro letošek plánuje finanční skupina Partners čtyřmiliardový obrat, řekl dnes její ředitel Petr Borkovec. Zásadním plánem je podle něj spuštění Partners appky a Partners Banky, která čeká na udělení bankovní licence ČNB.

O přípravách a záměrech chystané nové banky Partners jsme nedávno podrobně informovali v rozhovoru s Markem Ditzem, který vede tým, připravující její start.

Mobilní Partners appku s přístupem ke svému portfoliu produktů by klienti Partners měli mít k dispozici už v březnu.

Hypotéky dolů, roste pojištění

Loňský výsledek finančněporadenské společnosti Partners poznamenal masivní propad hypotečního trhu. Podle statistiky České bankovní asociace tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard. Celkové prodeje hypotečního trhu tak meziročně klesly o 63,6 procenta, u skutečně nových hypoték o 57 procent.

V prodeji hypoték společnost Partners zaznamenala meziroční pokles o 60 procent na celkový objem 18 miliard korun. Propad hypoték se jí ale podařilo dorovnat příjmy z jiných segmentů. „To lze považovat za úspěch, ale také za varování před přílišnou závislostí na provizních příjmech z hypoték,“ řekl Borkovec.

Výjimečný růst v příjmech skupiny zaznamenalo životní pojištění. „Částka 581 milionů korun v podobě celkového ročního pojistného na nových smlouvách životního pojištění představuje pro Partners rekordní výsledek. Jde o 16procentní růst nové produkce,“ řekl Borkovec.

Další rekord padl v neživotním pojištění, kde Partners sjednali klientům smlouvy za 440 milionů korun ročního pojistného, v pojištění vozů to byl růst o 30 procent a v pojištění majetku o 40 procent. Neživotní smlouvy tak tvoří téměř třetinu všech nově sjednaných smluv, na obratu firmy se podílejí devíti procenty.

Jednorázové investice v roce 2022 skupina zprostředkovala v rekordní hodnotě osmi miliard korun, průměrná jednorázová investice vyrostla na 216 tisíc korun. Pětiprocentní růst v pravidelných investicích v loňském roce zpomalil a dosáhl na 1,5 miliardy korun v ročních částkách.

Podobně rostoucí trend podílu na celkové provizi měla skupina i u penzijního spoření. Počet aktivních smluv vyrostl během dvou let ze 155 tisíc korun na 210 tisíc korun.

Střípky holdingu

  • Partners Financial Services, tedy finančněporadenská společnost, měla loni obrat 2,35 miliardy korun, zisk činil 130 milionů korun.
  • Obrat pojišťovny Simplea stoupl o 51 procent na 635 milionů korun při zisku 70 milionů Kč.
  • Růst obratu o 61 procent na 121 milionů korun má za sebou nemovitostní fond Trigea, jehož zisk dosáhl 30 milionů korun a klientům spravuje portfolio šest miliard korun. Loni se zaměřil na polský retailový trh, kde koupil několik komerčních nemovitostí a plánuje v tom pokračovat.
  • Obrat Partners investiční společnosti, která investorům spravuje devět miliard korun, činil 120 milionů korun.
  • Penzijní společnost Rentea za rok a půl fungování na trhu získala 51 tisíc klientů, a patří tak mezi nejrychleji rostoucí penzijní společnosti na trhu. Pod správou má tři miliardy korun a její obrat dosáhl 23 milionů korun, i když zatím zůstává ve ztrátě.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Značku Partners Market zneužívá podvodník, varuje ČNB

9. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Značku Partners Market zneužívá podvodník, varuje ČNB

Finančně poradenská společnost Partners Financial Services varuje před podvodníky, kteří zneužívají značku jejích poboček Partners Market k podvodným investičním nabídkám. Na zneužití... celý článek

Jak dávat dětem kapesné. A kdy začít?

9. 3. 2023 | Jan Müller

Jak dávat dětem kapesné. A kdy začít?

V předchozích dílech seriálu věnovaného finanční gramotnosti jsme se učili hospodařit s rodinným rozpočtem. Teď je ještě důležité, abychom znalosti předali dál.

Šmejdi mají nový trik. Zneužívají zastropování cen energií

18. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Šmejdi mají nový trik. Zneužívají zastropování cen energií

Nejasná pravidla kolem cen za energie a jejich zastropování dala prostor také novým druhům podvodů. Takzvaní energošmejdi našli nové triky, jak zneužít důvěřivosti některých lidí a... celý článek

Kauza Janata a Growing Way: Investoři už dostali zpátky víc než polovinu

15. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Kauza Janata a Growing Way: Investoři už dostali zpátky víc než polovinu

Díky rychlému zásahu policie a včasnému zajištění luxusního majetku i peněz na účtu získají věřitelé zpátky víc než polovinu pohledávek. Už teď bylo podle insolvenčního správce vyplaceno... celý článek

Partners Financial Services