Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je váš finanční poradce třída? Poznáte to podle servisu

| rubrika: Jak na to | 30. 5. 2011 | 14 komentářů
Je váš finanční poradce třída? Poznáte to podle servisu
Servis je slovo mnohoznačné. Pokud si tedy nejdříve ujasníme, že nemluvíme o uvedení míče do hry při tenisu ani o kolekci talířů se stejným květinovým vzorem, co přesně by si měl člověk představit pod pojmem servis ve světě financí?

Předpokládám, že většině lidí při slově servis vytane na mysli především ten, kam čas od času zavezeme své čtyřkolé miláčky. Děláme to preventivně, aby nám auto déle vydrželo, abychom předcházeli problémům a zbytečně pak neplatili. Zřejmě se shodneme, že je to velmi rozumné. Proč se takhle tedy nestaráme o všechny svoje peníze, ale pouze o ty, které jsme již jaksi přeměnili v hmotné věci – jako například zmíněný automobil?

Pokud se vám nelíbí přirovnání k autu, podívejte se sami na sebe. Takový servis sebe samého jsou třeba pravidelné návštěvy zubaře. Je jasné, že nemáme každý půlrok zubní kaz, ale na preventivní prohlídku stejně jdeme. Právě proto, že je preventivní a případný problém by podchytila včas – než by přišla ústní, a tedy nejspíš i finanční katastrofa.

Stejným způsobem se může každý z nás starat o svoji peněženku.

Pokud jste si našli odborníka, který vám s penězi radí, jistě s ním máte domluvené také pravidelné preventivní prohlídky neboli servisní schůzky. Dávejte pozor, jestli na nich zkontroluje všechno podstatné. Tak se totiž pozná profesionál.

A i když jste se rozhodli, že si s penězi poradíte sami, může pro vás následující text být přínosný: i vy byste si občas měli sednout a provést jakési „finanční samovyšetření“.

Každý to ví, časy se mění

Čas plyne, doba se mění a s ní i daně, státní „produkty“, ale třeba také ceny nemovitostí a vůbec – celý finanční trh. Pokud si v jeden okamžik nastavíte určitý finanční plán, ten vychází z vaší aktuální životní situace. Vyděláváte tolik a tolik, vaše pravidelné výdaje jsou zhruba takové a takové a tak dál. Je ovšem jasné, že se vaše situace bude během času vyvíjet. Možná se nemusí nijak závratně měnit vaše finanční možnosti, ale v budoucnu se budou dost pravděpodobně měnit alespoň vaše priority.

Váš poradce by na servisní schůzce měl všechny tyto změny zaznamenat. Měl by se na ně umět zeptat a změny priorit by vám měl umět pomoci naformulovat. Nuže, servisní schůzka začíná. Co si hlídat?

Kdy upravovat pojištění

Opěrným bodem většiny finančních plánů bývá zajištění příjmu a rezervy. Aktuální rodinná situace si nejčastěji žádá úpravy ve sjednaných pojištěních. Změna pojistných částek je vhodná při zvýšení příjmu, aby jejich výše stále korespondovala s vaším životním standardem, tedy aby v případě události, proti níž se pojišťujete, váš standard výrazně dlouhodobě neklesl. Dalším důvodem pro změny v pojištění bývá narození potomka či vznik nějakého závazku.

Samozřejmě je třeba hlídat, aby pojišťovna měla stále aktuální údaje o skutečnostech, které mohou mít vliv na vaši smlouvu s ní. Klasický případ je třeba změna zaměstnání, kterou lidé často zapomenou ohlásit. Na ní však bývá závislá vaše riziková skupina. Když změnu pojišťovně nenahlásíte a případně nedomluvíte změnu pojistné smlouvy, můžete být při pojistném plnění nemile překvapeni.

Dobrý finanční servisman i tyhle zdánlivé drobnosti při servisní schůzce kontroluje, asi tak jako mechanik v autoservisu zkontroluje zdánlivé drobnosti, jako je třeba stav oleje – vy byste o něm sice díky blikající kontrolce měli dávno vědět, ale to neznamená, že se nemusí změřit.

Rezervy

Pokud jde o rezervy, měl by s vámi váš poradce probrat, jak se vám je daří vytvářet, jestli jde všechno podle plánu. Na rezervách se nejlépe pozná pevná vůle a disciplína. Pro mnoho lidí je těžké na rezervu nesáhnout a pravidelně ji zvyšovat. Poradce je tu od toho, aby vám pomohl se sebekontrolou a aby vás povzbudil. I když vám to třeba může být trochu nepříjemné. Ovšem ani lékař, který vám přes vaše kyselé obličeje při preventivní prohlídce nezopakuje, že byste měli trochu cvičit a že kouření vašemu zdraví neprospívá, nedělá svou práci dobře.

Chtěli byste si vybudovat finanční rezervu pro chvíle nouze a nepředvídané okamžiky, ale nevíte, odkud začít? Zkuste to s naší kalkulačkou.

Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců
%
měsíců

Další kalkulačky

Úvěry na bydlení

V případě hypotečního či jiného úvěru na bydlení je třeba samozřejmě hlídat fixační období, aby měl klient a potažmo poradce dostatek času na eventuální refinancování úvěru. Banky se do nabízení nových úrokových sazeb sami příliš nehrnou a často si klient včasnou nabídku nových fixací a úrokových sazeb musí vyběhat sám. Když máte termíny pod kontrolou, můžete si ušetřit vykulený výraz, když vám tři dny před koncem fixace zavolá paní z banky, abyste přišli novou fixaci co nejdříve podepsat.

Se změnami státem podporovaných produktů je třeba také počítat a reagovat na ně. Poslední dobou se těch změn neudálo pomálu a spoustu změn, co se stavebního spoření a penzijního připojištění týče, nás zřejmě ještě čeká. O změnách v daňových zákonech nemluvě.

TIPY REDAKCE

Hypotéka, nebo stavební spoření?
Potřebujete si půjčit na bydlení, ale nevíte, jestli se vám vyplatí vzít si úvěr ze stavebka nebo spíš hypotéku? Vyzkoušejte naši unikátní kalkulačku, která oba produkty dokáže srovnat. U stavebního spoření počítá jak s překlenovacím, tak s řádným úvěrem!

Vyplatí se vám refinancovat hypotéku?
Je vaše hypotéka ještě výhodná? Nabízí vám někdo možnost refinancovat ji? Spočítejte si na naší kalkulačce, zda se to vyplatí.

Investice

V případě investičních produktů by měl být servis samozřejmostí. Finanční trh je neustále v pohybu a klient by měl mít aktuální informace průběžně k dispozici. I v případě, že se jedná o dlouhodobé investice. Dá se tak předejít „emotivním odkupům“ a následným ztrátám.

Servisem můžete jen získat

Možná to vyzní jako silné tvrzení, ale podle mého názoru se kvalitní poradce pozná až na servisních schůzkách. Pokud se setkáte s člověkem, kterému jde jen o peníze, dost pravděpodobně vám střelí nějakou „velice výhodnou“ pojistku a už ho nikdy neuvidíte. Pokud jde poradci o dlouhodobou spolupráci, zřejmě se vám tohle nestane, protože je jasné, že byste na podfuk časem přišli. Servis je hlavně věc vztahu a vzájemné spolupráce. A i poradce bude jednodušeji a efektivněji pracovat s vaším finančním plánem, když pochopí vaši životní filozofii a pohled na finance.

Anketa

Máte finančního poradce?

Mnozí mohou namítnout, že pokud nic nepotřebujete, je servisní schůzka zbytečná. Z pohledu poradce vím, že není. Jednou až dvakrát do roka si udělat na půl hodinky čas a u kávy zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku, nikoho nezabije. Naopak vám to může ušetřit či vydělat peníze. A pokud vám váš poradce takovou možnost nenabízí, navrhněte mu ji. Alespoň si otestujete jeho přístup a to, jak vážně to s vámi myslí.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 2. 2012 23:19, Marta

Dobrý den, dnes jsem byla na schůzce s finančním poradcem Partners. Kamarádka na mě dala kontakt jejich finančnímu poradci. V prvním telefonátu s poradcem jsem hned vyloučila dát deset kontaktů /jako moje kamarádka na mě/.I přes to jsem na schůzku šla, protože mi bylo řečeno, že mohu doporučit, pokud budu spokojena. Hned jsem řekla, že kontakty dám pouze v případě, že budu spokojená na základě reálně ušetřených peněz, tedy ne okamžitě. Poradce hned na první schůzce znovu vehementně požadoval alespoň 10 jmen. Už to mi bylo podezřelé, ve chvíli, kdy pro mě ještě neudělal mimo kafe nic. Na konec přednášky,o tom jak fungují finance a nejlepší jsou jejich podílové list a opakování že oni jsou nejlepší požadoval znovu 10 kontaktů. Odmítla jsem, tak alespoň požadoval podpis formuláře o mých osobních datech a chtěl i data z občanky a když jsem si chtěla formulář v klidu pročíst doma, odmítl mi ho vydat. Nepodepsala jsem, jelikož se domnívám, že firma, která požaduje na první schůzce několik podpisů bez dání možnosti si v klidu doma prostudovat dokument a souhlas s nakládáním s osobními daty a dalších 10 kontaktů na "nové klienty" není solidní.Po mé reakci, že na první schůzce nic nepodepíšu, se se mnou pordace rozloučil a nadále spolupracovat nechtěl.Ani já ne
S pozdravem Marta

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 5. 2011 10:24, benzin

Chapu z ceho prameni Vas nazor. Nicmene v tomhle ohledu se pletete. I kdyz to vypada tak, ze nekdo Vam pomaha ziskavat slevu, je to jenom klam. Ve skutecnosti kupujete produkt od maloprodjece (Vas "poradce" se svou silnou spolecnosti). Uplne stejne jako kdyz si jdete kupit neco do OKeje. Tam taky nedostanete nejlepsi cenu, jenom protoze je to silna spolecnost. Musite si uvedomit ze ten "poradce" ma nemale naklady a pokud mu neplatit primo, tak musi byt zaplacene z provizi, tedy z te vasi uzasne slevy. Urcite se da souhlasit s tim, ze ty spolecnsoti dosahuji vyssich slev, ale ty musi pouzit ke svemu financovani.


Btw. to same se tu pred nedavnem resilo ohledne hypoteky. Sam sem v tu dobu jednal o hypotece a nechal sem si udelat i nabidku hypotecniho poradce. A lhal ja kdyz tiskne (ze prevzti nesplaceny uveru KB uz nepujde atd.). Nakonec mi dal nabydku od Hypotecni banky na 4.4 %, u komercky mi dali 4.19% a diky tomu ze sem prevzal nesplaceny uver odpustili prodavajicimu penale (a o to sme se sabli).

P.S.:. A to sem u Hypotecni banky, na radu poradce, zmalcel ze mam dite, kdezto u KB sem ho do dotazniku uvedl.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (karel 31. 05. 2011 08:24)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

13. 2. 2012 | 23:19 | Marta

Dobrý den, dnes jsem byla na schůzce s finančním poradcem Partners. Kamarádka na mě dala kontakt jejich finančnímu poradci. V prvním telefonátu s poradcem jsem hned vyloučila dát deset kontaktů /jako moje kamarádka na mě/.I...více

31. 5. 2011 | 10:24 | benzin

Chapu z ceho prameni Vas nazor. Nicmene v tomhle ohledu se pletete. I kdyz to vypada tak, ze nekdo Vam pomaha ziskavat slevu, je to jenom klam. Ve skutecnosti kupujete produkt od maloprodjece (Vas "poradce" se svou silnou...více

31. 5. 2011 | 8:24 | karel

Edo, já s Vámi také nesouhlasím. Chcete mi říct, že jste schopen si zařídit slevy u pojišťoven na rámec slev co poskytují, individuální přístup? Myslím si, že NE.
A to jen z důvodu, že nejste velkoobchodní na trhu financí....
více

31. 5. 2011 | 8:17 | karel

I pojištění (životní) je jistý typ investice. Lidé co neinvestují, protože nemají nechápu, většinou kuřák, bo někdo kdo vysedává na kávičkách. Když si měsíčně odpustím tyto slasti a dam si někam na investici 500stovečku,...více

30. 5. 2011 | 20:45 | chk

verte, ze o objemu financi to neni. a tyhle stranky ctou i lidi, kteri maji penize. ovsem je pravda, ze vetsinou neinvestuji (nastesti) dle rad mistnich diskuteru:) více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK