Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak rozeznat dobrého a špatného finančního poradce

| rubrika: Sloupek | 13. 2. 2008 | 15 komentářů
Jak rozeznat dobrého a špatného finančního poradce
Když se setkáte s finančním poradcem, sledujte, jestli vás poslouchá. Když si třeba chcete časem koupit byt a poradce vám proto nabídne životní pojištění, měli byste se poohlédnout po jiném

Jak poznat dobrého finančního poradce, který navrhne dobrý finanční plán? Zase tak složité to není. Hlavní rozdíl mezi dobrým a špatným finančním plánem není v použitých produktech. Ani v tom, jestli poradce doporučí tu nebo onu stavební spořitelnu, nebo jestli navrhne fond peněžního trhu od jedné investiční společnosti, nebo od jiné investiční společnosti. Hlavní rozdíl spočívá v tom, jestli poradcovy návrhy skutečně respektují přání a potřeby klienta.

 

Dobří finanční poradci se klienta ptají, co si přeje a zároveň ho také poslouchají. Pak vytvoří řešení podle jeho instrukcí. Zdá se to jako banalita, ale je to tak. Ti špatní postupují asi tímto způsobem:
  • Zeptají se, co si klient přeje, ale moc ho nevnímají.
  • Čekají na příležitost, kdy nabídnout předem připravené řešení.
  • Jakmile se dostanou ke slovu, začínají nabízet pojistky a penze, aniž by je klient chtěl.

Výsledek z pera takového poradce může vypadat třeba takto: klient chtěl řešit bydlení, našetřit peníze na vybavení bytu a časem koupit auto. Poradce mu poradil, aby uzavřel životní pojištění, protože se to hodí, a že si má uzavřít penzijní připojištění, protože se mu hodí v důchodu. O řešení jeho cílů nebývá ani řeči.

Špatný poradce se často neobtěžuje ani s počítáním. Klient řekne, jaké jsou jeho příjmy a výdaje. Poradce však ihned vytáhne z aktovky předpřipravené řešení. Nejčastěji 1000 Kč na životní pojištění a 1500 Kč na penzijní připojištění. A že klient může dávat stranou třeba přes 10 000 Kč měsíčně? Toho si jaksi nepovšimne. To ukázaly i testy finančních poradců, které uskutečnil server Peníze.cz.

Z toho plyne následující rada. Špatného poradce poznáte tak, že ať řeknete, co řeknete, dostanete vždy stejné řešení. Dejte si proto pozor, jestli poradce řeší to, co s ním řešit chcete. Jestli poradce bere v úvahu vaše cíle, může finanční plán dávat smysl. Jestli vám poradce doporučí produkty s tím, že se jednou mohou hodit a že to doporučuje většině svých klientů, raději se s ním rychle rozlučte.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP

Jaké máte zkušenosti s finančními poradci? Jsou spíše dobré, nebo špatné?

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 2. 2008 16:58, Jarmila

Já vidím problém jinde, a to v nenažranosti finančních ústavů, jejich neochotě mít dobré finanční poradce, protože lépe se prodává nevědoucím za použití systému MLM a skutečnosti, kdy finanční ústavy jsou pod ochranářskou politikou států a vlád, protože jim půjčují na jejich dobrodružství. V situaci, kdy případné ztráty někdo zatáhne, nejlépe daňový poplatník" se můžete stavět na hlavu, protože z pojišťoven přímo čiší snaha prodat komukoliv cokoliv, i kdyby dotyčný ležel v posledním tažení na smrtelné posteli. Pokud po kultivaci prodeje nepůjdou samy finanční ústavy, bude všechno marné.

Reagovat

 

+67
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Zachrdla - TriMan 13. 02. 2008 09:08)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 2. 2008 9:39, Petr Syrový

Při hodnocení finančních plánů jsem vycházel z testů, které probíhaly na serveru www.penize.cz v minulosti. Mnoho výkonů si nemohlo říkat "finanční plán", protože finančně se neplánovalo, protože poradce klienta nevmínal. Největší trhlina byla opravdu v tom, že klient chtěl bydlení, proradce nabídl nejdříve pojistku. Klient chtěl vybavení bytu cca za 3 roky, poradce doporučil penzijko. Klient mohl spořit 10 000 měsíčně, ale poradce si toho nevšiml. Klient měl 300 000 Kč na termínovaném vkladu, poradce se o tom v plánu ani nezmínil.
A že se nedá "služba" reklamovat je ještě horší. Kdo ví, jestli se dá dohledat poradce, který službu poskytl. Případně jestli se toho aktivně ujme firma.
Možná námět pro redakci peněz: Co kdyby si testovací klient chtěl udělat "aktualizaci plánu"?

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Zachrdla - TriMan 13. 02. 2008 09:08)

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

26. 8. 2011 | 8:19 | MIREK

kde mám jistotu že mi fin.poradce nejen dobře poradí ale že moje informace o veškerých financích at už výše částek /třeba spoření/ či produktech "nepošle" dál?na finanční mlčenlivost dnes věřit je naivita,na kterou už doplatilo...více

26. 8. 2011 | 8:10 | ctirad

pojištováci a poradci se "hlásí sami" mobilem/kde berou tel.čísla je mi záhadou,když se všude propaguje ochrana osobních údajů/ ,je to podobné jako s operátory mobilů,také neodbytně nabízejí ten "zaručeně nejvýhodnější produkt".Dokonce...více

26. 8. 2011 | 7:52 | jiří

nemám rád cizím lidem odhalovat své částky financí,a to jsem jen normální zaměstnanec v továrně,je to jako u doktora se do naha svléknout více

5. 3. 2008 | 0:25 | jh

vyplatí se ještě investovat ???
http://aakjh.blogspot.com/
více

23. 2. 2008 | 10:39 | Halef

Jako analytik IT mohu potvrdit, že to samé platí při navrhování informačních systémů. Dobrý analytik se zákazníka ptá a důsledně zjišťuje jeho potřeby. Špatný analytik mu cpe rovnou řešení, aniž by hllouběji rozmyslel, zda...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK